Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مسعود بارزانی سه روز به بغداد فرصت داد

مسعود بارزانی سه روز به بغداد فرصت داد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق سه روز به دولت مرکزی این کشور فرصت داد تا طرح جایگزین خود برای همه‌پرسی استقلال کردستان از عراق را ارائه دهد.

به گزارش خبرگزاری روداو، آقای بارزانی روز سه‌شنبه در یک تجمع در شهر سوران که به منظور تشویق شهروندان برای شرکت در همه‌پرسی ۲۵ سپتامبر (سوم مهر) برگزار شده بود گفت: «اگر در دو تا سه روز آینده توافقی مکتوب بین اربیل و بغداد با ضمانت جامعه بین‌المللی ارائه نشود، همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق برگزار خواهد شد.»

اقلیم کردستان عراق در هفته‌های گذشته و با وجود مخالفت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بر برگزاری همه‌پرسی در موعد مقرر تاکید کرده بود.

آقای بارزانی در سخنرانی روز سه‌شنبه خود افزود چنانچه چنین توافقی [میان اربیل و بغداد] شکل بگیرد ۲۵ سپتامبر بجای همه‌پرسی، مردم کردستان عراق جشن خواهند گرفت. وی تاکید کرد مشکلی با جامعه جهانی – که پیشنهاد میانجیگری داده- وجود ندارد اما باید با بغداد به توافق برسیم.

با وجود این پیشنهاد، رئیس اقلیم کردستان خطاب به حاضران در تجمع سوران گفت: «باید با شما صادق باشم. بغداد هنوز به این درجه [برای دستیابی به توافق با اربیل] نرسیده است.»

اقلیم کردستان عراق پس از جنگ اول خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ عملا خودمختار و جدای از دولت بغداد اداره می‌شود. قانون اساسی سال ۲۰۰۵ میلادی عراق ماهیت اقلیم کردستان به‌عنوان یک دولت فدرال با مجلس و دولت و نیروی نظامی مستقل را به رسمیت شناخت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آخرین اخبار همه‌پرسی استقلال کردستان عراق: آمریکا نتیجه رفراندوم را نمی‌پذیرد

بارزانی: بدون تعهد بغداد به آغاز مذاکرات استقلال، همه پرسی به تاخیر نخواهد افتاد

بغداد در رقابت با اقلیم کردستان، خط لوله نفت کروک-جیهان را بازگشایی می‌کند