دیدبان حقوق بشر: نیروهای ائتلاف دهها غیرنظامی را در نزدیکی رقه کشته اند

دیدبان حقوق بشر: نیروهای ائتلاف دهها غیرنظامی را در نزدیکی رقه کشته اند
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سازمان دیدبان حقوق بشر روز دوشنبه درباره حملات هوایی ماه مارس نیروهای ائتلاف بین المللی علیه مواضع داعش در نزدیکی رقه، گزارشی منتشر کرد. در این گزارش آمده این حملات مرگ دستکم ۸۴ غیرنظامی از جمله ۳۰ کودک را درپی داشته است.

سازمان دیدبان حقوق بشر می گوید یک مدرسه در شهر منصوره هدف قرار گرفته است. این مکان پناهگاه خانواده های آواره بوده است. یک بازار و یک نانوایی نیز در منطقه «طبقه» واقع در غرب رقه هدف حملات هوایی قرار گرفته است.

این سازمان در گزارش ۴۲ صفحه‌ای خود حضور نیروهای داعش در این مناطق را رد نکرده اما بر حضور صدها غیرنظامی نیز تاکید داشته است. بدین ترتیب از عدم اتخاذ تدابیر لازم، از جمله عملیاتهای تجسس قبل از حمله از سوی نیروهای ائتلاف برای جلوگیری از کشتار غیرنظامیان انتقاد شده است.

نمایندگان سازمان دیدبان حقوق بشر بین اول تا چهارم ماه ژوئیه سال جاری به منطقه رفته و با شاهدان، نیروهای امداد و نجات یافتگان گفتگو کرده اند. همه افراد نسبت به وجود صدها غیرنظامی در منطقه شهادت داده اند.

بدین ترتیب سازمان دیدبان حقوق بشر نسبت به ساز و کارهای نیروهای ائتلافی برای شناسایی اهداف خود ابراز نگرانی کرده است.

نیروهای ائتلافی در واکنش، ضمن تایید حمله هوایی به شهر منصوره تصریح کرده اند که تصور می رفته در این مناطق انبار مهمات و اسلحه و یا مرکز عملیاتی داعش وجود داشته باشد.

نیروهای ائتلاف همچنین نسبت به پایبند بودن به قواعد و قوانین مربوط به جنگ تاکید کرده اند. با این وجود جیمز ماتیس، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا از دستور دونالد ترامپ، رییس جمهوری این کشور برای شتاب بخشیدن به حملات ضد داعش خبر داده است. هدف از اتخاذ چنین تصمیمی ضربه زدن به دشمن تضعیف شده و بهره گیری از وضعیت برای نابودی آن گزارش شده است.

طی ماههای اخیر برشدت حملات نیروهای ائتلافی به رقه، داعش موفق شد در سال ۲۰۱۴ کنترل کامل این شهر را بدست گیرد و آنرا به مقر اصلی خود تبدیل کند.

به گزارش روزنامه لوموند نیروهای ائتلاف به این موضوع اعتراف کرده اند که از سال ۲۰۱۴ حملات هوایی مرگ ۶۲۴ غیرنظامی را در پی داشته است. بسیاری از سازمانها و نهادها می گویند که تعداد قربانیان بیش از آمار اعلام شده است.

US-led coalition attack on Syrian school kills 30 children. New hrw</a> report: <a href="https://t.co/Zx3HUv56JO">https://t.co/Zx3HUv56JO</a></p>— Jo Becker (jobeckerhrw) 25 septembre 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوریه: اسرائیل از جولان به چند نقطه در حومه دمشق حمله کرد

رویترز: سپاه پاسداران در پی حملات مرگبار اسرائیل نیروهای ارشد خود را از سوریه خارج کرد

فرمانده اطلاعات سپاه قدس در سوریه و معاونش در حمله هوایی اسرائیل به دمشق کشته شدند