Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

استقبال کامل افغانستان از استراتژی افزایش نیروهای آمریکا در این کشور

استقبال کامل افغانستان از استراتژی افزایش نیروهای آمریکا در این کشور
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان برای نخستین بار پس از اعلام استراتژی جدید واشنگتن در افغانستان با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دیدار کرد. روسای جمهور دو کشور در این ملاقات که در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک صورت گرفت بر همکاری در مبارزه با تروریسم و تعلیم نیروهای امنیتی افغانستان توسط آمریکایی ها تاکید کردند.

در همین حال رئیس جمهور افغانستان در مجمع عمومی سازمان ملل هم از استراتژی دولت دونالد ترامپ در قبال کشورش استقبال کرد. از سوی دیگر سفیر افغانستان در آمریکا نیز طی مصاحبه با واشنگتن تایمز گفت: «این کارآمدترین و تنها گزینه ای است که همه موافق آن هستند.» او این استراتژی را راهی درست و رو به جلو با توجه به شرایط موجود دانست.

رئیس جمهور افغانستان نیز در سخنرانی خود در مجمع عمومی تاکید کرد که مردم افغانستان سال‌هاست به دنبال چنین عزمی به آمریکا چشم دوخته‌اند. این استراتژی پیامی است برای طالبان و حامیانشان که نمی توانند به پیروزی نظامی دست یابند.

اما جان آلن، فرمانده سابق نیروهای آمریکایی در افغانستان می گوید استراتژی ترامپ برای افغانستان احتمالا درب را برای حضور نظامی مداوم آمریکا در افغانستان نظیر آنچه برای ژاپن و آلمان اتفاق افتاد باز خواهد کرد و فکر می کنم برای مدت ۱۶ سال آنجا خواهیم ماند.

با این حال حمدالله محب، سفیر افغانستان در واشنگتن می گوید حضور درازمدت آمریکا در افغانستان تصمیمی نیست که بتوان به سادگی گرفت. استقبال از استراتژی آمریکا، نه برای پیروزی در جنگ بلکه برای پیروزی در صلح است.

او می افزاید این همکاری پایدار با آمریکا برای تامین امنیت خیابان‌های افغانستان است، یعنی همان چیزی است که مردم افغانستان می خواهند و اگر در این زمینه چنین اعتمادی را از طرف مردم نداشتم با چنین اطمینانی درباره آن صحبت نمی‌کردم.

جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا گفته است که این کشور بزودی ۳۰۰۰ سرباز دیگر به افغانستان خواهد فرستاد. رئیس جمهور افغانستان نیز تاکید دارد که مناقشه موجود در کشورش نه یک جنگ داخلی، بلکه جنگ بر سر خاک افغانستان است.

دونالد ترامپ در توضیح استراتژی اعزام نیروی تازه نفس به افغانستان گفته هدف این است که خلاء ایجاد شده در این کشور به قدرت گرفتن طالبان و دیگر گروه های مسلح نیانجامد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گسترش نظارت با دوربین توسط طالبان؛ آیا شرکت چینی طرح امنیتی آمریکا یا ترکیه را اجرا می‌کند؟

بلاتکلیفی زیر سایه طالبان؛ ۸۴۰ هزار متقاضی «برنامه اسکان مجدد» آمریکا هنوز در افغانستان هستند

جنجال حقوقی بر سر حضانت نوزاد پیدا شده در زیر آوار؛ آمریکا به خانه چه کسی در افغانستان حمله کرد؟