ترامپ شبکه خبری ان‌بی‌سی را تهدید کرد

ترامپ شبکه خبری ان‌بی‌سی را تهدید کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا تهدید کرد که جواز پخش شبکه ان‌بی‌سی را لغو خواهد کرد.

این تهدید در پی آن صورت گرفت که شبکه ان‌بی‌سی گزارشی را مبنی بر اینکه آقای ترامپ در نشست ماه ژوئیه با مقامات ارشد امنیت ملی تقاضای افزایش ده برابری در ذخایر هسته‌ای کشور کرده است، منتشر کرد.

رییس جمهوری آمریکا در یک نشست خبری گفت: «خبری که شبکه ان‌بی‌سی منتشر کرده است کاملا دروغ است و این شبکه اخبار دروغ و غلط را منتشر می‌کند.»

وی در ادامه افزود: «برخلاف گفته‌های شبکه ان‌بی‌سی من هرگز تقاضای افزایش ذخایرهسته‌ای را نکرده‌ام چرا که ما به اندازه کافی سلاح هسته‌ای داریم. من می‌خواستم که آنها در بهترین وضعیت و شکل ممکن باشند.»

Fake NBCNews</a> made up a story that I wanted a "tenfold" increase in our U.S. nuclear arsenal. Pure fiction, made up to demean. NBC = CNN!</p>— Donald J. Trump (realDonaldTrump) October 11, 2017

With all of the Fake News coming out of NBC and the Networks, at what point is it appropriate to challenge their License? Bad for country!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 11, 2017

دونالد ترامپ همچنین از اینکه شبکه‌های خبری اجازه پخش هر حرفی را دارند انتقاد کرده و آنرا مایه تاسف خوانده است. او این آزادی عمل شبکه‌های خبری را به زیان مردم دانسته و معتقد است که مجوز شبکه‌هایی که اخبار دروغین منتشر می‌کنند باید لغو شود.

The Fake News Is going all out in order to demean and denigrate! Such hatred!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 12, 2017

President Trump: “It’s frankly disgusting the way the press is able to write whatever they want to write, and people should look into it.” pic.twitter.com/gT9FhI94tJ

— NBC News (@NBCNews) October 11, 2017

Network news has become so partisan, distorted and fake that licenses must be challenged and, if appropriate, revoked. Not fair to public!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 12, 2017

ان‌بی‌سی یک شبکه تلویزیونی و رادیویی است که در آمریکا فعالیت می‌کند. این شبکه در سال ۱۹۲۶ در آمریکا شکل گرفت و یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های پخش برنامه در آمریکاست. این شرکت در آمریکا شعبه‌های متعددی دارد و برنامه‌های آن نیز در بسیاری از کشورهای جهان از شبکه‌های رادیویی و تلوزیونی قابل دریافت است.

جواز اصلی این شبکه از سوی آقای ترامپ قابل لغو کردن نیست چرا که مجوز آن توسط «کمیسیون ارتباطات فدرال» که یک نهاد دولتی مستقل است صادر شده است. با اینحال امکان لغو جواز شعبات آن و همچنین ایستگاه‌های وابسته به این شبکه امکان‌پذیر است.

بسیاری از کارشناسان از جمله اندرو شوارتزمن، وکیل ارتباطات از موسسه نمایندگی عمومی مرکز حقوق دانشگاه جرج تاون معتقدند که این یک تهدید «توخالی» است.

اندرو شوارتزمن همچنین اظهار داشت که ان‌بی‌سی نباید نگران لغو جوازش باشد چرا که تمام راه‌هایی که می‌توانست منجر به ابطال پروانه کار باشد در طول زمان از بین رفته‌اند.

بسیاری از خبرنگاران، اهالی رسانه، اساتید دانشگاه، وکلا، نویسندگان و اقشار دیگر جامعه نسبت به این تهدید ترامپ واکنش نشان داده و آن را برخلاف «آزادی بیان » و دموکراسی خوانده‌اند. در آمریکا، آزادی بیان متمم اولیه قانون اساسی ایالات متحده است و به عنوان قانون فدرالی تلقی می‌شود.

The NBC threat is a reminder that if Trump were competent and powerful enough to be an authoritarian, he would be one.

— Ezra Klein (@ezraklein) October 11, 2017

Trump’s attack on NBC is the latest in a long line of threats against the freedom of the press, the cornerstone of our democracy. pic.twitter.com/eTJbUC10lo

— Robert Reich (@RBReich) October 12, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جر و بحث ترامپ با خبرنگار رویترز

آیا دونالد ترامپ فرد باهوشی است؟

چرا ترامپ به ان‌بی‌سی حمله کرد؟