عبادی: سفرم به فرانسه ارتباطی با همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان ندارد

عبادی: سفرم به فرانسه ارتباطی با همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان ندارد
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق می گوید دعوت امانوئل ماکرون از وی برای سفر به پاریس و دیدار و گفتگو با رییس جمهوری فرانسه هیچ ارتباطی با برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان ندارد.

آگهی

ژان ایو دریان، وزیر خارجه فرانسه همراه فلورانس پارلی، وزیر دفاع این کشور هنگام سفر خود در اواخر ماه اوت به بغداد دعوتنامه رییس جمهوری فرانسه را تسلیم حیدر عبادی کردند. نخست وزیر عراق این دعوت را که تاریخ آن پنجم اکتبر تعیین شده، پذیرفته است.

هدف از این دیدار تقویت روابط دو کشور و بحث و تبادل نظر درباره گسترش تدابیر و اقدامات ضروری برای مبارزه با تروریسم گزارش شده است. با این وجود گمان می رود موضوع همه پرسی استقلال کردستان عراق یکی دیگر از موارد گفتگوی بین طرفین خواهد بود.

نهاد ریاست جمهوری فرانسه روز جمعه با انتشار بیانیه ای از مکالمه تلفنی امانوئل ماکرون با نخست وزیر عراق خبر داد. در این بیانیه تصریح شده رییس جمهوری فرانسه در صحبت‌های خود به اهمیت حفظ انسجام و تمامیت ارضی عراق تاکید کرده و در عین حال خواهان رعایت حقوق کردها در این کشور شده است.

در همه پرسی روز دوشنبه ۹۲ درصد شرکت کنندگان به استقلال اقلیم کردستان عراق رای دادند. دولت مرکزی عراق در واکنش به برگزاری این رفراندوم تصمیم به لغو پروازهای بین المللی از اقلیم کردستان عراق گرفت. نخست وزیر عراق نیز بر ابطال این همه پرسی تاکید کرده است.


هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدئو؛ بیست و نهمین دوره رویداد اعتراضی «هرم کفش» در پاریس برگزار شد

پاپ فرانسیس خواستار سازوکاری برای تسهیل شرایط پذیرش و حفظ کرامت انسانی مهاجران در اروپا شد

آلبوم عکس از سفر پادشاه بریتانیا به فرانسه؛ از دیدار با ماکرون تا ضیافت شام در کاخ ورسای