سخنگوی وزارت خارجه ایران: امیدواریم آمریکا خطای استراتژیک انجام ندهد

سخنگوی وزارت خارجه ایران: امیدواریم آمریکا خطای استراتژیک انجام ندهد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری روز دوشنبه ۱۷ مهرماه، با اشاره به بحث تحریم هایی که آمریکا تحت عنوان قانون کاتسا (مقابله با اقدامات خصمانه علیه آمریکا)علیه ایران، کره شمالی و روسیه در نظر گرفته، گفت: «امیدوارم هیات حاکمه آمریکا در ادامه خطاهای خود این خطای بسیار مهم و استراتژیک را انجام ندهند و دور اندیشی لازم را داشته باشند.»

قرار گرفتن سپاه پاسداران ایران در فهرست گروه های تروریستی، یکی از اقدامات پیش بینی شده در این تحریم ها است و محمد علی جعفری فرمانده سپاه نیز روز یکشنبه با اشاره به این مساله تهدید کرد: «در صورتی که قانون تحریم‌های جدید آمریکا اجرا شود این کشور باید پایگاه‌های منطقه‌ای خود تا شعاع دو هزار کیلومتری برد موشک‌های ایران را منتقل کند.»

فرمانده سپاه در توضیح منظور خود افزوده بود که چنانچه سپاه در لیست تروریستی آمریکا قرار گیرد، ما نیز ارتش آمریکا را در منطقه غرب آسیا هم سنگ داعش خواهیم دانست.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز در نشست خبری خود گفت در صورتی که هیات حاکمه آمریکا به سمت چنین تصمیمی حرکت کنند، قطعا پاسخ ایران قاطع، کوبنده و سخت خواهد بود که تصور می کنم آمریکا در آن هنگام باید تمام عوارض آن را بپذیرد.

آقای قاسمی به جزئیات پاسخ ایران اشاره نکرد و اظهار امیدواری کرد که عقلا و خردمندان در ایالات متحده آمریکا در مسیر عدم اتخاذ چنین تصمیم خطرناکی گام های لازم را بر دارند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی با اعلام ایران به عنوان یک «بازیگر بد» جمهوری اسلامی را متهم کرد که به کره شمالی کمک مالی می کند و با آن مبادلات نامناسب دارد که با روح برجام در تضاد است. ایران این اتهام را رد کرده است.

قرار است رئیس جمهوری آمریکا ظرف هفته جاری تصمیم خود در مورد توافق هسته‌ای برجام را اعلام کند و برخی رسانه‌های آمریکا پیش بینی کرده اند که او با اعلام عدم پایبندی ایران به روح این توافق، تصمیم‌گیری در مورد آینده آن را به کنگره واگذار خواهد کرد.

هرچند چنین رویکردی در چارچوب توافقنامه برجام به معنای خروج آمریکا از توافق نیست اما اعمال تحریم های کنگره، ایران را با مشکلات اقتصادی بسیاری مواجه خواهد ساخت.

دونالد ترامپ آزمایش موشک های بالستیک توسط ایران و حضور نیروهای نظامی آن در منطقه را به عنوان عدم پای‌بندی این کشور به روح برجام می‌داند، اما ایران هرگونه مذاکره بر سر این مسائل را رد می کند و فرمانده سپاه نیز روز یکشنبه گفت: «جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد مسائل منطقه را در جایی غیر از میز مذاکره حل کند، نه حرفی برای مذاکره وجود دارد و نه طرفی برای آن.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سناتور باب کورکر: ترامپ آمریکا را به سوی جنگ جهانی سوم می‌کشاند

هشدار شدید محمدعلی جعفری نسبت به قرار گرفتن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی آمریکا

واشنگتن پست: ترامپ تصمیم گرفته برجام را تایید نکند