وزیر خارجه عربستان: برای مسائل منطقه و جهان با روسیه دیدگاه مشابه داریم

وزیر خارجه عربستان: برای مسائل منطقه و جهان با روسیه دیدگاه مشابه داریم
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در مصاحبه با یک رسانه روسی بر اراده ریاض و مسکو بر «همکاری نزدیک برای تامین امنیت و مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی» تاکید کرد. وی ضمن «تاریخی» خواندن سفر آتی ملک سلمان به مسکو گفت که این رویداد «نشانگر وسعت گفتگوها» میان دو کشور است.

پیش‌تر رسانه‌های روسیه از سفر پادشاه عربستان سعودی به مسکو در روزهای آینده خبر داده بودند. سخنگوی کاخ کرملین هم روز پنج‌شنبه گفته بود دولت روسیه در حال آماده شده برای پذیرایی از شاه عربستان است. قرار است ملک سلمان بن عبدالعزیز برای دیدار با ولادیمیر پوتین، رپیس جمهوری روسیه از چهارم تا هفتم اکتبر (۱۲ تا ۱۵ مهر) به این کشور سفر کند.

خبر دیدار آتی رهبران روسیه و همکاری آنها در زمینه «مبارزه با تروریسم» در حالی منتشر می‌شود که دو کشور در سیاست خارجی خود، به ویژه در قبال خاور میانه و مسئله تروریسم رویکردهای متفاوت و گاه متضادی دارند. در حالی که روسیه حامی دولت بشار اسد است، عربستان از دشمنان قسم‌خورده رژیم سوریه به شمار می‌رود و از سوی دیگر، با وجود تنش‌های جاری میان ایران و عربستان، روسیه از سیاست‌های ایران در منطقه حمایت می‌کند.

وزیر خارجه پادشاهی سعودی در عین حال با برشمردن نقاط مشترک میان عربستان و روسیه از جمله تولید نفت و علاقه آنها به ایجاد ثبات در بازار انرژی گفت این دو کشور «برخلاف برخی تحلیل‌ها، بسیار به هم نزدیک هستند» و در زمینه مشکلات و چالش‌های منطقه‌ای و جهانی «دیدگاهی مشابه» دارند.

عادل الجبیر هم‌چنین با یادآوری گفتگو میان عربستان و روسیه در چند سال اخیر برای «تقویت مناسبات در بسیاری از زمینه‌ها» گفت: «ما روس‌ها را به سرمایه‌گذاری در عربستان تشویق کرده‌ایم».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جمهوری اوکراین وارد عربستان شد؛ گفتگوهای صلح زلنسکی و بن‌سلمان در ریاض

حرکت جنجالی رونالدو در لیگ عربستان؛ ستاره پرتغالی النصر در خطر محرومیت قرار گرفت

مسابقاتی با جوایز ۱۸ میلیون دلاری؛ دو هزار شتردار با هزاران شتر در عربستان گرد هم آمدند