اختصاصی یورونیوز؛ «خرمشهر» بانک فرانسوی را برای همکاری با ایران مردد کرد

اختصاصی یورونیوز؛ «خرمشهر» بانک فرانسوی را برای همکاری با ایران مردد کرد
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در پی آزمایش موشکی ایران، بانک بی‌‌پی‌آی فرانس (BpiFrance) در تصمیم خود مبنی بر کمک به شرکت‌های فرانسوی صادرکننده به ایران تجدید نظر می‌کند.

نیکولا دوفورک، مدیر عامل این بانک در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه در مطبوعات فرانسه منتشر شد تصریح کرده بود که «اگر مشکل خاصی پیش نیاید»، شرکت‌های فرانسوی طرف قرارداد ایران از ابتدای سال ۲۰۱۸ میلادی به بعد سالانه تا سقف نیم میلیارد یورو وام دریافت خواهند کرد.

اکنون به نظر می‌رسد که آن «مشکل خاص» پیش آمده زیرا دولت متبوع این بانک از آزمایش موشکی ایران ابراز «نگرانی شدید» کرده بود اکنون بی‌پی‌آی برای عملی کردن یا نکردن تصمیم خود باید منتظر تحولات سیاسی میان ایران و فرانسه بماند.

یک مقام بانکی آگاه که خواست نامش فاش نشود با ذکر این موضوع به یورونیوز گفت مصاحبه مدیر عامل بی‌پی‌آی پیش از انجام آزمایش موشک خرمشهر در ایران و به مناسبت پنجمین سالگرد تاسیس این بانک انجام شده بود.

از زمان امضای برجام، بی‌پی‌آی نخستین و تنها بانک فرانسوی است که تصمیم گرفته بود بدون توجه به خطر تحریم از سوی آمریکا با ایران همکاری کند. به گفته دوفورک، این بانک قرار بود مبلغ وام به شرکت‌های فرانسوی را به میزان ۲۰ درصد افزایش داده و شرکت بیمه فرانسوی کوفاس (Coface) نیز سقف پوشش بازپرداخت این وام‌ها را تا ۶۷ درصد بالا ببرد.

مدیر عامل بی‌پی‌آی همچنین گفته بود که این بانک بدون ترس از جریمه آمریکا برای دور زدن تحریم‌های ایران با این کشور همکاری خواهد کرد. مقام آگاه فرانسوی در گفتگوی تلفنی با یورونیوز در این زمینه گفت بی‌پی‌آی یک بانک فرانسوی فعال در سطح ملی است و آقای دوفورک برای همین گفته است که بیمی از جریمه شدن از سوی آمریکا ندارد.

بنا بر اطلاعاتی که در وبسایت بی‌پی‌آی فرانس منتشر شده وام صادراتی مورد بحث که «اعتبار خریدار» (Crédit de l’acheteur) نام دارد قرار بود به صورت مبلغی به طور مستقیم به مشتری ایرانی طرف قرارداد شرکت صادرکننده فرانسوی داده شود.

بی‌پی‌آی فرانس یا «بانک سرمایه‌گذاری همگانی» بانکی است که فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری پیشین فرانسه درست پنج سال پیش با هدف کمک به شرکت‌های کوچک و متوسط فرانسوی (PME) تأسیس کرد.

به رغم آن که اجرای توافق‌نامه هسته‌ای و برداشتن بخشی از تحریم‌ها علیه ایران از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی اعلام شده، بانک‌های بزرگ بین‌المللی از ترس تحریم‌های آمریکا هم‌چنان از همکاری با ایران سر باز می‌زنند. بانک فرانسوی بی‌ان‌پی پاریبا که بزرگترین بانک فرانسوی است تاکنون به خاطر همکاری با ایران در دوران پیشابرجام مبلغ سنگینی به عنوان جریمه به آمریکا پرداخت کرده است.

Le directeur de Bpifrance : “Nos entrepreneurs doivent être plus ambitieux” https://t.co/Jk64HwFl9bpic.twitter.com/YDm5SfYIzz

— Le JDD (@leJDD) 25 septembre 2017

دولت ایران به تازگی و با سپردن یک میلیارد یورو نخستین قرارداد بانکی بین‌المللی خود در دوران پسابرجام را با اوبربانک اتریش امضا کرد. ایران همچنین بر سر دو اعتبار به مبلغ هشت و ده میلیارد یورو به ترتیب از بانک‌های کره جنوبی و چین به توافق رسیده است.

بیشتر بخوانید:نخستین بانک اروپایی در ایراناوبربانک اتریش با ایران قراداد امضاء می کند

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا قرار است در تاریخ ۱۵ اکتبر (۲۳ مهر) در برابر کنگره این کشور اعلام کند که آیا ایران به مفاد برجام پایبند بوده است یا نه. در صورت اثبات عدم پایبندی ایران، کنگره می‌تواند از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران را مجددا تصویب کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحقیقات علیه بانک فرانسوی به اتهام مشارکت در جنایت علیه بشریت در سودان آغاز شد

تهران بیانیه قدرت‌های اروپایی در محکومیت پرتاب موشک ماهواره‌بر «قائم۱۰۰» را «مداخله‌جویانه» خواند

مجمع جهانی اقتصاد ۲۰۲۴؛ تصاویری از تظاهرات حامیان محیط زیست و مخالفان سرمایه‌داری در داووس سوئیس