در سراسر جهان؛ ۴۰ میلیون مورد بردگی مدرن و ۱۵۲ میلیون کودک کار

در سراسر جهان؛ ۴۰ میلیون مورد بردگی مدرن و ۱۵۲ میلیون کودک کار
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

داده‌های جدید نشان می دهد که اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد تحقق نیافته است و با وجود تلاش‌های انجام شده، شمار کودکان کار و بردگی‌ در سراسر جهان افزایش یافته است.

تحقیقات جدیدی که مشترکا توسط سازمان بین المللی کار، سازمان بین المللی مهاجرت و بنیاد رهایی (Walk Free Foundation) انجام شده، مقیاس واقعی برده داری مدرن در جهان را نشان داده است.

بنا بر داده هایی که در جریان نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک منتشر شد، تنها در سال ۲۰۱۶ میلادی بیش از ۴۰ میلیون نفر در سراسر جهان قربانی برده داری مدرن بوده اند.

بنا بر این گزارش، از زنان و دختران بطور گسترده‌ای در برده داری مدرن استفاده شده و این گروه حدود ۲۹ میلیون نفر (۷۱ درصد) از کل بردگان را تشکیل می دادند. ۹۹ درصد از قربانیان کار اجباری در بازار سکس و ۸۴ درصد از قربانیان ازدواج اجباری نیز زنان هستند.

از دستکم ۴۰ میلیون قربانی بردگی مدرن نیز ۲۵ میلیون نفر از طریق کار اجباری و ۱۵ میلیون از طریق ازدواج اجباری به بردگی گرفته شده بودند.

از این بردگان در بخش‌های خصوصی همچون کار خانگی، ساخت و ساز و کشاورزی استفاده می شده است. همچنین حدود ۵ میلیون نفر گرفتار استثمار جنسی اجباری و بیش از ۴ میلیون نفر نیز مجبور به کارهای اجباری شده بودند که توسط مقامات وابسته به دولت به آنها تحمیل شده بود.

در مجموع طی پنج سال گذشته (۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ میلادی) ۶.۵ میلیون مورد ازدواج اجباری روی داده است و همچنان بر این آمار افزوده می شود. بیش از یک سوم از تمام قربانیان ازدواج اجباری، کودکان هستند و تقریبا تمام قربانیان این نوع از ازدواج نیز دختران بودند.

Women and girls make up 71% of people trapped in #modernslavery in the world. Explore the new data: https://t.co/MOLfV212EY#Achieve87pic.twitter.com/FdLuO2YW4o

— ILO (@ilo) 19 septembre 2017

شمار کودکان کار در سراسر جهان در سال ۲۰۱۶ میلادی دستکم ۱۵۲ میلیون نفر بوده است.

از مجموع ۱۵۲ میلیون کودک کار، ۶۴ میلیون دختر و ۸۸ میلیون پسر بودند و تقریبا یک دهم از کل کودکان جهان را تشکیل می دادند.

بیشتر این کودکان، سنی میان ۵ تا ۱۷ سال داشتند و ۷۲.۱ میلیون نفر از آنها در قاره آفریقا، ۶۲ میلیون در قاره‌های آسیا و اقیانوسیه، ۱۰.۷ میلیون نفر در قاره آمریکا، ۵.۵ میلیون نفر آنها در اروپا و آسیای مرکزی و درنهایت ۱.۲ میلیون نفر در کشورهای عربی زندگی می کردند.

یک چهارم قربانیان برده داری مدرن (حدود ۱۰ میلیون نفر) و حدود ۳۷ درصد (یا ۵.۷ میلیون نفر) از قربانیان ازدواج اجباری نیز کودکان هستند.

از کودکان کار ۷۰.۹ درصد در بخش کشاورزی، ۱۷.۱ درصد در بخش خدمات و ۱۱.۹ درصد در بخش صنعت استفاده شده است.

۳۸ درصد از کودکانی که به کارهای خطرناک گمارده شده اند بین ۵ تا ۱۴ سال سن دارند. دو سوم کودکان بین ۱۵ تا ۱۷ سال نیز بیش از ۴۳ ساعت در هفته کار می کنند. همچنین تقریبا یک سوم از کودکان کار ۵ تا ۱۴ ساله خارج از سیستم آموزشی هستند.

اندرو فارست، رئیس و بنیانگذار بنیاد رهایی می گوید: «این واقعیت که در جامعه کنونی ۴۰ میلیون نفر از بردگی مدرن رنج می برند، شرم آور است. اگر نتایج داده‌ها در ۵ سال گذشته را بررسی کنیم، می بینیم که در مجموع ۸۹ میلیون نفر در این دوره زمانی گرفتار بردگی مدرن شده اند. این نشان دهنده عمق تبعیض و نابرابری در جهان امروز است و واقعیت شوکه کننده اینکه، جهان این وضعیت را تحمل می کند. درحالیکه همۀ ما نقش مهمی برای تغییر این وضعیت داریم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر کشور ایران: ۸۰ درصد کودکان خیابانی در تهران خارجی هستند

سوئیس به‌دنبال تغییر قوانین فرزندخواندگی‌ پس از انتشار گزارش‌هایی از ورود «غیرقانونی» هزاران کودک

مدافعان حقوق بشر: کودکان پناهجو در بریتانیا همراه با متهمان جرائم جنسی زندانی می‌شوند