چرا تهدیدات اخیر کره شمالی از همیشه خطرناک تر است؟

چرا تهدیدات اخیر کره شمالی از همیشه خطرناک تر است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

صحبت های روز سه شنبه دونالد ترامپ در سازمان ملل درباره «نابود کردن» کره شمالی، پاسخ بی سابقه کیم جونگ اون را در پی داشت. بیانیه رهبر این کشور روز پنجشنبه از تلویزیون رسمی کره شمالی پخش شد. وی در این بیانیه با «پیر خرفت» یا «پیر دیوانه» خواندن دونالد ترامپ گفت: «من قطعا و حتما این پیر خرفت آمریکا را با آتش رام خواهم کرد.»

ساعاتی پس از این بیانیه وزیر امورخارجه کره شمالی تهدید کرد که بزودی یک بمب اتمی هیدروژنی را بر فراز اقیانوس آرام آزمایش خواهند کرد. آزمایش بمب هیدروژنی در اتمسفر از سی و پنج سال پیش تاکنون از سوی قدرتهای اتمی جهان نیز متوقف شده است و حال کره شمالی قصد دارد دست به این آزمایش بزند.

دونالد ترامپ روز جمعه در پاسخ به اظهارات رهبر کره شمالی در حساب توئیتری خود نوشت: «معلوم است که کیم جونگ اون، مرد دیوانه ای است که از گرسنگی دادن و کشتن مردم خود ابایی ندارد، او جوری محک میخورد که هیچکاه تا حالا نخورده.»

Kim Jong Un of North Korea, who is obviously a madman who doesn’t mind starving or killing his people, will be tested like never before!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) September 22, 2017

این اولین بار نیست که واشنگتن و پیونگ یانگ یکدیگر را آماج حملات و توهین های لفظی قرار می دهند. اما کارشناسان امور کره شمالی می گویند که این دوره از تنش ها از همیشه خطرناک تر است.

جنی تاون، معاون مدیر موسسه آمریکا-کره در دانشگاه جان هاپکینز درباره بیانیه کیم جونگ اون می گوید: «من تا بحال چیزی مثل این ندیده ام. من این بیانیه را بلوف نمی بینم و فکر می کنم اقدامی در پی آن باشد. چه اقدامی؟ هنوز نمی دانم اما فکر می کنم شدید خواهد بود.»

ماهیت غیرمعمول بیانیه کیم جونگ اون در کنار تهدید کره شمالی به آزمایش بمب هیدروژنی، نشان از این دارد که این کشور احتمالا به سرعت بسوی اقدامی تحریک کننده پیش می رود.

کارشناسان معتقدند تا زمانی که دونالد ترامپ بر برخورد تنش زا و جنگ لفظی با کره شمالی مانند توئیت روز جمعه پافشاری کند، وضعیت روزبروز خطرناک تر خواهد شد و بسمت جنگ واقعی پیش می رود.

کینگستون رینگ از انجمن کنترل سلاح می گوید: «چرخه تهدیدها و مقابله وارد مرحله خطرناکی شده است. ما با دو رهبر ناپایدار مسلح به سلاح هسته ای مواجهیم که قضایا را شخصی می کنند و با لفاظی های بی پروا بیشتر در این کشمکش فرو می روند.»

آنچه تهدیدات کیم جونگ اون را از رهبران پیشین کره شمالی متفاوت می کند

کره شمالی بارها آمریکا را تهدید کرده اما هیچگاه این تهدیدها باعث اعلام خطر از سوی کارشناسان نشده است. برای مثال هفته پیش پیونگ یانگ در بیانیه ای اعلام کرد که «متجاوزان امپریالیسم آمریکا» را از بین خواهد برد و «سرزمین ایالات متحده را به خاکستر» تبدیل خواهد کرد و اضافه کرد که «آمریکا باید مثل یک سگ تا حد مرگ با چوب» زده شود. اما حتی این بیانیه های تند به اندازه تهدیدهای روز پنجشنبه باعث واکنش کارشناسان نشد.

دو دلیل را می توان برای این امر برشمرد: اولین دلیل منبع اظهارات است. معمولا بیانیه های کره شمالی از رسانه ها و مطبوعات رسمی منتشر می شود مانند تلویزیون یا آژانس خبری. اما هیچگاه امضای شخص کیم جونگ اون در پای بیانیه ها نیست و از سوی شخص رهبر کره شمالی قرائت نمی شود. شخصی بودن بیانیه اخیر توسط شخص کیم جونگ اون نشان از جدی بودن این مقابله برای او دارد.

جنی تاون، معاون مدیر موسسه آمریکا-کره در دانشگاه جان هاپکینز در اینباره می گوید: «واقعیت این است که نوشته شدن این بیانیه به صورت خطاب مستقیم به دونالد ترامپ غیرمنتظره بود…مشخص است که آقای کیم خودش را ذیحق می شمرد و با لحنی توهین می کند که آقای ترامپ درمقابل خود او بکار برده است.»

دومین دلیل تفاوت تنش حال حاضر تهدید به آزمایش بمب هیدروژنی است. بطور معمول کره شمالی تسلیحات هسته ای خود را در تاسیسات زیرزمینی «پیگی- ری» آزمایش می کند تا خطر آلودگی رادیواکتیو و آسیب رساندن به مردم را محدود کند. اما انفجار بمب هیدروژنی بر فراز اقیانوس آرام می تواند به فاجعه ای گسترده منجر شود.

درباره آزمایش های اتمی کره شمالی بیشتر بخوانید: نگاهی به تاریخچه آزمایش‌های اتمی کره شمالی

ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۶۳ توافق کردند تا آزمایش در جو زمین را متوقف کنند زیرا خطر باران های رادیواکتیو قابل پیشگیری نبود. آخرین آزمایش اتمسفری توسط چین در سال ۱۳۸۰ صورت گرفت.

خطر اینجاست که آزمایش بمب هیدروژنی توسط رهبر کره شمالی، آن هم از روی قدرت نمایی، پاسخ دونالد ترامپ را در پی خواهد داشت. پاسخی که نه تنها این دو کشور که کشورهای همسایه کره شمالی مانند کره جنوبی و ژاپن را درگیر جنگی مرگبار خواهد کرد.

کارشناسان معتقدند که راه حل این تنش ساده است. تنها لازم است که دولت دونالد ترامپ از تحریک رهبر کره شمالی دست بردارد و راهبردی دیپلماتیک را برای مدیریت تهدیدهای این کشور اتخاذ کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارشی از توان نظامی کره شمالی تحت رهبری کیم جونگ اون

کیم جونگ اون دونالد ترامپ را روانی خواند

فرمان اجرایی جدید ترامپ برای تحریم‌های تازه علیه کره شمالی