Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آیا هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۰ جای شغل روزنامه‌نگاران را می‌گیرد؟

آیا هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۰ جای شغل روزنامه‌نگاران را می‌گیرد؟
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نام هوش مصنوعی معمولا ما را به یاد رایانه، نرم‌افزار یا الگوریتمی می‌اندازد که می‌خواهد هوش انسان را بازسازی کند. اما برخی دانشمندان فرانگر همچون ری کورزول، مولف کتاب «تکینگی (Sigularity) نزدیک است» بر این باورند که تا سال ۲۰۲۰ رایانه‌ها قادر خواهند بود مغز انسان را شبیه‌سازی کنند.

شرکت Element AI و برخی دیگر از شرکت‌های رایانه‌ای که از نهم تا یازدهم اکتبر امسال در نمایشگاه محتوای دیجیتالی دی‌سی‌ایکس DCX برلین حضور داشتند، در صددند تا با طراحی یک برنامه پیچیده‌ فعالیت‌هایی از قبیل تولید، شخصی‌سازی و فیلترینگ محتوا را با هوش مصنوعی انجام دهند.

هنوز معلوم نیست هوش مصنوعی تا کجا قرار است دنیای امروز ما را تغییر بدهد و تا چه حد جای مشاغلی چون روزنامه‌نگاری، تولید خبر و مدیریت محتوا را بگیرد، اما یک چیز قطعی است و آن این که تغییر از هم اکنون آغاز شده است.

بنا بر گزارش وبسایت نمایشگاه دی‌سی‌ایکس، در حالی که شرکت‌های بزرگی چون گوگل و فیس‌بوک مشغول استخدام نوایغ برای توسعه خدمات هوش مصنوعی خود هستند، Element AI نخستین شرکتی است که برای این منظور سرمایه عظیمی از مایکروسافت دریافت کرده است. این شرکت که به واقع یک کارخانه تولید هوش مصنوعی است در سال ۲۰۱۶ با سرمایه چندین نفر از جمله یوشوآ بنجیو، پدر فناوری «یادگیری عمیق» (Deep Learning) تاسیس شده است.

ویژگی خدماتی که Element AI ارائه می‌کند آن است که هر سفارش‌دهنده‌ای می تواند هوش مصنوعی مخصوص به خود را دریافت کند. برای مثال هوش مصنوعی مورد استفاده یک رسانه متناسب با تبلیغات ویژه همان رسانه طراحی می‌شود. کاربرد دیگر هوش مصنوعی در آینده، طراحی برنامه ارسال خبرنامه (Newsletter) سایت به صورت شخصی و نه عمومی است.

برنامه شخصی‌سازی با هوش مصنوعی همچنین برای استخراج مطالب و کلیدواژه‌ها، تشخیص زبان و دسته‌بندی موضوعی وبسایت‌ها کاربرد خواهد داشت که هدف از آن به دست آوردن اطلاعات هر چه بیشتر از کاربران به صورت هر چه انفرادی‌تر و شخصی‌تر است. هدف دیگر توسعه هوش مصنوعی، دسته‌بندی جوامع هدف تبلیغات، امنیت مارک‌ها و تحلیل محیط است.

رشد روزنامه‌نگاری روباتی و وبلاگ‌نویسی خودکار
هوش مصنوعی و الگوریتم‌هایی که کار روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان را می‌کنند دیگر خیال‌پردازانه نیست و از هم اکنون به حقیقت پیوسته است. برای مثال «تکستوماتیک» نام برنامه‌ای است که به کمک هوش مصنوعی و به طور خودکار محتوا تولید می‌کند. این برنامه قادر است تقریبا در زمان واقعی، مطالبی همچون اخبار و گزارش‌های هواشناسی، مالی و ورزشی و نیز تبلیغ و توصیف محصول و گزارش فعالیت را به طور خودکار و به زبان‌های مختلف تولید کند. این برنامه هم اکنون در آلمان با اقبال روبرو شده است.

در زمینه شخصی کردن تبلیغات نیز برنامه‌های زیادی به کمک هوش مصنوعی برای آینده در دست طراحی و اجراست که بخشی از آنها در نمایشگاه برلین در معرض دید کارشناسان و علاقه‌مندان قرار گرفت.

اکنون باید دید که همزمان با پیش‌بینی دانشمندان مبنی بر شبیه‌سازی فعالیت مغز انسان با هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۰، آیا مشاغلی همچون روزنامه‌نگاری و تبلیغات هم از حیطه انسانی خارج می‌شود یا نه.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کدام کشورها از ربات‌ها بجای کارگران استفاده می‌کنند؟

ادغام مغز و ماشین‌ در فوتبال ربات‌ها؛ گردهمایی «هوش‌ مصنوعی برای همیشه» در ژنو برگزار شد

«سگ‌های جنگی» چین در رزمایش نظامی با کامبوج