Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به یورونیوز می گوید اگر آمریکاییها بخواهند برجام را به عنوان ابزار فشار در ساير حوزه ها به كار بگيرند، به طور قطع راه غلطی است.

آگهی

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در گفتگو با یورونیوز می گوید اگر آمریکایی ها بخواهند برجام را به عنوان ابزار فشار در ساير حوزه ها به كار بگيرند، «به طور قطع راه غلطی است و جمهوری اسلامی ايران هرگز وارد چنين دالانی نخواهد شد.

اظهارات اخیر دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا مبنی بر عدم تایید برجام واکنشهای زیادی را از سوی مقامات ایرانی و کشورهای اروپایی بدنبال داشته است. درحالیکه مقامهای ایران از عدم امکان مذاکره مجدد بر سر توافق هسته ای خبر دادند، دونالد ترامپ ایران را رژیم «حامیان تروریسم» در دنیا نامید و گفت که اقدامات «خصمانه» ایران تا امروز ادامه داشته است. وی همچنین اعلام کرد که سپاه پاسدارن ایران را تحریم می کند. علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران هم در واکنش اخیرش به مواضع رئیس جمهوری آمریکا گفته است که «یاوه گویی های ترامپ بی چاک و دهن ارزش پاسخ ندارد».

بیشتر بخوانید:طرفداران استراتژی ترامپ علیه ایران

جواد منتظری، خبرنگار یورونیوز در تهران با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و وزیر اسبق دفاع گفتگویی در تهران انجام داده است.

يورونيوز: امير دريابان شمخانی، از فرصتی كه در اختيار ما قرار داديد سپاسگزاريم. به عنوان سوال اول و با توجه به اظهارات آقای ترامپ در خصوص برجام بفرماييد كه از منظر شما سرنوشت برجام چه خواهد بود؟

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران: «تمام مديريت دولت آمريكا روی اين متمركز شده است كه بتواند برجام را در حد يك پوسته در تامين منافع ايران نگه دارد و همزمان با تحريم عليه ايران به اشكال مختلف و لفاظي هاي مختلف عمليات رواني اعمال كند، اين ها را نمي توان با هم داشت – هم تحريم و هم برجام ممكن نيست. ايران خيلي سعی كرد كه ثابت كند آنچه را كه تعهد داده، به درستی عمل كرده است. ولی متاسفانه آمريكايیها خلاف اين عمل می كنند. حتما جمهوری اسلامی ايران نقشه راهی دارد كه اجازه نخواهد داد منافع ايران ناديده گرفته شود، راهكارهای مختلفی دارد. مِن جمله، اين نكته ای كه اشاره كرديد.»

يورونيوز: خروج از برجام؟

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی : «من جمله آن.»

يورونيوز: آيا جمهوری اسلامی حاضر است غير از موضوع هسته ای در مواردی ديگری وارد مذاكره شود؟

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران: «اول اينكه آمريكايیها برای هيچ مذاكره اي قابل اعتماد نيستند، دوم اينكه آنها اهداف متفاوتی از ما در منطقه دنبال می كنند و سوم اينكه ما همين الان هم در خيلی از مسايل منطقه ای در حال مذاكره هستيم، ما در آستانه (مذاكرات آستانه) هستيم، ما در ژنو (مذاكرات ژنو) در حال مذاكره هستيم، اما اگر بخواهند برجام را به عنوان ابزار فشار در ساير حوزه ها به كار بگيرند، به طور قطع اين راه، راه غلطی است و جمهوری اسلامی ايران هرگز وارد چنين دالانی نخواهد شد.»

يورونيوز: منظورم از مذاكره در خصوص دو پرونده ای هست كه اخيرا بسيار حرف و سخن درباره آن شده، موضوع موشك های بالستيك ايران و بحث سپاه پاسداران كه از سوی آمريكا مطرح شده است؟

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران: «امروز شهدای سربريده شده سپاه پاسداران در تهران كه در مبارزه با داعش كه پليد ترين گروه تروريستی است تشييع می شوند، داعش دستاورد كيست؟ بر مبنای اعترافات خود آقای ترامپ و دستگاه اطلاعات آمريكا، داعش ساخته آمريكاست و امروز تهديدش به اروپا رسيده است. در حالي كه چنين سازمانی (سپاه پاسداران)، نيروهايش در مبارزه با داعش شهيد و تشييع می شوند اينكه سپاه را يك سازمان تروريستی بخوانند يا سپاه را تحريم تروريستی كنند و در ليست (SDN) وارد كنند مفهوم ظالمانه ای دارد. در ارتباط با بحث موشكی هم، توانمندی موشكی ما يك عبرت است، يك آموزه است. ما بايد براي دفاع از خود، توانمندی متناسب با تهديدات خود فراهم كنيم. اين توانمندی يك توانمندی بومی است، هيچ تهديدي هم از اين توانمندی متوجه هيچ كجا نيست. رژيم صهيونيستی اصرار دارد كه اين را (توانمندي موشكي) تهديدی برای همسايگان و اروپاييان قرار دهد. ما منفعتی در تهديد اروپا نداريم. ما آغازگر هيچ درگيری در اين منطقه نبوده و نخواهيم بود. اين درس عبرتی است از جنگی كه هشت سال بر ما تحميل شده و ما به تنهایی دفاع كرديم، لذا اين هم موضوع غير قابل مذاكره ای است.»

#ترامپ: پایبندی #ایران به #برجام را تایید نمی کنیم

واکنش ها به این تصمیم ترامپ چه بوده است؟ https://t.co/Z9alb4xrlXpic.twitter.com/HU2KkPfGMc

— euronews فارسی (@euronews_pe) October 13, 2017

يورونيوز : يكی از مواردی كه همواره مطرح بوده، موضوع اتهام زدن به ايران به عنوان كشور حامی تروريسم بوده است. اتهام اصلی آقای ترامپ به ايران هم در سخنرانی اخيرش همين بود و برای اولين بار هم نيست كه اين مساله به اين شكل مطرح می شود. پاسخ ايران به اين اتهام به صورت روشن چيست؟

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران: «متاسفانه ترامپ فرد دروغگويی است، عليه ايران از طريق تحريم و مسايل اقتصادی؛ عليه سوريه و عراق از طريق پرورش تروريسم؛ عليه مردم يمن از طريق بمباران؛ عليه مردم بحرين از طريق حمايت از ديكتاتورها. ما در داخل كشورمان ۱۷ هزار شهيد داديم در مقابله با تروريسم داخلی آن موقع كه هنوز آفات تروريسم در غرب بروز نكرده بود و ۱۱ سپتامبر رخ نداده بود، توسط كسانی كه امروز يكي از چهار شرور تاييد كننده نظرات ترامپ هستند، يعني منافقين. ما هيچ وقت با مردم آمريكا دشمنی نداشتيم، دليلی نداشته كه با مردم آمريكا دشمنی داشته باشيم. ولی دولت آمريكا با ملت ايران دشمنی دارد، وقتي ترامپ مي گويد “ملت تروريست ايران”. اين را بيان كرد و مردم ايران فهميدند. وقتی حق مردم ايران را در يك پهنه ۲۵۰۰ ساله تاريخی (ناديده مي گيرد) و خليج فارس را «خليج عربی» می نامند، مردم ايران مي فهمند كه مورد هدف قرار گرفته اند. لذا هم مردم ايران، هم آزادیخواهان جهان، هم روشنفكران اروپا و هم روشنفكران آمریکا ترامپ را با كلمات روشنی به استهزاء گرفته اند.»

يورونيوز: عملكرد و همكاری كشورهای اروپايی را بعد از برجام با جمهوری اسلامی ايران چگونه ارزيابی می كنيد؟

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران: «همواره برنامه ما اين بوده است كه محدوديتی در توسعه روابط با اروپا نداشته باشيم با حفظ اصول و ارزشها. ولی واقعيت اين است كه پس از برجام اروپا اين كار را انجام نداد. بسيار كار نمايشی انجام داد. البته معدودی هم پا پيش گذاشتند و الان هم [اروپا] مرتباً بيانش اين است كه ما مخالف خروج آمريكا از برجام هستيم.»

يورونيوز: اگر اتحاديه اروپا يا برخی از كشورهای آن در تروريستی خواندن سپاه پاسداران همراهی كنند، ايران از برجام خارج خواهد شد؟

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران: «بعيد می دانم دلايلی داشته باشند كه سپاه يك گروه تروريستی باشد و اگر اين كار را بکنند، مفهومش اين است كه هر آنچه كه تا به امروز می گفتند، ابزاری است برای پيگيری فرصتهايی كه حس می كنند همين الان حاصل شده و در امورشان صادق نيستند.»

آگهی

يورونيوز: در روزهای گذشته اخباری منتشر شد مبنی بر اينكه ايران مرزهای خودش را با اقليم كردستان بسته است. آيا اين اتفاق واقعا رخ داده؟ آیا ايران مرزهای خودش را با اقليم كردستان بسته است؟

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران: «الان در كشور رايج شده که می گويند دو نفر به حرف های منطقی گوش ندادند: يكی ترامپ به حرفهای منطقی كه دنيا قبل از سخنرانی اش به او گفت و دیگری بارزانی قبل از اينكه همه پرسی را انجام دهد. دلیلش هم این بود كه هر دو آخرين حرف های رژيم صهيونيستی را عمل كردند. الان چون جنگ در آن مناطق درگير هست، مرز دچار اختلال است.»

يورونيوز: آيا بين دولت ايران و دولت تركيه برای بستن مرزها به روی اقليم هماهنگی وجود دارد و با هم هماهنگ هستيد؟

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران: «ما مخالف هرگونه تجزيه در كشورهای منطقه هستيم، عراق هم مخالف است، تركيه هم مخالف است، سازمان ملل هم مخالف است، كشورهای فرا منطقه ای هم مخالفند. اين يك هدفی است كه می تواند هماهنگی ايجاد كند.»

#مصاحبه اختصاصی من با دریابان علی #شمخانی امروز در شبکه #یورونیوز و وب سایت فارسی euronews_pe</a> <a href="https://t.co/sVrafX4i7Z">pic.twitter.com/sVrafX4i7Z</a></p>&mdash; Javad Montazeri (montazeri_javad) October 18, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا ایران پس از حمله به اسرائیل گامی به سوی تغییر در دکترین هسته‌ای خود برمی‌دارد؟

رافائل گروسی: جهان نباید شکست خود در کره شمالی را در ایران نیز تکرار کند

آمریکا خواهان کاهش تنش با ایران است؟ یا گزینه «خرید زمان» مطرح است؟