آگهی

آزادی حمل سلاح در آمریکا؛ تداعی گر فیلمهای وسترن

آزادی حمل سلاح در آمریکا؛ تداعی گر فیلمهای وسترن
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش تفصیلی

آگهی

چرا تیراندازی ها و کشتار در آمریکا که مورد اخیر آن در شهر چارلستون رخ داد، به حوادث تکراری تبدیل شده که تداعی کننده فیلمهای وسترن است؟ حدود دو سال پیش، آمریکاییان و جهانیان شاهد کشتار خونین در مدرسه ابتدایی سندی هوک بودند. آخرین نمونه از این کشتار، تیراندازی جوان بیست و یک ساله سفیدپوست در کلیسای امانوئل چارلستون بود که 9 کشته برجای گذاشت.


کشتار اخیر در این کلیسا بیش از آن که به بحث پیرامون کنترل حمل سلاح در آمریکا دامن بزند به بحث و جدل پیرامون موضوع تبعیض نژادی بدل شده است.

امروزه برغم اینکه افکار عمومی موافق اعمال کنترل بر اجازه حمل سلاح در آمریکاست اما لابی قدرتمندی که حامی آزادی حمل سلاح است مانع از اعمال قوانین سختگیرانه می شود. حتی رئیس جمهوری آمریکا نیز نتوانسته است عملا این لابی را به چالش بکشد.

باراک اوباما اخیراً دوباره به این موضوع پرداخت. وی گفت باید از خود پرسید که چرا خشونت هایی از این دست و با این توالی و در مقیاسی بزرگ در دیگر کشورهای پیشرفته اتفاق نمی افتد؟

از میان نامزدهای ریاست جمهوری برای انتخابات سال 2016 میلادی تنها هیلاری کلینتون و آن هم بدنبال حادثه تیراندازی و کشتار در کلیسای چارلستون زبان به انتقاد گشوده است. وی پرسید: «چگونه ممکن است که ما بعنوان یک ملت همچنان اجازه می دهیم سلاح در دستان کسانی قرار گیرد که دلهایشان آکنده از نفرت است؟»

سوال این است که چرا برای آمریکا و آمریکایی ها خشونتهای ناشی از حمل سلاح تا به امروز معضلی لاینحل باقی مانده است؟

عمده ترین، مسئله حقوقی و قانونی در آمریکاست. متمم دوم قانون اساسی ایالات متحده که در سال 1791 و به عنوان بخشی از ده متمم نخست مندرج در منشور حقوق به تصویب رسید تصریح می کند: «لزوم یک گروه شبه نظامی منظم برای حفظ امنیت کشوری آزاد و حق مردم در نگاهداری و حمل سلاح، نباید نقض نشود.»

آیا شهروندان آمریکا همانند فیلمهای وسترن مجاز به حمل آزادانه حمل سلاح هستند؟ آری و نه. چرا که قوانین در این رابطه از ایالتی به ایالت دیگر فرق می کند.

آگهی

شمار سلاحهای موجود در سطح کشور آمریکا چیست؟ شاید عجیب به نظر برسد اما تعداد دقیق مشخص نیست و فقط می توان تخمین زد. یک موسسه مستقر در ژنو شمار سلاحهای موجود در دستان شهروندان آمریکا را 270 میلیون قبضه برآورد می کند.

آیا هر آمریکایی سلاحی در اختیار دارد؟ جواب منفی است. اکثر آمریکایی ها سلاحی در اختیار ندارند. امروزه فقط سی و دو درصد از جمعیت آمریکا یا سلاحی را در اختیار دارند و یا با کسی زندگی می کند که سلاح دارد.

چرا بدست آوردن اطلاعات لازم و دقیق در مورد وضعیت سلاح و حمل سلاح در آمریکا دشوار است؟ شاید در مجموع کاهش بودجۀ مربوط به بخش تحقیقات عملی در این زمینه را بتوان بعنوان یکی از دلایل مرتبط شمرد.

آگهی

در سال 2013 میلادی و بدنبال حادثه خونین مدرسه سندی هوک، باراک اوباما دستور تامین مالی 10 میلیون دلاری تحقیقات عملی را صادر کرد و خواست تا این بودجه برای سال 2015- 2014 لحاظ شود. در هر دو باری که برای تامین این بودجه در کنگره اقدام شد، نمایندگان جمهوریخواه با آن مخالفت کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پسر ۹ ساله آمریکایی بخاطر بازی ویدیویی خواهر ۱۳ ساله خود را کشت

ادعای نویسنده کتابی جدید درباره مرداک: آرزوی میلیاردر ۹۲ ساله آمریکایی شنیدن خبر مرگ ترامپ است

بایدن در مجمع عمومی سازمان ملل بر جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کرد