ترامپ شبکه خبری ان‌بی‌سی را تهدید کرد

ترامپ شبکه خبری ان‌بی‌سی را تهدید کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا تهدید کرد که جواز پخش شبکه ان‌بی‌سی را لغو خواهد کرد.

این تهدید در پی آن صورت گرفت که شبکه ان‌بی‌سی گزارشی را مبنی بر اینکه آقای ترامپ در نشست ماه ژوئیه با مقامات ارشد امنیت ملی تقاضای افزایش ده برابری در ذخایر هسته‌ای کشور کرده است، منتشر کرد.

رییس جمهوری آمریکا در یک نشست خبری گفت: «خبری که شبکه ان‌بی‌سی منتشر کرده است کاملا دروغ است و این شبکه اخبار دروغ و غلط را منتشر می‌کند.»

وی در ادامه افزود: «برخلاف گفته‌های شبکه ان‌بی‌سی من هرگز تقاضای افزایش ذخایرهسته‌ای را نکرده‌ام چرا که ما به اندازه کافی سلاح هسته‌ای داریم. من می‌خواستم که آنها در بهترین وضعیت و شکل ممکن باشند.»دونالد ترامپ همچنین از اینکه شبکه‌های خبری اجازه پخش هر حرفی را دارند انتقاد کرده و آنرا مایه تاسف خوانده است. او این آزادی عمل شبکه‌های خبری را به زیان مردم دانسته و معتقد است که مجوز شبکه‌هایی که اخبار دروغین منتشر می‌کنند باید لغو شود.
ان‌بی‌سی یک شبکه تلویزیونی و رادیویی است که در آمریکا فعالیت می‌کند. این شبکه در سال ۱۹۲۶ در آمریکا شکل گرفت و یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های پخش برنامه در آمریکاست. این شرکت در آمریکا شعبه‌های متعددی دارد و برنامه‌های آن نیز در بسیاری از کشورهای جهان از شبکه‌های رادیویی و تلوزیونی قابل دریافت است.

جواز اصلی این شبکه از سوی آقای ترامپ قابل لغو کردن نیست چرا که مجوز آن توسط «کمیسیون ارتباطات فدرال» که یک نهاد دولتی مستقل است صادر شده است. با اینحال امکان لغو جواز شعبات آن و همچنین ایستگاه‌های وابسته به این شبکه امکان‌پذیر است.

بسیاری از کارشناسان از جمله اندرو شوارتزمن، وکیل ارتباطات از موسسه نمایندگی عمومی مرکز حقوق دانشگاه جرج تاون معتقدند که این یک تهدید «توخالی» است.

اندرو شوارتزمن همچنین اظهار داشت که ان‌بی‌سی نباید نگران لغو جوازش باشد چرا که تمام راه‌هایی که می‌توانست منجر به ابطال پروانه کار باشد در طول زمان از بین رفته‌اند.

بسیاری از خبرنگاران، اهالی رسانه، اساتید دانشگاه، وکلا، نویسندگان و اقشار دیگر جامعه نسبت به این تهدید ترامپ واکنش نشان داده و آن را برخلاف «آزادی بیان » و دموکراسی خوانده‌اند. در آمریکا، آزادی بیان متمم اولیه قانون اساسی ایالات متحده است و به عنوان قانون فدرالی تلقی می‌شود.هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جر و بحث ترامپ با خبرنگار رویترز

آیا دونالد ترامپ فرد باهوشی است؟

چرا ترامپ به ان‌بی‌سی حمله کرد؟