مسعود بارزانی: حاضریم هر بهایی لازم باشد برای استقلال بپردازیم

مسعود بارزانی: حاضریم هر بهایی لازم باشد برای استقلال بپردازیم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق روز یکشنبه ۲ مهرماه و در آستانه برگزاری همه‌پرسی استقلال، در یک نشست خبری گفت که همه‌پرسی برای روشن شدن نظر و خواست مردم است و با وجود همه مخالفت ها، روز دوشنبه ۲۵ سپتامبر (۳ مهرماه) طبق برنامه‌ریزی در اقلیم و کرکوک برگزار خواهد شد.

او تاکید کرد که مشارکت با دولت مرکزی عراق کاری است که اقلیم کردستان آن را تجربه کرده و شکست خورده و اقلیم نمی خواهد آن را تکرار کند.

آقای بارزانی همچنین گفت که استقلال تنها راه حل برای جلوگیری از تکرار وحشی‌گری‌های سابق علیه مردم کردستان است و حاضریم هر بهایی که برای استقلال لازم باشد را بپردازیم.

همزمان با این کنفرانس خبری، حیدر عبادی نخست وزیر عراق در یک سخنرانی تلویزیونی بار دیگر اعلام کرد که دولت مرکزی نتیجه همه‌پرسی اقلیم را به هیچ‌وجه نخواهد پذیرفت.

مسعود بارزانی در مورد اقدامات بعدی اقلیم گفت همه‌پرسی تنها آغاز راه است، بعد از آن روند طولانی اجرایی کردن آن آغاز می شود. البته به بغداد زمان لازم را می دهیم، باید همسایگان و شرکای خوبی باشیم.

رئیس اقلیم کردستان در مورد سیستم سیاسی آینده کردستان و مناسبات درونی و بیرونی آن گفت قانون اساسی آینده کردستان، سیستم سیاسی آینده کشور را تعیین خواهد کرد. اما حکومت آینده بر اساس شهروندی، دموکراسی، فدرالیسم و به رسمیت شناختن همه گروه‌های قومی و جمعیتی خواهد بود. ساکنان غیر کرد اقلیم کردستان نیز به زندگی خود در کردستان ادامه خواهند داد.

حیدر عبادی درسخنرانی تلویزیونی خود گفت بیشتر مشکلات اقلیم کردستان داخلی است. برگزاری همه‌پرسی، وضعیت کردستان را وخیم تر می‌کند. علاوه بر دولت مرکزی عراق، دولت‌های همسایه این کشور و نیز آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر جهان مخالفت خود را با برگزاری همه‌پرسی و یا انتخاب زمان کنونی برای این کار اعلام کرده‌اند.

اما رئیس اقلیم در مورد مناسبات با دولت مرکزی عراق گفت همکاری ما و ارتش عراق در تلعفر و اخیرا در حویجه مصداق موفقی از روابط دو طرف است. روابط عالی میان پیشمرگه ها و ارتش عراق و جامعه بين الملل علیه داعش نیز ادامه خواهد یافت.

آقای بارزانی در بخش دیگری از نشست خبری خود به برخورد جامعه بین‌المللی با نتیجه همه‌پرسی اشاره کرد و گفت اگر روز بعد از رفراندوم جامعه بین‌المللی کردستان را منزوی کند، باید با گفتگو مشکل را حل کنیم. اما تجربه انتخابات سال ۱۹۹۲ نشان می‌دهد که جامعه بین‌المللی این کار را نخواهد کرد.

او تاکید کرد که به دنبال تنش با ترکیه و ایران نیستیم. اگر ترکیه علیه ما مجازات های اقتصادی وضع کند، به ضرر هر دو طرف تمام خواهد شد. وی همچنین گفت آن‌هایی که می گویند استقلال کردستان منجر به تشکیل اسرائیل دوم در منطقه می شود، واقعا تفسیر سخیفی از این مساله دارند.

رئیس اقلیم کردستان، حضور قاسم سلیمانی در کردستان عراق را تایید کرد و گفت چند روز قبل با او گفت‌وگو کرده است. وی گفت نمی دانسته که ایران آسمان خود را به روی اقلیم بسته است. اما این که ایران مواضع نیروهای اپوزیسیون خود را امروز بمباران کرده، درست است.

آقای بارزانی همچنین گفت امیدواریم انسداد مرزها از سوی همسایگان درست نباشد. این کار هیچ نفعی برای هیچیک از طرف‌ها ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکایت عراق از ایران به شورای امنیت؛ بلینکن دولت اقلیم کردستان را «شریک نزدیک» آمریکا خواند

حملات پهپادی به مقر پیشمرگه‌های کرد؛ اقلیم کردستان شبه‌نظامیان تحت حمایت بغداد را متهم کرد

حملات آمریکا به پایگاه‌های شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران؛ بغداد: حمله به حاکمیت عراق و محکوم است