آیا دونالد ترامپ فرد باهوشی است؟

آیا دونالد ترامپ فرد باهوشی است؟
نگارش از Euronews

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا از جمله افرادی است که همواره در مورد بهره هوش بالای خود می‌گوید.

وی معتقد است که بهره هوشیش از دو رییس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا یعنی باراک اوباما و جرج دبلیو بوش بالاتر است.

اخیرا و در پی بالا گرفتن اختلافات میان دونالد ترامپ و رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، آقای ترامپ مدعی شد که بهره هوشی وی از تیلرسون بالاتر است و وی را به چالش بهره هوشی دعوت کرد.

سارا سندرز، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید در یک نشست که با حضور خبرنگاران برگذار شده بود اظهار داشت که دونالد ترامپ و رکس تیلرسون از اختلافات خود عبور کرده‌اند و زمان آن رسیده که ما نیز از آن عبور کنیم. وی همچنین موضوع بهره هوشی را تنها یک «شوخی» ما بین این دو نفر خواند.


این نخستین باری نیست که دونالد ترامپ در مورد بالا بودن هوش خود می‌گوید. وی پیشتر بارها به این مساله اشاره کرده بود.


میزان بهره هوشی سیاستمداران و افراد مشهور همواره برای محققان و همینطور مردم جالب توجه بوده است. براساس تحقیقی که در سال ۲۰۰۶ بر روی ۴۲ نفر از رییس جمهوران ایالات متحده آمریکا از جرج واشینگتن تا جرج دبلیو بوش صورت گرفت، مشخص شد که یولیسیز سایمن گرانت، هجدهمین رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا دارای کمترین و جان کوئینسی آدامز، ششمین رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا دارای بالاترین میزان ضریب هوشی بوده‌اند. با اینحال براساس نتایج این تحقیق می‌توان نتیجه گرفت که هوش اغلب رییس جمهوران آمریکا از متوسط هوش مردم عادی بالاتر بوده است.

برای اندازه‌گیری میزان بهره هوشی روش‌های متعددی وجود دارد. از میان هزاران روش اراپه شده، حدود ۲۰۰ روش متفاوت اندازه‌گیری بهره هوشی مورد تایید منسا، بزرگترین و قدیمی‌ترین جامعه غیرانتفاعی بهره هوشی در جهان است.

از آنجایی که آقای ترامپ تاکنون در هیچ آزمون اندازه‌گیری بهره هوشی رسمی شرکت نکرده است، نمی‌توان به این سوال که آیا وی فرد باهوشی است، پاسخ قطعی داد.

گرچه مخالفان ترامپ در زمان توصیفش وی را «کم‌هوش» می‌خوانند، اما عملکرد وی در زمینه‌های گوناگون از جمله موفقت در تجارت نشانگر این مساله است که وی احتمالا بهره هوشی بالایی دارد.


منسا به آقای ترامپ و آقای تیلرسون پیشنهاد داده است که در صورت تمایل می‌توانند هوش خود را از طریق منسا به بوته آزمایش بگذارند.


مطالب مرتبط