چرا ادعای داعش در مورد حمله لاس وگاس نادرست است؟

چرا ادعای داعش در مورد حمله لاس وگاس نادرست است؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بدنبال کشتار دهها نفر از شرکت کنندگان در فستیوال موسیقی کانتری در لاس وگاس آمریکا، داعش روز دوشنبه در سایت «اعماق» خود مسئولیت این حمله را پذیرفت و گفت استیون پَداک مهاجم این کشتار از سربازان داعش بوده است. با این حال پلیس آمریکا هیچ نشانه ای از حمایت و یا هواداری وی از گروه داعش نیافته است.

تنها نشانه ای که از عضویت مهاجم حمله لاس وگاس در دست است ادعای سایت اعماق است که می گوید سرباز دولت اسلامی کسانی را که به کنسرت رفته بودند اعدام کرد و این فرد چند ماه پیش به اسلام گرویده بود. اف بی آی اما می گوید که معتقد نیست این حمله با تروریسم بین المللی ارتباطی دارد.


برخی معتقدند داعش بدنبال آن است که از هر چیزی برای خودش اعتبار کسب کند با این حال این ایده که دولت اسلامی بسادگی دنبال اخبار کشتارهای جمعی می گردد به این امید که تا با انتساب به خودش افتخاری کسب کند، ایده درستی نیست.

اکثریت قریب به اتفاق حملات داعش توسط مردانی صورت گرفته که با نام واقعی خودشان دست به اقدام زده اند و اغلب از خودشان ویدئو یا نوشته ای کوتاه مبنی بر تایید اقدامشان بر جای گذاشته اند.

با این حال تاکنون هیچ مدرک یا ویدئویی مثلا از تلفن همراه قاتل بدست نیامده است که نشان دهد او به داعش وفادار بوده است.


از سوی دیگر در حملاتی که نیروهای داعش در کشورهای مختلف از جمله بنگلادش انجام داده اند آنها از صحنه های واقعی کشتار عکس و فیلم گرفته و به سایت اعماق می فرستاده اند که در مورد مهاجم لاس وگاس هنوز چنین شواهدی بدست نیامده است.

انتساب مهاجم حمله لاس وگاس به داعش تنها ادعای نادرست داعش تاکنون نبوده است. داعش پیش از این نیز بعنوان نمونه درباره حمله به کازینویی در فیلیپین این ادعا را مطرح کرده بود که مهاجم از نیروهای داعش بوده است با این حال تحقیقات نشان داده که هیچ گونه ارتباطی بین مهاجم و داعش وجود نداشته است.

ادعای دروغین از سوی سایت اعماق بطور قابل توجهی اعتبار داعش را زیر سوال می برد. گرچه روزگاری اعماق اخباری منتشر می کرد که بعدا صحت آنها اثبات می شد اما گویا اکنون به انتشار هر نوع خبر دیوانه واری روی آورده است و دیگر به اعتبار وب سایتش اهمیتی نمی دهد.


برخی تحلیلگران معتقدند احتمالا با تضعیف پایگاه اصلی داعش در سوریه آنها بیش از پیش نیاز دارند نشان دهند که نیروهای آنها در سراسر جهان هنوز آماده انجام حملات هستند و ممکن است همین مسئله باعث شده باشد بخواهند رعب و وحشتی که حملاتی مانند لاس وگاس در مردم ایجاد می کنند را به نفوذ شبکه خودشان منتسب کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا محکومیت احتمالی ترامپ در دادگاه می‌تواند مانع از بازگشت او به کاخ سفید شود؟

جایزه ۱.۶ میلیارد دلاری «مگا میلیونز»؛ برنده ناشناس در فلوریدا پس از ۷ هفته پا پیش گذاشت

افزایش احتمال تعطیلی دولت آمریکا؛ چه کسانی آسیب می‌بینند؟