روسیه: دولت سوریه ۸۵ درصد خاک سوریه را در اختیار دارد

روسیه: دولت سوریه ۸۵ درصد خاک سوریه را در اختیار دارد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ارتش روسیه روز سه شنبه اعلام کرد نیروهای دولتی سوریه توانسته اند با پیروزی بر نیروهای داعش و گروههای ستیزه جو در بسیاری از مناطق سوریه، ۸۵ درصد خاک سوریه به کنترل خود در آورند.

اگر توافق کلی بر سر این ادعا وجود داشته باشد باید گفتد بعد از گذشته دو سال از دخالت مسکو در جنگ سوریه، تحول مهمی را در سوریه شاهد هستیم.

حمایت نظامی روسیه از دولت بشار اسد و متحدانش از سال ۲۰۱۵ تاکنون باعث شد نیروهای دولتی سوریه بتوانند در جنگ علیه داعش قدرتمندتر ظاهر شوند.

ژنرال الکساندر لاپین از فرماندهان ارتش روسیه طی سخنانی در پایگاه هوایی حمیمیم در لاذقیه سوریه گفت، دولت سوریه هنوز باید ۲۷ هزار کیلومتر مربع که معادل ۱۵ درصد خاک سوریه است را از دست شبه نظامیان داعش و دیگر ستیزه جویان آزاد کند.

با اینکه روسیه بطور رسمی نگفته است که چه تعداد نیرو در سوریه دارد با این حال نیویورک تایمز بر اساس آمار انتخابات پارلمانی ۲۰۱۶ نوشته است که نیروهای نظامی روسیه که در سوریه حضور دارند احتمالا ۴۳۰۰ نفر هستند.

نیروهای دولتی سوریه با حمایت جنگجویان ایرانی حامی دولت بشار اسد در هفته های گذشته موفق شدند نیروهای داعش را از مرکز استان حمص در نزدیکی مرز لبنان عقب بزنند و اکنون ارتش سوریه و حامیان ایرانی شان در حال جنگ با نیروهای داعش در استان نفت خیز دیرالزور هستند.

با این حال در گوشه و کنار سوریه از شمال و شمال غرب تا جنوب و نزدیکی دمشق پایتخت، گروههای ستیزه جوی متفاوتی حضور دارند که برخی از سوی ترکیه و برخی ایالات متحده آمریکا حمایت می شوند. همچنین ستیزه جویان وابسته به القاعده در حال حاضر استان ادلیب در نزدیکی مرز ترکیه را در کنترل دارند.

در کنار عملیات نظامی در سوریه، گفتگوهای صلح نیز در چندین نوبت میان دولت سوریه و برخی گروههای مخالف برگزار شده است.

روسیه از گفتگوهای بین دولت سوریه و برخی گروههای مخالفت دولت که در آستانه پایتخت قزاقستان برگزار می شود حمایت کرده است. تازه ترین دور این گفتگوها قرار است این هفته آغاز شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوریه: اسرائیل از جولان به چند نقطه در حومه دمشق حمله کرد

رویترز: سپاه پاسداران در پی حملات مرگبار اسرائیل نیروهای ارشد خود را از سوریه خارج کرد

فرمانده اطلاعات سپاه قدس در سوریه و معاونش در حمله هوایی اسرائیل به دمشق کشته شدند