در پی بی‌توجهی کردستان به تهدید بغداد، مجلس عراق رأی به اعزام نیرو به کرکوک داد

در پی بی‌توجهی کردستان به تهدید بغداد، مجلس عراق رأی به اعزام نیرو به کرکوک داد
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

تلویزیون دولتی عراق اعلام کرد نمایندگان مجلس این کشور روز چهارشنبه از حیدر عبادی نخست‌وزیر این کشور خواستند تا به منطقه نفت‌خیز کرکوک که در کنترل اقلیم خودمختار کردستان است، نیروی نظامی گسیل کند.

مجلس عراق این تصمیم را در پی بی‌توجهی دولت اقلیم کردستان به تهدید دولت مرکزی بغداد گرفته است. عراق به دولت خودمختار کردستان سه روز فرصت داده بود تا کنترل فرودگاه‌ها و مرزهای این اقلیم را به دولت بغداد پس بدهد. نخست‌وزیر عراق روز سه‌شنبه با اعلام این مهلت تهدید کرده بود در صورتی که کردستان فرودگاه‌ها را در اختیار دولت مرکزی قرار ندهد، مورد تحریم هوایی بین‌المللی قرار خواهد گرفت.

این تهدید در واکنش به برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان در روز دوشنبه گذشته مطرح شده است.

عبادی روز چهارشنبه همچنین از دولت کردستان خواست تا نتیجه همه‌پرسی را لغو کند.


تنها واکنش رسمی مقام‌های کردستان به این ضرب‌الاجل از سوی مولود باوا مراد، وزیر حمل و نقل دولت فدرال اعلام شد که گفت حاضر است بر سر مسئله فرودگاه‌ها با دولت بغداد گفتگو کند تا تحریم هوایی اجرا نشود. وی او که در یک نشست خبری سخن می‌گفت، تلویحا دادن کنترل فرودگاه‌های کردستان به دولت بغداد را منتفی دانست و تصریح کرد: «کنترل فرودگاه‌های اربیل و اجازه پرواز مستقیم به این شهر برای مقام‌های کرد برای مبارزه با داعش ضرورت دارد.»

بیشتر بخوانید:
همه چیز درباره همه‌پرسی کردستان عراق؛ آینده اقلیم چه می‌شود؟

عراق هفته گذشته از کشورهای جهان خواست پروازهای مستقیم خود به فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه را متوقف کنند اما از میان کشورهای جهان تنها ایران بود که رسما با این درخواست تحریم هوایی موافقت کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت عراق تحریم پروازها به اقلیم کردستان را برای ۳ ماه دیگر تمدید کرد

«کردهای مستقر در عراق برای مقابله با حملات تازه ایران آماده می‌شوند»

درگیری‌ها بین کردها، عرب‌ها و ترکمن‌ها در کرکوک عراق ۳ کشته و ۱۴ زخمی بر جا گذاشت