Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سازمان ملل متحد: ۳۷۰ هزار نفر از اقلیت روهینگیا به بنگلادش گریخته‌اند

سازمان ملل متحد: ۳۷۰ هزار نفر از اقلیت روهینگیا به بنگلادش گریخته‌اند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حدود ۳۷۰ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا از پایان ماه اوت و در پی فرار از خشونتهای ایالت راخین در غرب این کشور، به بنگلادش پناه آورده اند.
این خبر روز سه شنبه توسط ژوزف تریپورا، سخنگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل اعلام شد.

سازمان ملل همچنین خشونتها و «پاکسازی قومی» روی داده در ایالت راخین توسط اکثریت بودایی میانمار را محکوم کرد.

زید رعد حسین، کمیساریای ارشد سازمان ملل در موضوع حقوق بشر روز دوشنبه در این باره گفته بود: «آنچه دیده می شود، یک نمونه کلاسیک از پاکسازی قومی است». او «گزارش‌ها و تصاویر ماهواره‌ای» دریافت شده از سوی سازمان ملل را سندی برای اثبات به آتش کشیده شدن روستاهای روهینگیا از سوی نیروهای امنیتی و شبه نظامیان محلی توصیف کرد.

سازمان ملل اعلام کرده است که دستکم ۴۰۰ نفر در جریان دور اخیر حوادث کشته شده اند.

بر این اساس و بنا بر درخواست بریتانیا و سوئد قرار است شورای امنیت سازمان ملل روز چهارشنبه تشکیل جلسه داده و به بررسی وضعیت اقلیت مسلمان ساکن میانمار بپردازد. این نشست درحالی برگزار می شود که چین، شریک اصلی اقتصادی میانمار با برگزاری آن مخالف است.

سخنگوی وزیر خارجه چین روز سه شنبه پشتیبانی پکن را از میانمار اعلام و بر تلاش مقامات میانمار برای حفظ ثبات در غرب این کشور تاکید کرد.

دور جدید خشونتها در ایالت راخین میانمار در پایان ماه اوت و زمانی آغاز شد که شورشیان روهینگیا حملاتی را علیه نیروهای پلیس به اجرا گذاشتند.
میانمار با جمعیتی که بیش از ۹۰ درصد آن را بودایی‌ها تشکیل می دهد، مسلمانان روهینگیا را بیگانگانی می داند که از بنگلادش وارد این کشور شده اند و بر این اساس برای آنها حق شهروندی قائل نیست. این درحالی است که بسیاری از مسلمانان روهینگیا نسل هاست که در میانمار زندگی می کنند.

در مناطق مرزی میانمار، سازمان‌های بین المللی فعال در امور بشردوستانه روزانه با موج گسترده‌ای از پناهندگان بیمار، زخمی، گرسنه‌ای روبرو هستند که ناتوان از ادامۀ راه، خود را به اردوگاهها می رسانند.

اگرچه شورشیان روز یکشنبه از آمادگی خود برای برقراری آتش بسی یکجانبه خبر دادند اما دولت میانمار اعلام کرد که حاضر نیست با «تروریستها» مذاکره کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل: سرکوب روهینگیا در میانمار «پاکسازی قومی» به نظر می رسد

دولت میانمار آتش‌بس ارتش آزادی‌بخش روهینگیا را رد کرد

درخواست توتو و ملاله از جامعه جهانی برای واکنش به خشونتها در میانمار