Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بحران اقلیم کردستان و مقابله با داعش محور مذاکرات حیدر العبادی و ماکرون

بحران اقلیم کردستان و مقابله با داعش محور مذاکرات حیدر العبادی و ماکرون
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق روز پنجشنبه در کاخ الیزه با امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه دیدار کرد.

وی که به دعوت دولت فرانسه به پاریس سفر کرده است، در کنفرانس مطبوعاتی گفت عراق خیال ندارد با کردها برخورد نظامی کند. او رهبران اقلیم کردستان عراق را به ادامه مذاکرات درچارچوب حاکمیت عراق فراخواند و از پیشمرگان کرد خواست تا در کنار نیروهای عراق به نبرد با داعش بپردازند.

سفر نخست وزیر عراق به فرانسه زمانی صورت می گیرد که عراق در تقابل با داعش به پیروزیهای چشمگیری دست یافته است اما از طرف دیگر با بحران استقلال اقلیم کردستان روبروست.

حیدر العبادی و امانوئل ماکرون در کنفرانس خبری مشترکی که پس از این دیدار صورت گرفت بر حسن رابطه و همکاری دو کشور تاکید کردند.

امانوئل ماکرون ضمن حمایت از یکپارچگی عراق گفت فرانسه همچنان در نبرد علیه داعش در کنار عراق خواهد ماند و تا زمانی که عراق ضروری بداند، به کمکهای نظامی خود برای پیروزی قطعی بر این گروه ادامه می دهد. رییس جمهوری فرانسه ابراز امیدواری کرد که فصل جدیدی در روابط دوجانبه بین پاریس و بغداد باز شود.

آقای ماکرون تاکید کرد که حقوق کردها باید درچارچوب قانون اساسی عراق شناخته شود و گفت فرانسه آماده است تا به صورت فعال در تلاشهای میانجیگرانه سازمان ملل متحد شرکت کند.

حیدر العبادی در سخنان خود جدایی اقلیم کردستان را «غیر قابل قبول» دانست و خواستار همکاری کردها در مبارزه با داعش و دفاع از کشور عراق شد. وی پیش از این اعلام کرده بود که سفرش به فرانسه ارتباطی با برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق ندارد.

نیروهای عراق روز پنجشنبه شهر حویجه و حومه آن را از دست گروه افراطی «دولت اسلامی» (داعش) بازپس گرفتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عبادی: سفرم به فرانسه ارتباطی با همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان ندارد

سفر وزرای خارجه و دفاع فرانسه به عراق با وعده کمک های مالی

یک‌ سال پیش در شهر مهسا امینی چه‌ گذشت؛ روایت معلم سقزی از روز خاکسپاری ژینا و اعتراضات