Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هواپیمای بدون سرنشین ائتلاف بین المللی، مراسم اعدام داعش را متوقف کرد

هواپیمای بدون سرنشین ائتلاف بین المللی، مراسم اعدام داعش را متوقف کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

وزارت دفاع بریتانیا برای اولین بار تصاویری را منتشر می کرد که نشان می داد چگونه حمله یک هواپیمای بدون سرنشین توانسته است اجرای اعدام در ملاء عام را در منطقه‌ای تحت کنترل داعش متوقف کند.

این ویدئو جمعیتی را نشان می دهد که در شهر بوکمال در شرق سوریه به زور اسلحه مجبور شده اند برای تماشای اعدام دو زندانی جمع شوند.

ویدئو دو زندانی دست بسته را نشان می دهد که در مقابل جمعیت از یک خودروی ون خارج می شوند. سپس یک موشک «هل فایر» از هواپیمای بدون سرنشینی که از دو هزار مایل دورتر در فرودگاه ودینگتون بریتانیا به این منطقه فرستاده شده بود، به سمت یکی از تیراندازان داعش در نزدیکی محل اعدام، شلیک می کند. با انفجار حاصل از این شلیک، غیرنظامیان و نیروهای داعش قبل از اینکه این اعدام‌ها اجرا شوند، فرار می کنند.

این هواپیماهای بدون سرنشین از پایگاههای هوایی ودینگتون بریتانیا یا کریچ در آمریکا به مناطق مختلف برای انجام ماموریت فرستاده می شوند و سپس به کمک داده‌های دریافت شده از ماهواره هدایت شده و عملیات مربوطه را انجام می دهند. مرکز نظارت بر ماموریتهای این هواپیماها نیز در پایگاه هوایی العدید در قطر است.

وزارت دفاع بریتانیا در بیانیه توضیحی این ویدئو گفت: «در تصاویرهواپیمای بدون سرنشین نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا که نیروهای داعش در شهر بوکمال استان دیرالزور را زیر نظر داشته است، مشاهده شد که نیروهای این گروه تعداد زیادی از مردم را در یکی از اصلی ترین خیابانهای شهر گرد آورده و دو زندانی محکوم به اعدام را برای اجرای حکم به محل آوردند. به علت حضور تعداد زیاد غیر نظامیان، هدف قرار دادن نیروهای داعشی که محکومین را در اختیار داشتند بصورت مستقیم مقدور نبوده است.

با این وجود بهپاد نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا دو افراط گرای داعش را که بر روی پشت بام ساختمان مشرف به محل اعدام حضور داشتند مورد هدف قرار داد که یکی از آنان کشته شدند و ترس ناشی از انفجار و فرار جنگجویان داعش باعث متوقف شدن اعدام شد.»

جانی استرینگر از فرماندهان نیروی هوایی بریتانیا که در اجرای عملیات در عراق و سوریه مشارکت دارد، می گوید: «فردی که موشک به سمت او پرتاب شد، از تیراندازان داعش بود و وظیفه داشت در صورتی که غیرنظامیان قصد ترک محل اعدام را داشتند، به سمت آنها شلیک کند.»

مایکل فالون، وزیر دفاع بریتانیا اعلام کرد به هدایت کنندۀ این هواپیمای بدون سرنشین، مدال نظامی اعطا خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دست‌کم ۷ عراقی در حمله 'اشتباهی' بالگرد آمریکایی کشته شدند

برگزاری انتخابات غیررقابتی سوریه همزمان با اعتراض‌های مردمی: «رای فاسد به فاسدها»

تظاهرات مخالفان اسد در سیزدهمین سالگرد قیام؛ چهار کشور غربی: جنگ در سوریه تمام نشده است