نخست وزیر بریتانیا خواهان فرصت دوساله برای تنظیم روابط جدید با اتحادیه اروپا شد

نخست وزیر بریتانیا خواهان فرصت دوساله برای تنظیم روابط جدید با اتحادیه اروپا شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا روز جمعه ۲۲ سپتامبر طی سخنانی در فلورانس ایتالیا، پیشنهادات تازه ای برای سرعت بخشیدن به مذاکرات خروج این کشور از اتحادیه اروپا و تنظیم روابط جدید با این اتحادیه را مطرح کرد.

از جمله پیشنهادات او در نظر گرفتن یک دوره انتقالی دو ساله با هدف تامین فرصت کافی برای تطبیق جامعه و صاحبان کسب و کار در بریتانیا با شرایط و موقعیت پس از خروج بود.

خانم می همچنین پیشنهاد داد که در دوره گذار دوساله، بریتانیا مانند آنچه تا کنون بوده به بازار اروپا دسترسی داشته باشد و در مقابل سهم منصفانه‌ای از بودجه اتحادیه اروپا را نیز بپردازد. منابع نزدیک به دولت بریتانیا مبلغ پیشنهادی نخست وزیر به اتحادیه را حدود ۲۰ میلیارد یورو ارزیابی می کنند.

دور جدید مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برکسیت) روز دوشنبه آغاز می شود و میشل بارنیه مسئول این مذاکرات با استقبال از پیشنهادات خانم می آن را سازنده توصیف کرده است.

نخست وزیر بریتانیا در سخنان خود در شهر فلورانس همچنین گفت که اگر طرفین در مورد این دوره گذار دوساله با اعتماد متقابل گفتگو کنند و سریع به توافق برسند، بریتانیا پس از خروج از اتحادیه اروپا نیز نزدیکترین دوست آن باقی خواهد ماند و با برنامه‌های علمی و امنیتی مربوط به منافع مشترک همکاری خواهد کرد.

ترزا می، در عین حال تاکید کرد که بریتانیا حقوق کنونی شهروندان اتحادیه اروپا که در بریتانیا زندگی می کنند را تضمین خواهد کرد، با این شرط که همان حقوق برای بریتانیایی‌های ساکن اتحادیه اروپا تضمین شود.

در تابستان ۲۰۱۶ حدود ۵۲ درصد از رای دهندگان بریتانیا در یک رفراندوم به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا رای دادند. قرار است این خروج در ماه مارس سال ۲۰۱۹ رسما اجرا شود، با در نظر گرفتن این امکان که طرفین در صورت توافق بتوانند این مهلت را تمدید کنند.

به نظر می رسد با پیشنهاد مشخص روز جمعه نخست وزیر بریتانیا در مورد پرداخت سهم منصفانه‌ای از بودجه اتحادیه اروپا در دوره انتقالی، یکی از شروط این اتحادیه برای آغاز مذاکره درباره روابط تجاری آینده دو طرف عملی شده و گفتگوها برای پیشرفت کار سرعت بیشتری بگیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیا ۵۸۰ میلیون یورو کمک نظامی جدید در اختیار اوکراین می‌گذارد

چرا نخست‌وزیر پیشین بریتانیا خواستار انحلال سازمان ملل متحد شد؟

بریتانیا برای نخستین بار یک زن نابینا را به عنوان سفیر منصوب کرد