بازیهای داخل سالن آسیا: سه طلا برای ترکمنستان در مسابقات کشتی با کمربند زنان

بازیهای داخل سالن آسیا: سه طلا برای ترکمنستان در مسابقات کشتی با کمربند زنان
نگارش از Euronews

بخش مهمی از پنجمین دوره بازیهای داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا در عشق آباد به کشتی با کمربند، یکی از کهن ترین ورزش های جهان اختصاص داشت که حتی ابوعلی سینا نیز از آن نام برده…

بخش مهمی از پنجمین دوره بازیهای داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا در عشق آباد به کشتی با کمربند، یکی از کهن ترین ورزش های جهان اختصاص داشت که حتی ابوعلی سینا نیز از آن نام برده است. این ورزش که در آسیای مرکزی از محبوبیت زیادی برخوردار است برای نخستین بار در برنامه بازیهای داخل سالن آسیا گنجانده شده است. در این مسابقات که از اصول ساده ای برخوردار است ورزشکاران تلاش می کنند با گرفتن کمربند، تعادل حریف خود را بر هم زنند و او را سرنگون کنند.

تیم زنان ترکمنستان در سومین روز این تورنمنت موفق شد در سبک فری استایل کشتی با کمربند سه مدال طلا کسب کند. نسیبه سورکیه وا مربی ۳۵ ساله تیم ترکمنستان است که خود نیز در مسابقات شرکت دارد. او روز سه شنبه با غلبه از پریساتا ژاکوپبکوا، حریف قدر قزاقستانی مدال طلا را از آن خود کرد.

نسیبه انجام دو کار همزمان را چالش سخت خود در این مسابقات می داند: «از یک سو ورزشکارانم را دوست دارم و باید حمایتشان کنم و از سوی دیگر باید برای مسابقه تمرکز داشته باشم. شاگردانم مدام برای مبارزه از من توصیه می خواهند و این معمولا زمانی اتفاق می افتد که در حال کسب تمرکز و آمادگی برای مسابقه هستم. بهتر است در این حالت با کسی صحبت نکرد زیرا آمادگی روحی از دست می رود. با اینحال سعی می کنم با این شرایط کنار بیایم.»

زوهرا مادرایموا چهره شاخص تیم کشتی با کمربند زنان ترکمنستان روز سه شنبه سومین مدال طلا را برای کشورش به ارمغان آورد. او پیشتر دو مدال طلا را در کشتی سنتی به نام خود ثبت کرده بود.

زوهرا مادرایموا احساس خود را از کسب مدال طلا اینگونه بیان می کند: «از خانواده، دوستان و همه کسانی که حمایتم کردند سپاسگذارم. البته که بسیار خوشحالم چون مدال طلا را دریافت کردم.»

تیم ایران در این مسابقات تاکنون با کسب ۱۰مدال طلا، ۶ نقره و ۲۳ برنز پایین تر از ترکمنستان جایگاه دوم جدول مدال ها را به خود اختصاص داده است.

مطالب مرتبط