گسترش ممنوعیت های سفر به آمریکا؛ واکنش توییتری ظریف به ترامپ

گسترش ممنوعیت های سفر به آمریکا؛ واکنش توییتری ظریف به ترامپ
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا طرح ممنوعیت سفر به شش کشور اکثرا مسلمان را که مورد اعتراض بسیار قرار گرفته بود گسترده تر کرده است بطوریکه این طرح اکنون شامل کره شمالی و چاد و در مواردی خاص ونزوئلا می شود با این حال سودان از این لیست خارج شده است.

بر اساس طرح جدید ممنوعیت سفر برای شهروندان کشورهای ایران، لیبی، سوریه، یمن و سومالی باقی می ماند و کشورهای کره شمالی، چاد و ونزوئلا به این لیست اضافه شده اند.

با این حال محدودیت های در نظر گرفته شده در مورد ونزوئلا تنها شامل لیستی طولانی از کارکنان نهادهای دولتی ونزوئلا و خانواده های آنها می شود.

دونالدا ترامپ لحظاتی بعد از انتشار فرمان جدید در توئیتی نوشت: «امن کردن آمریکا اولویت اول من است. ما نمی توانیم کسانی را بپذیریم که قادر نیستیم سابقه آنها را بدرستی بررسی کنیم.»

Making America Safe is my number one priority. We will not admit those into our country we cannot safely vet.https://t.co/KJ886okyfC

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) September 24, 2017

در این فرمان درباره ایران آمده است که دولت ایران با دولت آمریکا برای شناسایی ریسک های امنیتی همکاری نمی کند در حالی که ریسک تهدیدهای تروریستی معنادار وجود دارد و دولت از تروریسم دفاع می کند.

در فرمان جدید دانشجویان ایرانی که ویزای دانشجویی (اف و ام) و یا ویزای مبادله دانشجو (جی) دارند از این ممنوعیت معاف هستند اما گفته شده است که بررسی های اضافی باید درباره آنها صورت گیرد.

به نظر میرسد با فرمان جدید تمام ویزاهای توریستی و سرمایه گذاری و یا کسانی که برای ارتباط خانوادگی درخواست ویزا می کنند، برای شهروندان ایرانی در این طرح معلق شده باشد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با انتشار توئیتی به این طرح واکنش نشان داد. آقای ظریف نوشته است: «همدردی دروغین ترامپ با ایرانیان توخالی تر از همیشه است آنهم با این طرح جدید و حتی توهین آمیزتر ممنوعیت سفر علیه چنین شهروندان برجسته ای.»

Trump’s fake empathy for Iranians rings ever more hollow, with his new and even more offensive travel ban against such outstanding citizens.

— Javad Zarif (@JZarif) September 25, 2017

طرح جدید دونالد ترامپ شهروندان عراقی را شامل نمی شود اما اجازه ورود آنها با بررسی های دقیق تر صورت می گیرد.

در فرمان جدید ترامپ همانند فرمان قبلی ممنوعیت اصلی برای مسلمانان است.

با اینکه در فرمان جدید ممنوعیت ها شامل کره شمالی هم شده با این حال یک مقام دولتی به خبرنگاران گفته است که تعداد شهروندان کره شمالی که به آمریکا سفر می کنند بسیار کم است.

موعد فرمان قبلی ترامپ که جنجال زیادی را در آمریکا باعث شود و چندین قاضی بطور موقت مانع اجرای آن شده بودند، یک شنبه شب به پایان رسید و پس از پایان زمان آن رئیس جمهوری آمریکا طرح جدید را رونمایی کرد.

فرمان قبلی مهاجرتی ترامپ که از آغاز سال ۲۰۱۷ به اجرا گذاشته شد شامل ممنوعت ۹۰ روزه شهروندان شش کشور اکثرا مسلمان (سوریه، لیبی، ایران، سودان، سومالی و یمن) و ممنوعیت ۱۲۰ روزه پناهجویان از سراسر جهان بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله نیویورک؛ فرصتی دیگر برای حمله به مقررات مهاجرتی

انتشار اسناد محرمانه «عملیات جاسوسی» آمریکا در ونزوئلا برای «شکار مقام‌های بلندپایه»

آمریکا: اقدام کره شمالی در پرتاب ماهواره جاسوسی نقض قطعنامه‌‌های شورای امنیت است