تاثیر اینستاگرام بر عادات غذایی فرانسوی‌ها و بریتانیایی‌ها

تاثیر اینستاگرام بر عادات غذایی فرانسوی‌ها و بریتانیایی‌ها
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شاید تصورتسلط دنیای مجازی برعادت‌های غذایی ما چندان چشمگیر به نظر نرسد. با اینحال شبکه های اجتماعی در به رخ کشیدن و جلا دادن مواد خوراکی و تشویق کاربران دیگر در امتحان کردن فراورده های غذایی و یا دستور پخت آن‌ها نقشی اساسی دارند. در آوریل سال ۲۰۱۷، روزنامه فایننشال تایمز از شمار ۲۰۸ میلیونی عکس‌های منتشر شده در اینستاگرام با کلید واژه غذا (Food) خبر داده بود.

بر اساس گزارشی تازه در سال ۲۰۱۶ از هر پنج بریتانیایی یک نفر از غذای خود در رسانه‌های اجتماعی عکس منتشر کرده است. بر اساس گزارش روزنامه لوموند این آمار تقریبا در فرانسه نیز مشابه است.

عرضه غذا

اینستاگرام یکی از تاثیرگذارترین راههای مجازی در نحوه ارائه غذاست. سفارش دهندگان غذا به زیبایی و نورپردازی چیدمان محیط اهمیت می دهند. در فرانسه، یک رستوران برای جلب مشتریان، «پیتزاهای اینستاگرامی» ارائه می دهد. به گفته صاحب این رستوران، این پیتزاها بدلیل رنگبندی ویژه‌شان «خوش عکس» هستند و مشتریان برای عکس گرفتن با آن به این رستوران می آیند.

از سوی دیگر، غذا مانند مد گونه ای بیان اجتماعی است. فرد با به رخ کشیدن غذای خود، تلاش می کند تا نظر دیگران را به خود جلب کند.

سهیم کردن ذائقه با دیگران

انتشار دادن عکس خوراکی‌ها در فضای مجازی تلاشی برای ارتباط برقرار کردن با دیگران نیز بشمار می آید. بر اساس گزارش روزنامه گاردین، انتشار عکس غذاها این امکان را می دهد تا دایره میز غذای خود را از محیط شخصی فراتر ببریم و دیگران را در ذائقه خود سهیم کنیم.

اینستاگرام؛ فردیت بخشیدن به روند جهانی سازی

تا چند سال پیش، در اروپا آووکادو در دستور غذایی صبحانه وجود نداشت. به گزارش روزنامه گاردین، ورود آووکادو به صبحانه بریتانیایی ها مدیون اینستاگرام و عکس‌های منتشر شده از این میوه در هنگام صبحانه بریتانیایی است. اکنون هر نسلی از بریتانیا، نسخه ویژه خود را برای صرف این میوه استوایی در هنگام صبحانه دارد.

گرچه بسیاری بر این باورند که جهانی سازی به معنای یکسان کردن نحوه مصرف کردن است، با اینحال اینستاگرام به یاری عکس‌های گوناگون فرصت نشان دادن تنوع فرهنگی را داده است. عکسهای اینستاگرامی از غذا نشان می دهند که ما در زمان و مکانی متفاوت و ویژه هستیم و غذای ما و نحوه به تصویر کشیدنشان، این ویژگی زمانی و مکانی را یگانه می سازد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آخرین به روز رسانی اینستاگرام؛ چه کسی آنلاین است؟

دانشمندان در کره جنوبی «برنج گوشتی» ابداع کردند

ترکیب معجزه‌گر ماهی، گوشت قرمز و شراب برای کاهش چربی شکم و لاغری کمر؛ رژیم غذایی آتلانتیکی چیست؟