آغاز دور جدید مذاکرات صلح سوریه در آستانه قزاقستان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آغاز دور جدید مذاکرات صلح سوریه در آستانه قزاقستان

دور تازه ای از مذاکرات صلح میان رژیم بشار اسد و شورشیان سوری روز چهارشنبه در آستانه پایتخت قزاقستان آغاز شد. محور اصلی این نشست طرح پیشنهادی روسیه برای ایجاد مناطق عاری از تنش گزارش شده است.

وزارت امور خارجه قزاقستان اعلام کرد این مذاکرات ابتدا در سطح کارشناسان میان نمایندگانی از سه کشور حامی مذاکرات یعنی روسیه، ایران و ترکیه برگزار شد تا زمینه و بستر لازم برای گفتگوهای مستقیم در روزهای پنجشنبه و جمعه میان رژیم سوریه و شورشیان فراهم شود.


یحیی العریدی، سخنگوی اپوزیسیون سوریه تایید کرد که هیئتی به نمایندگی از شورشیان به رهبری احمد برری، رئیس ستاد کل ارتش آزاد سوریه چهارشنبه شب وارد آستانه خواهد شد.

وی همچنین در گفتگو با خبرگزاری فرانسه تصریح کرد: «هدف از مشارکت در این مذاکرات تقویت مناطق عاری از تنش در سوریه و مذاکره در خصوص موارد متعدد نقض آتش بسی است که پایان سال گذشته در آنکارا به امضاء رسید.»

روزنامه الوطن که حامی رژیم بشار است نیز در گزارشی اعلام کرد هیئت اعزامی از سوی دولت سوریه که به ریاست بشار الجعفری، سفیر سوریه در سازمان ملل متحد صبح چهارشنبه وارد قزاقستان شده است.

این ششمین دور مذاکرات میان طرفین بحران سوریه است که از ابتدای سال جاری در پایتخت قزاقستان برگزار می شود.

دور تازه این نشست ها به تعیین حد و مرز بخش‌های عاری از تنش در مناطق ادلب و حمص در شمال غرب و مرکز سوریه و نیز در غوطه شرقی واقع در نزدیکی شهر دمشق اختصاص دارد.

روسیه پیشتر در چارچوب طرح ایجاد مناطق عاری از تنش، تعدادی از نیروهای نظامی خود را در غوطه شرقی و برخی از بخش‌های منطقه حمص مستقر کرده است. هدف از تشکیل این مناطق برقراری آتش بس پایدار در سوریه اعلام شده است.

ایجاد چهارمین منطقه عاری از تنش در جنوب سوریه پیش از این در جریان آخرین دور مذاکرات آستانه در ماه ژوئیه مطرح شد اما به دلیل هشدارهای آمریکا و اسرائیل در خصوص احتمال مداخله نیروهای ایرانی حساس تلقی و مسکوت گذاشته شد.

مذاکرات صلح آستانه با حمایت روسیه و ایران به عنوان متحدان دمشق و نیز ترکیه به عنوان حامی شورشیان بیشتر بر روی مسائل نظامی و فنی متمرکز است حال آنکه فرایند صلح ژنو که به موازات این گفتگوها جریان دارد به مسائل سیاسی محدود می شود.


استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل متحد در امور سوریه ابراز امیدواری کرده است که مذاکرات صلحی واقعی و قابل ملاحظه میان رژیم و اپوزیسیون ماه اکتبر در ژنو از سرگرفته شود.