Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

انگیزه مهاجم لاس وگاس و چگونگی انتقال اسلحه به هتل محل اقامتش

انگیزه مهاجم لاس وگاس و چگونگی انتقال اسلحه به هتل محل اقامتش
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پلیس محلی در ایالت نوادا به همراه پلیس فدرال آمریکا در تلاش برای کشف انگیزه استیون پَداک ۶۴ ساله عامل حمله مرگبار لاس وگاس است. این مرد شامگاه یکشنبه، یک اکتبر، در لاس‌ وگاس در یک کنسرت موسیقی حاضران را به رگبار گلوله بست و جان نزدیک به ۶۰ نفر را گرفت و باعث زخمی شدن بیش از ۵۰۰ نفر شد.

این حادثه روبروی هتل «مندلی‌ بِی» و در زمانی رخ داد که هزاران نفر در یک فستیوال موسیقی کانتری شرکت کرده بودند. در ویدیوهای منتشر شده صدای رگبار گلوله شنیده می‌شود، خواننده‌ای که روی سن مشغول اجرا است، برنامه خود را قطع می‌کند و جمعیت حاضر، هراسان می‌گریزند یا پناه می‌گیرند.

کشتار اخیر در لاس وگاس مرگبارترین حادثه تیراندازی جمعی در ایالات متحده آمریکا از سال ۱۹۴۹ توصیف می‌شود.

انگیزه مهاجم چه بود؟
استیون پَداک، عامل حادثه لاس وگاس فردی بازنشسته بوده که برای قماربازی اغلب به هتل‌ها سرمی‌زده است. او در سان وله در کالیفرنیا بزرگ شده ودر سال‌های اخیر در مسکیت نوادا در ۸۰ مایلی شمال شرقی لاس وگاس زندگی می‌کرده است.

پادوک از اتاقی در طبقه ۳۲ هتل مندلی‌ بِی به سوی جمعیت حاضر در کنسرت آتش گشود. پس از این حادثه پلیس اعلام کرد که وی ۴۲ قبضه اسلحه و مواد منفجره داشته است. در اتاق محل اقامت او در هتل ۲۳ اسلحه و مواد منفجره یافت شد.

روز گذشته پس از این حمله داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفت و ادعا کرد که «سرباز داعش» در چندماه گذشته به دین اسلام گرویده و به عضویت این گروه درآمده است. با اینحال پلیس فدرال آمریکا این ادعا را رد و اعلام کرد که هیچگونه ارتباطی میان وی و سازمان‌های تروریستی شناخته شده نیافته است.

به گفته مقامات دولتی استیون پادوک که هیچگونه سوءسابقه کیفری نداشته، اسلحه‌های خود را به صورت قانونی تهیه کرده بود.

به گفته اریک پَداک، برادر مهاجم، اسیتون به تیراندازی علاقه داشته و گاهی همراه با فرزندان او به تمرین تیراندازی می‌پرداخته است. با اینحال به گفته برادرانش این حادثه بسیار غیرمنتظره بوده و آنان هیچ دلیلی برای توضیح انگیزه وی از این عمل ندارند.

به گفته اریک پَداک، پدرشان یک دزد حرفه‌ای بوده که در لیست جستجوی پلیس فدرال آمریکا قرار داشته و یکبار نیز از زندان گریخته بود.

اریک و استیون تماس چندانی با هم نداشته اند و آخرین تماس آنان مربوط به نیمه سپتامبر و به علت وقوع طوفان در آمریکا بوده و استیون صحت و سلامت مادر ۹۰ ساله‌شان را از اریک در یک پیامک تلفنی جویا شده بود.

با ادامه تحقیقات مشخص شد که وی قماربازی میلیونر و به گفته همسایگانش مردی «عجیب» بوده است. احتمال وجود اختلالات روانی در مورد وی رد نشده و می‌تواند دلیلی برای توضیح کشتاری باشد که او دست به آن زد.

چگونه مهاجم توانست آن همه سلاح را به داخل هتل و اطاقش و سپس به طبقات بالا منتقل کند؟
رندی استون، یک مقام سابق پلیس لاس وگاس در اینباره می‌گوید که انتقال این تعداد سلاح به طبقات بالای هتل بدون اینکه نظر کسی به آن جلب شده باشد نشان از آن دارد که استیون پادوک با برنامه و در طی چند مرحله اقدام به انتقال و جابجایی سلاح کرده است.

از آنجایی که وی از سه روز پیش از این حادثه در هتل سکونت گزیده بود، این فرصت برای وی فراهم بوده تا به تدریج و با برنامه انتقال سلاح را انجام دهد.

این واقعه که در آن مهاجم به صورت قانونی و بدون ایجاد هیچ گونه شبهه توانسته مقادیر زیادی اسلحه خریداری و با خود حمل کند موجب اعتراضاتی از سوی مردم آمریکا شده است. گرچه در قانون اساسی آمریکا خرید و نگهداری اسلحه قانونی است، اما در سال‌های اخیر افراد بسیاری این قانون را نقد کرده و خواستار اعمال نظارت و سختگیری بر آن شده‌اند.

یک کاربر توییتری با انتشار آماری در رابطه با آمار کشته‌شدگان با اسلحه در آمریکا و برخی کشورهای دیگر غربی نوشته، که احتمال مرگ با اسلحه در آمریکا ۱۶ برابر آلمان است.

You are 16 times more likely to die from gun violence in the USA than…um…let’s choose Germany.#GunControl#GunControlNow

pic.twitter.com/YRIZw3BOB8

— Cornelia (@PaladinCornelia) October 2, 2017

کار بردیگری در این باره نوشته: «۱. جلوگیری از ورود مسلمانان نمی‌تواند از این حوادث جلوگیری کند.
۲. کشیدن دیوار بین مکزیک و آمریکا نیز نمی‌تواند از بروز آنها جلوگیری کند.
۳. ایالات متحده نیازمند کنترل قوانین مرتبط با فروش و نگهداری اسلحه است.»

1. Muslim Ban wouldn’t have prevented it.
2. Mexican Wall wouldn’t have prevented it.
3. USA needs gun control.#vegasshooting

— Annabel R Nielsen (@annabel_rn) October 2, 2017

۱۰ ایالت آمریکا که بیشترین میزان مرگ با اسلحه را دارد در زیر به تصویر کشده شده است. ایالت نوادا در میانه این لیست قرار دارد.

Nevada gets a “C-” for its weak gun control laws, according to the Law Center to Prevent Gun Violence. https://t.co/NwtvpbYhaGpic.twitter.com/R28W6Y9mRs

— USA TODAY (@USATODAY) October 2, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تازه‌ترین اطلاعات از مهاجم لاس‌وگاس: استیون پداک بیست سفر دریایی داشته است

چرا ادعای داعش در مورد حمله لاس وگاس نادرست است؟

حمله لاس وگاس؛ ۵۹ کشته و بیش از ۵۰۰ مجروح