Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سفیر ایران در استرالیا: به پناهجویان ایرانی برای بازگشت مجوز داده می شود

سفیر ایران در استرالیا: به پناهجویان ایرانی برای بازگشت مجوز داده می شود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سفیر ایران در استرالیا در آستانه تعطیل شدن اردوگاه‌های پناهندگان استرالیا در مانوس و نائورو اعلام کرد که پناهجویان ایرانی ساکن این اردوگاه‌ها می توانند به ایران بازگردند.

عبدالحسین وهاجی، سفیر ایران روز پنجشنبه در استرالیا در گفتگو با رادیو نشاط رادیوی فارسی زبان استرالیا گفت در صورت هماهنگی با سفارت ایران، پناهجویان ایرانی که مایل باشند به ایران برگردند می توانند مجوز عبور دریافت کنند.

سفیر ایران در استرالیا گفت هیچ فشاری را برای برگرداندن ایرانیان مهاجر نمی پذیرد. وی افزود انتخاب محل زندگی از اختیارات هر شهروند است و از به لحاظ قانونی نمی توان کسی را مجبور به بازگشت به کشورش کرد.

عبدالحسین وهاجی تاکید کرد پناهجویان ایرانی به صورت قانونی از کشور خارج شده اند و اگر خانواده آنها به وزارت امور خارجه مراجعه کند و فرزندشان را بخواهند، خود فرد هم درخواست بنویسد، هویت او به این صورت مشخص می شود و برایش مجوز صادر می شود. اما اگر روشن شود که درخواست بازگشت پناهجو تحت فشار صورت گرفته باشد او را بر می گردانیم.

مشکل مهاجران غیرقانونی در استرالیا از سال ۲۰۱۳ میلادی که درهای این کشور به روی پناهجویان بسته شد به یک مشکل حقوق بشری تبدیل شده است.

بدنبال تصمیم دولت جدید استرالیا پناهجویانی که از طریق دریا قصد ورود به خاک استرالیا را داشتند در اردوگاه‌هایی خارج از کشور، درجزایر مانوس گینه پاپوا، نائورو و کریسمس اسکان می یافتند و زمانی طولانی در شرایط نامناسب در انتظار رسیدگی به پرونده خود به سر می بردند.

وضعیت نامطلوب این اردوگاه‌ها اعتراض های حقوق بشری را برانگیخته است و نهادهای بین‌المللی مسئول خواستار تعطیلی آنها و رسیدگی عاجل به وضعیت پناهجویان شده اند.

استرالیا برای حل معضل پناهندگی که به معضل این کشور هم تبدیل شده است سعی دارد پناهجویان را به کشورشان بازگرداند و در این راستا از چند سال پیش گفتگوهایی به قصد روشن شدن تکلیف پناهجویان ایرانی با مقام های مسئول ایران داشته که آخرین مرحله آن در سفر سال گذشته محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به استرالیا صورت گرفت.

به گفته سفیر ایران در استرالیا هم اکنون حدود ۸۰۰ ایرانی در اردوگاه‌های مانوس و نائورو هستند.

شرایط دشوار و غیر انسانی زندگی در این اردوگاهها، پایان غم انگیزی برای چند پناهجوی ایرانی رقم زد. از جمله یک پناهجوی ایرانی به نام رضا براتی در درگیری پناهجویان با ماموران انتظامی اردوگاهها کشته شد، حمید خزاعی به علت عفونت خونی و عدم رسیدگی به موقع پزشکی درگذشت و فاضل چگنی گفته شد در ماجرای مبهمی هنگام فرار از جزیره کریسمس به ضرب گلوله به قتل رسید و ایرانی دیگری به نام امید در مقابل نیروهای سازمان ملل خودسوزی کرد. جسد حلق آویز شده حامد شمشیری پور نیز در نزدیکی مدرسه ای در جزیره مانوس پیدا شد.

به گفته سفیر ایران، این سفارتخانه روزانه حدود هشت مورد درخواست برای بازگشت به ایران دریافت می کند.

آقای وهاجی ضمن ابراز نگرانی در مورد سرنوشت افرادی که تقاضای پناهندگی اشان از طرف آمریکا و استرالیا رد شده است گفت قرار است به تعدادی از پناهجویان ایرانی روادید آمریکا داده شود ولی وضعیت۱۲۰ تا ۱۵۰ نفر مشخص نیست و این افراد باید هرچه زودتر درمورد بازگشت تصمیم بگیرند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جسد یک پناهجوی ایرانی در جزیره مانوس پیدا شد

استرالیا به پناهجویان ساکن جزیره مانوس غرامت می پردازد

وکلای توماج صالحی از نقض حکم اعدام او در دیوان عالی کشور خبر دادند