وزیر دفاع آمریکا ماندن در برجام را به نفع این کشور دانست

وزیر دفاع آمریکا ماندن در برجام را به نفع این کشور دانست
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در حالیکه دونالد ترامپ توافق هسته ای ایران را پیمانی شرم آور برای آمریکا تلقی می کند، جیمز ماتیس، وزیر دفاع این کشور ماندن در برجام را در جهت منافع ملی آمریکا دانست.

جیمز ماتیس که روز سه شنبه ۳ اکتبر (۱۱ مهر) در جلسه‌ای در سنای آمریکا حضور داشت، ضمن بیان پایبندی به تصمیم کاخ سفید، نظر شخصی خود را در پاسخ به سوال یکی از سناتورها در رابطه با برجام مطرح کرد.

او در این جلسه گفت: « اگراطمینان پیدا کنیم که ایران به توافق احترام می گذارد و اگر نتیجه بگیریم که اینکار به نفع ما است البته باید آن را حفظ کنیم.» وی افزود: « به نظر من در حال حاضر تا وقتی خلاف این امر ثابت نشده، رییس جمهور باید ماندن در توافق را مد نظر داشته باشد.»

مطابق قانون آمریکا رییس جمهور باید هر نود روز در کنگره پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید کند و اعلام کند آیا لغو تحریم ها در جهت منافع ملی آمریکا است یا نه. تاکنون پاسخ به این سوال در کنگره آری بوده است ولی دونالد ترامپ دو هفته دیگر باید تصمیم نهایی خود را در باره ماندن آمریکا در برجام اعلام کند. آقای ترامپ پیشتر گفته که تصمیم خود را در این باره اتخاذ کرده ولی آنرا رسانه ای نمی کند.

بیشتر بخوانید:

تصمیم ترامپ برجام را به کجا می برد؟ آخرین نکته های برجامی ظریف
ترامپ: تا ماه اکتبر شاهد سیاست ما در قبال برجام خواهید بود
نطق ضدبرجام ترامپ؛ کدام یک از اعضای ۱+۵ همراه آمریکاست؟

مسئولان ایران تاکید کرده اند که آنها نخستین نقض کننده توافق هسته ای نخواهند بود و در صورت مخالفت رییس جمهوری آمریکا در انتظار رای کنگره، که تصمیم گیرنده نهایی درباره سرنوشت تحریم ها است، خواهند ماند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصمیم ترامپ برجام را به کجا می برد؟ آخرین نکته های برجامی ظریف

ترامپ اولین جلسه دادگاه خود را به نمایشی برای افزایش محبوبیت و کارزار انتخاباتی بدل کرد

آغاز دادگاه رسیدگی به پرونده «دروغگویی» دونالد ترامپ درباره ثروتش