آغاز رقابت های داخل سالن وهنرهای رزمی آسیا در عشق آباد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آغاز رقابت های داخل سالن وهنرهای رزمی آسیا در عشق آباد

عشق آباد، پایتخت ترکمنستان میزبان پنجمین دوره از بازیهای داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا است. شصت و پنج تیم شرکت کننده در این دور از مسابقات قرار است طی ۱۷ تا ۲۷ سپتامبر در بیست و یک رشته مختلف ورزشی به رقابت بپردازند.

این مسابقات تحت نظارت و برنامه ریزی شورای المپیک آسیا برگزار می شود و انتخاب برنامه مسابقات با توجه به تنوع ورزش هایی مرسوم در این قاره صورت گرفته است. هدف بزرگ این مسابقات تزریق روحیه برتری جویی به هر یک از ورزشکاران حاضر در مسابقات است.

حسین المُسَلم، دبیر کل شورای المپیک آسیا در خصوص این مسابقات می گوید: «ورزش موجب وحدت و یکپارچگی می شود و پیام اصلی آن صلح است. در آسیا چالش های سیاسی بزرگی وجود دارد و برگزاری این بازیها فرصتی است تا ورزشکارانی از کل آسیا و به نمایندگی از کنفدراسیون ها و کمیته های ملی المپیک دولتی و غیر دولتی، طی ده روز با نگرشی مثبت در کنار یکدیگر فعالیت و همزیستی کنند.»

صلح و دوستی مهمترین پیام پنجمین دور از بازیهای داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا آماده مخابره شدن به جهان است. مرکز رسانه ای این مسابقات خود را برای ده روز فعالیت مستمر آماده کرده است.

ورزشکاران خود را به عشق آباد می رسانند و برای برخی از آنها این نخستین سفر به آسیای مرکزی است. برخی از ورزشکاران، نظیر تیم اعزامی از تاهیتی بیش از ۴۰ ساعت برای رسیدن به اینجا در راه بوده اند.

آنا یون ای چونگ، یکی از اعضای این تیم می گوید: «لحظه ای تاریخی برای تاهیتی است زیرا نخستین بار است که در مسابقاتی بین المللی در این سطح شرکت می کند. بنابر این فرصتی عالی به خصوص برای من است تا در رشته موای تای (یکی از سبک های آزاد ورزش های رزمی که به آن مشت زنی تایلندی نیز می گویند) با بهترین حریفان از آسیا روبرو شوم و آنها را به چالش بکشم.»

ورزشکاران استرالیا و تیم های شرکت کننده از قاره اقیانوسیه برای نخستین بار در بازیهای داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا شرکت کرده اند.

افرادی که برای اولین بار در این مسابقات حضور دارند، امیدوارند با دست پر به خانه بازگردند اما برای آنها کسب این تجربه گرانبها نیز دست کمی از کسب مدال ندارد.

در جدول مدال های نخستین روز این مسابقات کشور میزبان با ۱۶ مدال طلا، ۱۴ نقره و ۷ برنز در مکان نخست قرار داد و تیم ایران با کسب ۳ برنز مکان هشتم را به خود اختصاص داده است.