ترزا می بر تعهد بریتانیا به توافق هسته‌ای با ایران تاکید کرد

ترزا می بر تعهد بریتانیا به توافق هسته‌ای با ایران تاکید کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در آستانه اعلام تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد توافق هسته ای با ایران، ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در گفتگوی تلفنی با همتای اسرائیلی خود بر پایندی لندن به توافق هسته‌ای با ایران تاکید کرد.

در بیانیه ای که دفتر نخست وزیر بریتانیا در مورد تماس تلفنی روز دوشنبه ترزا می با بنیامین نتانیاهو منتشر کرد از برجام به عنوان توافقی یاد شده که امکان دستیابی ایران به سلاح هسته ای را به مدت یک دهه از بین برده است.

نخست وزیر بریتانیا همچنین در این مکالمه خواستار «نظارت دقیق و اجرای درست» برجام و پایبندی هر دو طرف به آن شد. در عین حال نخست وزیران بریتانیا و اسرائیل بر بصیرت در مقابل «تهدید ایران» در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه تاکید کردند.


انتظار می رود رئیس جمهوری ایالات متحده طی روزهای آینده تصمیم خود در مورد توافق هسته ای با ایران را اعلام کند.

روزنامه واشنگتن پست پیش از این به نقل از مقام های آگاه از تصمیم دونالد ترامپ به لغو برجام خبر داده بود. بنا به گزارش این روزنامه رئیس جمهوری آمریکا تصمیم خود در این مورد را روز پنجشنبه ۱۲ اکتبر (۲۰ اکتبر) اعلام خواهد کرد.


بیشتر بخوانید: واشنگتن پست: ترامپ تصمیم گرفته برجام را تایید نکند

از سوی دیگر کاخ کرملین نیز روز دوشنبه نسبت به «پیامدهای منفی» خروج آمریکا از توافق هسته ای با تهران هشدار داد. بریتانیا، روسیه، فرانسه، آلمان و چین در کنار آمریکا کشورهایی هستند که در سال ۲۰۱۵ میلادی با ایران بر سر برنامه هسته ای تهران به توافق رسیدند.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز روز دوشنبه از احتمال افزایش تنش ها در منطقه پس از اضافه شدن نام سپاه پاسداران ایران به فهرست گروه های تروریستی از سوی آمریکا ابراز نگرانی کرد. وی همچنین خواستار «خویشتنداری» و «احساس مسئولیت» کشورهای منطقه شد.

محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران ایران روز گذشته گفته بود در صورت اضافه شدن نام این نیروی نظامی به فهرست گروه های تروریستی از سوی آمریکا، مجموعه تحت نظر وی ارتش امریکا را «همسنگ داعش» در نظر خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: هشدار شدید محمدعلی جعفری نسبت به قرار گرفتن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی آمریکا


همزمان با این تحولات زیگمار گابریل، وزیر خارجه نیز روز دوشنبه از دیدگاه دونالد ترامپ در عرصه بین المللی انتقاد کرد. به گفته وزیر خارجه آلمان ایالات متحده «احتمالا» این هفته ایران را به عدم رعایت توافق هسته ای متهم خواهد کرد. امری که از نظر زیگمار گابریل می تواند کره شمالی را نیز از هرگونه توافق بر سر برنامه هسته ای خود دلسرد کند.

بیشتر بخوانید: آیا منظور ترامپ از «آرامش پیش از طوفان» تهدید نظامی بود؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مصاحبه یورونیوز با نماینده پارلمان اروپا درباره ایران: مذاکره با تروریست‌ها در هر صورت اشتباه است

بلینکن: مشکل واضح است، مشکل ایران است چون نقش مسئولانه ندارد

نماینده پارلمان اروپا به یورونیوز: دادگاهی شدن در «لاهه» در انتظار خامنه‌ای است