ادامه تنش‌ها در کاتالونیا؛ پلیس محلی دستور دولت مرکزی را نمی‌پذیرد

ادامه تنش‌ها در کاتالونیا؛ پلیس محلی دستور دولت مرکزی را نمی‌پذیرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

با نزدیک شدن به زمان همه‌پرسی استقلال کاتالونیا، بحران سیاسی و تنش‌ها میان مادرید و بارسلونا افزایش یافته است.

روز شنبه هزاران پلیس از سوی حکومت مرکزی اسپانیا به این منطقه اعزام شده‌اند تا برای برقراری نظم و مهار شورش‌های احتمالی ناشی از برگزاری استقلال کاتالونیا حاضر باشند.

این انتخابات، بنا به اعلام مقام‌های منطقه خودمختار کاتالونیا قرار است آخر هفته آینده در روز اول ماه اکتبر (۹ مهر) برگزار شود.

وزارت کشور روز شنبه ۲۳ سپتامبر (۱ مهر) اعلام کرد تمام نیروی پلیس از جمله نیروی پلیس محلی و نیروی اعزامی به این منطقه همگی به طور موقت تحت فرمان مستقیم این ارگان در مادرید قرار خواهند گرفت.

مقام‌های کاتالونیا اما زیر بار این سیاست مادرید نمی‌روند؛ ژواکویم فورن، وزیر داخله کاتالونیا در اینباره گفت: «رییس پلیس کاتالونیا اعلام کرده است که آنها هماهنگی نماینده دولت اسپانیا را قبول نخواهند کرد. ما می‌خواهیم شهروندان زیادی را آرام کنیم زیرا رییس پلیس کاتالونیا اختیاراتش را به حکومت مرکزی واگذار نمی‌کند.»

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا که از ماه‌ها پیش مخالفت قاطع خود را با برگزاری همه‌پرسی اعلام کرده بود، گفت: «مهمترین، منطقی‌ترین و دموکراتیک‌ترین کاری که باید انجام دهیم این است که این کار را متوقف کنیم. این وضعیت را پایان دهید، آزار شهرداران و اعضای شوراها را پایان دهید، تظاهرات را پایان دهید قبل از آنکه دادگاه با زور مجبور به توقف آن شود. این رفتار دموکراتیک نیست.»

دادستانی اسپانیا روز ۷ سپتامبر (۱۶ شهریور) برگزارکنندگان همه‌پرسی در کاتالونیا را به پیگرد کیفری تهدید کرد. یک روز پس از آن هم دیوان قانون اساسی اسپانیا، قانون برگزاری رفراندوم مجلس کاتالونیا را به حالت تعلیق درآورد.

کارلس پوجدمون رییس کنونی دولت کاتالونیا نیز در حساب توییتر خود نوشت: «شما نمی‌توانید درها را به روی این ماجرا ببندید: در این وبسایت می‌توانید مکانی را که “باید” در روز اول اکتبر در آنجا رای بدهید، پیدا کنید.»

No es poden posar portes al camp: en aquesta web trobaràs el lloc on et correspon votar l’1 d’octubre https://t.co/XdvtLJ2ARt#1Oct

— Carles Puigdemont (@KRLS) September 23, 2017

خیابان‌های بارسلونا، مرکز ایالت کاتالونیا در روزهای اخیر شاهد ناآرامی و درگیری میان موافقان و مخالفان این همه‌پرسی بوده است.

بنا به دستور وزارت کشور، پلیس اسپانیا و نیروهای انتظامی منطقه‌ای تا پنجم اکتبر به حالت آماده باش خواهند بود و اجازه مرخصی ندارند. رهبران کاتالونیا با تصمیم دولت مرکزی مخالفند و بر مواضع خود اصرار می‌ورزند.

کاتالونیا ۱۶ درصد از ساکنان اسپانیا را در خود جای داده و ۲۰ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را نیز به خود اختصاص داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعزام پلیس از مادرید با هدف مهار همه پرسی کاتالونیا

همه‌پرسی استقلال کاتالونیا؛ مادرید احتمال بازداشت مقامات این منطقه را مردود ندانست

واکنش مادرید به عزم کاتالونیا برای برگزاری همه پرسی استقلال