مقامات کاتالونیا: ۹۰ درصد به استقلال کاتالونیا رای «آری» دادند

مقامات کاتالونیا: ۹۰ درصد به استقلال کاتالونیا رای «آری» دادند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

مقامات منطقه خودمختار کاتالونیا در شمال اسپانیا روز دوشنبه اعلام کردند که در همه پرسی روز یک شنبه، ۹۰ درصد شرکت کنندگان از استقلال این منطقه حمایت کرده اند.

شب گذشته مرکز شهر بارسلونا شاهد جشن و پایکوبی مردمی بود که علی رغم سرکوب و خشونت های روز یک شنبه پلیس که تلاش داشت مانع رای دادن مردم شود، پای صندوق های رای رفتند. مردم شرکت کننده در این جشن شعار می دادند: «ما رای دادیم.»

بر اساس ارقام منتشر شده میزان مشارکت در این همه پرسی ۴۲.۳ درصد بوده است که بر اساس آن ۲.۲۶ میلیون نفر توانسته اند علی رغم سرکوب پلیس رای خود را به صندوق بیاندازند. حدود ۵.۳۴ میلیون نفر در منطقه کاتالونیا واجد شرایط رای دادن بودند.

کارلوس پوجدمان رهبر منطقه کاتالونیا بعد از اعلام تنایج گفت که این منطقه حق استقلال را کسب کرده است.

وی خطاب به مردم کاتالونیا گفت: «در این روز رنج و امید، شهروندان کاتالونیا حق داشتن یک دولت مستقل در قالب یک جمهوری را بدست آوردند. از این رو دولت من در چند روز آینده نتیجه رای گیری امروز را به پارلمان کاتالونیا می فرستد، جایی که محل تبلور حق حاکمیت مردم است تا بر اساس قانون همه پرسی اقدام شود.»

Young people celebrating at Plaza #Catalunya in #Barcelona after #Catalanreferendumpic.twitter.com/cTvv9WZONm

— Mariel Müller (@EscribeMariel) October 1, 2017

قانون همه پرسی که از سوی مادرید خلاف قانون اساسی تفسیر شده است می تواند ۴۸ ساعت پس از رای گیری بطور یکجانبه استقلال این منطقه را اعلام کند. این قانون مشخص نکرده است که حداقل تعداد شرکت کنندگان در همه پرسی باید چه تعداد باشد تا نتیجه همه پرسی معتبر تلقی شود.

اکنون باید دید روابط میان منطقه کاتالونیا که تا به امروز بصورت خودمختار اداره شده با دولت مرکزی اسپانیا به چه شکل خواهد بود و پارلمان کاتالونیا چه تصمیمی خواهد گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات گسترده در باسلونا اسپانیا در اعتراض به زندانی کردن رهبران جدایی طلبان

مخالفان و موافقان همه پرسی کاتالونیا در مادرید به خیابان آمدند

ستاره سابق تیم ملی برزیل به اتهام تجاوز جنسی به ۴ سال و نیم حبس و پرداخت جریمه نقدی محکوم شد