Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شایسته واعظ، خلبان افغان سفر خود به دور دنیا را کامل کرد

شایسته واعظ، خلبان افغان سفر خود به دور دنیا را کامل کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شایسته واعظ، خلبان جوان افغان-آمریکایی که در ۹ ژوئیه سال ۲۰۱۶ میلادی سفر خود به دور دنیا را با یک هواپیمای تک موتوره آغاز کرده بود، سرانجام عصر چهارشنبه ۴ اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی با فرود در فلوریدا این سفر را به پایان رساند.

سفر او به دور دنیا ۱۳۸ روز طول کشید و خانم واعظ در این مدت از ۲۲ کشور عبور کرد. او درنهایت در شهری فرود آمد که یکسال پیش سفر خود را از آنجا آغاز کرده بود.

او در جریان این سفر و با توقف در کشورهای مختلف، توانست با بسیاری از خلبانان زن و همچنین نسل آینده خلبانان دیدار کند. در حال حاضر تنها ۶ درصد از کل خلبانان در جهان زن هستند.

این دختر۳۰ ساله اکنون جوانترین زن در تاریخ لقب گرفته که توانسته است به تنهایی و با یک هواپیمای تک موتوره به دور دنیا سفر کند.

او که در کودکی و در دوران جنگ افغانستان و شوروی سابق مجبور به ترک افغانستن شده، اولین فرزند خانواده است که توانست به کالج برود و اکنون به اولین زن افغان تبدیل شده که توانسته است گواهی خلبانی غیرنظامی دریافت کند.

خانم واعظ امیدوار است که الهام بخش زنان، بویژه زنان افغان برای رسیدن به رویاهایشان باشد.

شایسته واعظ در یک کمپ پناهنگان در افغانستان به دنیا آمده است؛ آنهم در زمانی که خانواده‌اش در حال فرار از جنگ داخلی افغانستان بودند. او پس از سفر به آمریکا، در یک محله فقیرنشین در شهر ریچموند در ایالت کالیفرنیا بزرگ شد و در ۱۹ سالگی هنگامی که از کالیفرنیا به فلوریدا سفر می کرد، علاقه به پرواز در او زنده شد.

رویای پرواز باعث شد که او درنهایت در یکی از کلاس‌های آموزش خلبانی ثبت نام می کند. پس از آن پرداخت هزینه سنگین شرکت در این کلاس‌ها به یکی از بزرگترین چالش‌های زندگیش تبدیل شد. در دوره‌های آموزشی او، گاه وقفه هایی ایجاد شده و این دوره ها از حد معمول طولانی تر شده است زیرا او مجبور بوده برای دریافت بورس‌ و کمک هزینه تحصیلی بارها از مراکز مختلف درخواست کمک کند و در انتظار پاسخ مثبت آنها بماند.

شایسته واعظ می گوید: «من هیچ حمایت مالی نداشتم. مردم می دیدند که من همچنان به شرکت در کلاس‌های آموزش پرواز ادامه می دهم و نمی توانستند درک کنند که چرا هنوز خلبان نشده ام.»

شایسته واعظ در جریان سفر خود به دور دنیا تواسنت در تاریخ ۱۰ ژوئیه سال ۲۰۱۷ میلادی و سرانجام پس از ۲۹ سال، قدم بر خاک افغانستان بگذارد.
او با هواپیمای خود در فرودگاه کابل فرود آمد؛ فرودی توام با پرسش‌های بسیار. خانم واعظ می گوید: «از خودم می پرسیدم آیا مردم افغانستان من را می پذیرند؟ آیا من را به این دلیل که یک خلبان زن هستم، قضاوت می کنند؟ آیا می توانم ارتباط خوبی با زنان و کودکان افغان برقرار کنم و الهام بخش آنها باشم تا رویاهای خود را باور کنند؟»

از شایسته واعظ در افغانستان به خوبی استقبال شد و او توانست با رئیس جمهوری این کشور و همچنین عبدالله عبدالله، رهبر ائتلاف ملی افغانستان دیدار داشته باشد.

یکی از آرزوهای خانم واعظ که دارای مدرک کارشناسی رشد هوانوردی است، بازگشت به افغانستان و آموزش دختران جوان این کشور است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خلبان ۱۹ ساله یک گام دیگر به دور زدن کامل کره زمین نزدیک‌تر شد

گام بلند دیگر برای دختر فوتبالیست افغانستانی تبار؛ نادیه ندیم

آریانا سعید برغم مخالفت علمای افغانستان در کابل به روی صحنه رفت