Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

عبادی: سفرم به فرانسه ارتباطی با همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان ندارد

عبادی: سفرم به فرانسه ارتباطی با همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان ندارد
Copyright 
نگارش از Soroush Alavi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق می گوید دعوت امانوئل ماکرون از وی برای سفر به پاریس و دیدار و گفتگو با رییس جمهوری فرانسه هیچ ارتباطی با برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان ندارد.

ژان ایو دریان، وزیر خارجه فرانسه همراه فلورانس پارلی، وزیر دفاع این کشور هنگام سفر خود در اواخر ماه اوت به بغداد دعوتنامه رییس جمهوری فرانسه را تسلیم حیدر عبادی کردند. نخست وزیر عراق این دعوت را که تاریخ آن پنجم اکتبر تعیین شده، پذیرفته است.

هدف از این دیدار تقویت روابط دو کشور و بحث و تبادل نظر درباره گسترش تدابیر و اقدامات ضروری برای مبارزه با تروریسم گزارش شده است. با این وجود گمان می رود موضوع همه پرسی استقلال کردستان عراق یکی دیگر از موارد گفتگوی بین طرفین خواهد بود.

نهاد ریاست جمهوری فرانسه روز جمعه با انتشار بیانیه ای از مکالمه تلفنی امانوئل ماکرون با نخست وزیر عراق خبر داد. در این بیانیه تصریح شده رییس جمهوری فرانسه در صحبت‌های خود به اهمیت حفظ انسجام و تمامیت ارضی عراق تاکید کرده و در عین حال خواهان رعایت حقوق کردها در این کشور شده است.

در همه پرسی روز دوشنبه ۹۲ درصد شرکت کنندگان به استقلال اقلیم کردستان عراق رای دادند. دولت مرکزی عراق در واکنش به برگزاری این رفراندوم تصمیم به لغو پروازهای بین المللی از اقلیم کردستان عراق گرفت. نخست وزیر عراق نیز بر ابطال این همه پرسی تاکید کرده است.

Macron’s invitation to visit France not related to Kurdish referendum – Iraqi PM https://t.co/qGwmAFWJk0pic.twitter.com/k8GZyB1WIN

— Reuters Top News (@Reuters) 30 septembre 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ضد فرانسه یا شکنجه‌گر زندانیان در ایران؛ انجمن حقوق بشری شکایتی را علیه « بشیر بی‌آزار» ارائه داد

روسیه با انتقاد از قرارداد تسلیحاتی ارمنستان و فرانسه: پاریس به دنبال جنگ‌افروزی در قفقاز است

راست‌های افراطی فرانسه و جنگ اوکراین؛ باردلا: به کی‌یف موشکی که خاک روسیه را هدف بگیرد نمی‌دهم