Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

همه‌پرسی کاتالونیا: مروری بر آنچه در این منطقه می‌گذرد

همه‌پرسی کاتالونیا: مروری بر آنچه در این منطقه می‌گذرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آیا مردم کاتالونیا خواهان استقلان از اسپانیا هستند؟ روز یکشنیه ۱ اکتبر (۹ مهر) امسال، این مسئله در یک همه‌پرسی به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد.

همه‌پرسی استقلال منطقه خودمختار کاتالونیا از اسپانیا در هفته‌های گذشته جنجال برانگیز شده است. گرچه نمایندگان پارلمان کاتالونیا برای رای گیری چراغ سبز نشان داده‌اند اما دولت اسپانیا درصدد است تا این همه‌پرسی را متوقف کند تا آنجا که نیروهای پلیس قضایی از مادرید به کاتالونیا اعزام شدند.

چرا مردم کاتالونیا خواستار استقلال هستند؟

تقاضا برای استقلال کامل در منطقه کاتالونیا به سال ۱۹۷۷ پس از پایان حکومت فرانسیسکو فرانکو، دیکتاتور اسپانیا که از سال ۱۹۳۹ تا هنگام مرگش در سال ۱۹۷۵ بر این کشور حکومت کرد، باز می‌گردد.

در اوایل قرن بیستم برخی از احزاب سیاسی خواهان استقلال این منطقه از دولت مرکزی شدند. فضای خفقانی که از سوی رژیم فرانکو بر مردم این منطقه حاکم بود، سبب شد تا جنبش استقلال طلبی نزد مردم محبوبیت یابد.

در سال ۲۰۱۰ یک دادگاه قانون اساسی در مادرید برخی از قوانین مربوط به این ایالت خودمختار را لغو کرد و از آن پس زمزمه‌های استقلال کاتالونیا بالا گرفت.

تظاهرات استقلال طلبی در روز ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۱۲ میلادی که در آن بیش از نیم میلیون نفر شرکت داشتند، سبب شد تا دولت این منطقه برنامه‌های استقلال از اسپانیا را جدیتر پیگیری کند.

کاتالونیا حدود ۱۸.۸ درصد از تولید ناخالص اسپانیا را در دست دارد که در مقایسه با نرخ ۱۷.۶ درصدی مادرید، یکی از ثروتمندترین مناطق این کشور محسوب می‌شود.

چگونگی آغاز همه‌پرسی و واکنش دولت اسپانیا

کارلس پویگدامون، رییس جمهوری کاتالونیا در ماه ژوئن امسال در مراسمی در مقر دولتی بارسلونا از یک همه‌پرسی سخن گفت.

پارلمان کاتالونیا در ماه سپتامبر قانون همه‌پرسی را تصویب کرد، اما دادگاه قانون اساسی اسپانیا این قانون را به حالت تعلیق درآورد.

وزارت کشور اسپانیا روز شنبه ۲۳ سپتامبر (۱ مهر) اعلام کرد تمام نیروی پلیس از جمله نیروی پلیس محلی و نیروی اعزامی به این منطقه همگی به طور موقت تحت فرمان مستقیم این ارگان در مادرید قرار خواهند گرفت. با اینحال مقام‌های کاتالونیا گفته‌اند که زیر بار این سیاست مادرید نمی‌روند.

بیشتر بخوانید:
ادامه تنش‌ها در کاتالونیا؛ پلیس محلی دستور دولت مرکزی را نمی‌پذیرد
اعزام پلیس از مادرید با هدف مهار همه پرسی کاتالونیا
واکنش مادرید به عزم کاتالونیا برای برگزاری همه پرسی استقلال
دعوت دولت محلی کاتالونیا به شرکت در همه پرسی استقلال

پدرو سانچز، رهبر حزب سوسیالیست اسپانیا، حمایت خود را از دولت ماریانو راخوی برای متوقف کردن همه‌پرسی نشان داده است. وی همچنین از عدم برقراری گفتگو میان مقامات اسپانیا و کاتالونیا که وضع موجود را سبب شده است، انتقاد کرد.

چه کسانی در این انتخابات واجد شرایط رای دادن خواهد بود؟

کاتالا‌ن‌هایی که بیش از ۱۸ سال دارند و واجد شرایط رای دادن در انتخابات مجلس کاتالونیا هستند، مجاز به رای دادن در این همه‌پرسی خواهند بود، حتی اگر در خارج از کشور زندگی کنند. با این وجود، رای گیری توسط پست یا پست الکترونیکی پذیرفته نخواهد شد.

از شرکت کنندگان در همه‌پرسی سوال خواهد شد: «آیا می‌خواهید کاتالونیا به یک دولت مستقل از نوع جمهوری تبدیل شود؟»

آیا روزهای پیش رو روزهای سرنوشت‌سازی برای کاتالونیا و اسپانیا خواهد بود؟ با یورونیوز فارسی همراه باشید تا از آخرین تحولات این منطقه باخبر شوید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویر جشن و پایکوبی بازیکنان تیم ملی و مردم اسپانیا در خیابان‌های مادرید؛ بازگشت قهرمان یورو۲۰۲۴

تصاویر معارفه رسمی امباپه توسط رئال مادرید؛ کیلیان: رویای کودکی‌ام محقق شد

جشنواره پامپلونا در اسپانیا؛ مردانی که ضرب شاخ گاوهای نر خشمگین را به جان می‌خرند