Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

آزادی حمل سلاح در آمریکا؛ تداعی گر فیلمهای وسترن

آزادی حمل سلاح در آمریکا؛ تداعی گر فیلمهای وسترن
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

گزارش تفصیلی

چرا تیراندازی ها و کشتار در آمریکا که مورد اخیر آن در شهر چارلستون رخ داد، به حوادث تکراری تبدیل شده که تداعی کننده فیلمهای وسترن است؟ حدود دو سال پیش، آمریکاییان و جهانیان شاهد کشتار خونین در مدرسه ابتدایی سندی هوک بودند. آخرین نمونه از این کشتار، تیراندازی جوان بیست و یک ساله سفیدپوست در کلیسای امانوئل چارلستون بود که 9 کشته برجای گذاشت.

Here are the stats: Per population, we kill each other with guns at a rate 297x more than Japan, 49x more than France, 33x more than Israel.

— President Obama (@POTUS) June 21, 2015

کشتار اخیر در این کلیسا بیش از آن که به بحث پیرامون کنترل حمل سلاح در آمریکا دامن بزند به بحث و جدل پیرامون موضوع تبعیض نژادی بدل شده است.

امروزه برغم اینکه افکار عمومی موافق اعمال کنترل بر اجازه حمل سلاح در آمریکاست اما لابی قدرتمندی که حامی آزادی حمل سلاح است مانع از اعمال قوانین سختگیرانه می شود. حتی رئیس جمهوری آمریکا نیز نتوانسته است عملا این لابی را به چالش بکشد.

باراک اوباما اخیراً دوباره به این موضوع پرداخت. وی گفت باید از خود پرسید که چرا خشونت هایی از این دست و با این توالی و در مقیاسی بزرگ در دیگر کشورهای پیشرفته اتفاق نمی افتد؟

از میان نامزدهای ریاست جمهوری برای انتخابات سال 2016 میلادی تنها هیلاری کلینتون و آن هم بدنبال حادثه تیراندازی و کشتار در کلیسای چارلستون زبان به انتقاد گشوده است. وی پرسید: «چگونه ممکن است که ما بعنوان یک ملت همچنان اجازه می دهیم سلاح در دستان کسانی قرار گیرد که دلهایشان آکنده از نفرت است؟»

سوال این است که چرا برای آمریکا و آمریکایی ها خشونتهای ناشی از حمل سلاح تا به امروز معضلی لاینحل باقی مانده است؟

عمده ترین، مسئله حقوقی و قانونی در آمریکاست. متمم دوم قانون اساسی ایالات متحده که در سال 1791 و به عنوان بخشی از ده متمم نخست مندرج در منشور حقوق به تصویب رسید تصریح می کند: «لزوم یک گروه شبه نظامی منظم برای حفظ امنیت کشوری آزاد و حق مردم در نگاهداری و حمل سلاح، نباید نقض نشود.»

آیا شهروندان آمریکا همانند فیلمهای وسترن مجاز به حمل آزادانه حمل سلاح هستند؟ آری و نه. چرا که قوانین در این رابطه از ایالتی به ایالت دیگر فرق می کند.

شمار سلاحهای موجود در سطح کشور آمریکا چیست؟ شاید عجیب به نظر برسد اما تعداد دقیق مشخص نیست و فقط می توان تخمین زد. یک موسسه مستقر در ژنو شمار سلاحهای موجود در دستان شهروندان آمریکا را 270 میلیون قبضه برآورد می کند.

آیا هر آمریکایی سلاحی در اختیار دارد؟ جواب منفی است. اکثر آمریکایی ها سلاحی در اختیار ندارند. امروزه فقط سی و دو درصد از جمعیت آمریکا یا سلاحی را در اختیار دارند و یا با کسی زندگی می کند که سلاح دارد.

چرا بدست آوردن اطلاعات لازم و دقیق در مورد وضعیت سلاح و حمل سلاح در آمریکا دشوار است؟ شاید در مجموع کاهش بودجۀ مربوط به بخش تحقیقات عملی در این زمینه را بتوان بعنوان یکی از دلایل مرتبط شمرد.

در سال 2013 میلادی و بدنبال حادثه خونین مدرسه سندی هوک، باراک اوباما دستور تامین مالی 10 میلیون دلاری تحقیقات عملی را صادر کرد و خواست تا این بودجه برای سال 2015- 2014 لحاظ شود. در هر دو باری که برای تامین این بودجه در کنگره اقدام شد، نمایندگان جمهوریخواه با آن مخالفت کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پسر ۹ ساله آمریکایی بخاطر بازی ویدیویی خواهر ۱۳ ساله خود را کشت

وال استریت ژورنال: آمریکا با قطعنامه پیشنهادی اروپا علیه ایران در شورای حکام مخالفت کرده است

دونالد ترامپ در جریان یک سخنرانی انتخاباتی برای طرفداران حزب لیبرترین‌ هو شد