تا چه حد امکان جنگ بر سر برنامه تسلیحاتی کره شمالی وجود دارد؟

تا چه حد امکان جنگ بر سر برنامه تسلیحاتی کره شمالی وجود دارد؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آزمایش بمب هیدروژنی از سوی کره شمالی در روز یکشنبه که کمتر از یک هفته پس از آزمایش یک موشک بالستیک مبان برد توسط این کشور صورت گرفت، نگرانی ها از بروز درگیری در شبه جزیره کره و فراتر از آن را افزایش داده است.

در این گزارش تلاش شده است به چند پرسش کلیدی در مورد بحران مربوط به برنامه هسته ای کره شمالی پاسخ داده شود.

ریشه تاریخی بحران در شبه جزیره کره چیست؟

در پایان جنگ جهانی دوم نیمه شمالی شبه جزیره کره به اشغال اتحاد جماهیر شوروی و نیمه جنوبی آن نیز به اشغال ایالات متحده در آمد. با خروج نیروهای خارجی از این شبه جزیره، ارتش کره شمالی در سال ۱۹۵۰ میلادی با ورود به خاک کره جنوبی به سرعت بخش مهمی از این کشور را به تصرف خود در آورد.

ائتلاف نظامی به فرماندهی ایالات متحده به دفاع از کره جنوبی وارد جنگ شد و با ورود به خاک شمالی توانست تا نزدیکی مرز چین پیش برود. به این ترتیب بود که ارتش چین نیز وارد جنگ شد.

جنگ در شبه جزیره کره در نهایت در سال ۱۹۵۳ خاتمه یافت و هر دو طرف تقریبا به مرزهای پیش از جنگ بازگشتند. در این جنگ سه ساله بیش از یک میلیون نفر کشته شدند. مرز ۲۵۰ کیلومتری دو کره با پایان جنگ به منطقه‌ای غیرنظامی به عرض چهار کیلومتر تبدیل شد. تنش بین دو کره با این حال در دهه های بعد ادامه یافت.

برنامه هسته ای و موشکی کره شمالی چگونه آغاز شد؟

هر دو کشور کره شمالی و کره جنوبی به طور منظم هزینه های نظامی خود را طی دهه های پس از جنگ افزایش دادند. هزاران نیروی نظامی آمریکا همچنان در منطقه خاور دور و شبه جزیره کره مستقر هستند. کره شمالی که از دهه ۱۹۶۰ میلادی به دنبال دستیابی به توانایی هسته‌ای بود هم اکنون در بین کشورهای مختلف بالاترین درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به بودجه نظامی اختصاص داده است.

کره شمالی با حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نیروی نظامی در حال حاضر دارای چهارمین ارتش بزرگ جهان است.

به دنبال درگذشت کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی در سال ۲۰۱۱ فرزند وی کیم جونگ اون به طور منظم بر شمار آزمایش های موشکی کشورش افزود.

اولین راکتور هسته ای کره شمالی در سال ۱۹۶۵ در مرکز علمی و تحقیقات اتمی یونگ بیون احداث شد. برنامه هسته ای این کشور با این حال برای دهه ها پس از آن ادامه یافت. این کشور در نهایت در سال ۲۰۰۶ اولین آزمایش هسته ای خود را با موفقیت انجام داد.

کره شمالی در سال ۲۰۰۳ از پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) خارج شده بود. با این حال این کشور برای برنامه هسته ای و موشکی خود تاکنون بارها مورد تحریم قرار گرفته است. در آخرین دور تحریم ها شورای امنیت سازمان ملل روز شنبه با صدور قطعنامه ای صدور مواد معدنی و خوراک دریایی توسط پیونگ یانگ با ارزش بیش از یک میلیارد دلار را ممنوع کرد.

قدرت آزمایش اتمی روز یکشنبه کره شمالی بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ کیلوتن تخمین زده شده است. به این ترتیب قدرت بمب آزمایش شده پنج تا شش برابر بیشتر از بمب هایی است که ایالات متحده در سال ۱۹۴۵ در هیروشیما و ناگازاکی ژاپن استفاده کرد.

آزمایش های اخیر کره شمالی این نگرانی را برای آمریکا پدید آورده که پیونگ یانگ امکان هدف گیری شهرهای ایالات متحده را با موشک های قاره پیما پیدا کند.

بیشتر بخوانید: نگاهی به تاریخچه آزمایش‌های اتمی کره شمالی

تحولات ماه های اخیر چه تغییری در معادلات منطقه ایجاد کرده است؟

کره شمالی طی دو ماه گذشته برای اولین بار دو موشک بالستیک قاره پیما را آزمایش کرد. به این ترتیب گمان می رود بخشی از خاک ایالات متحده در تیررس موشک های بالستیک کره شمالی با قابلیت حمل کلاهک هسته ای قرار گرفته است.

همزمان با این آزمایش ها و افزایش تنش ها بین واشنگتن و پیونگ یانگ، کره شمالی تهدید کرد چند موشک به سوی جزیره گوآم در اقیانوس آرام پرتاب خواهد کرد. جزیره گوام از جمله قلمروهای ایالات متحده محسوب می شود.

آگهی

به دنبال تهدیدات رژیم کره شمالی، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا کره شمالی را تهدید به پاسخی همراه با «آتش و خشم» کرد.

آزمایش موشکی روز سه شنبه ۲۹ اوت (هفتم شهریور) کره شمالی که از آسمان ژاپن عبور کرد از سوی کشورهای منطقه و آمریکا «عملی تحریک آمیز» ارزیابی شد. این در حالی است که پیونگ یانگ این آزمایش را تنها مقدمه ای بر «پرده برداری» از آزمایش‌های بیشتر دانسته بود.

کره شمالی بر لزوم دسترسی این کشور به تسلیحات هسته ای برای دفاع از خود تاکید می ورزد.

بیشتر بخوانید: کره جنوبی: پیونگ یانگ احتمالا برای آزمایش موشک قاره پیما آماده می شود

آیا تحرکات نظامی کره شمالی به جنگ ختم خواهد شد؟

آگهی

کره شمالی روز یکشنبه پس از آزمایش بمب هیدروژنی از این رویداد به عنوان یک «رخداد بسیار بااهمیت» در راستای نیل به «هدف نهایی» یعنی تبدیل شدن به یک قدرت هسته ای نام برده بود.

تحلیلگران بر سر اینکه مرحله بعدی بحران پیرامون برنامه اتمی کره شمالی چه می تواند باشد، اتفاق نظر ندارند. در حالی که برخی کارشناسان از احتمال اقدامات تحریک آمیز بیشتر از سوی پیونگ یونگ سخن می گویند، برخی دیگر با اشاره به سابقه تبدیل پاکستان به یک قدرت هسته ای و توقف آزمایش های اتمی این کشور پس از شش آزمایش اتمی، پیش بینی می کنند که از این پس امکان برگزای مذاکره بین قدرتهای جهانی و پیونگ یانگ وجود دارد.

دسته نخست امکان آزمایش موشک های قاره پیمای دیگر را از طرف رژیم کره شمالی منتفی نمی دانند. این در حالی است که مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی خواستار «قویترین مجازات» بر ضد کره شمالی شده بود. نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل هم گفته بود که کره شمالی «طلب جنگ» می کند.

با این حال اکثر کارشناسان امکان بروز جنگ بر سر برنامه تسلیحاتی کره شمالی را بعید می دانند. از نظر این تحلیلگران پیونگ یانگ قصد دارد از برنامه موشکی و اتمی خود به جای سلاح تهاجمی به عنوان یک برگ برنده استفاده کند.

در نهایت اما می توان نگران کننده ترین جنبه بحران کنونی بر سر برنامه موشکی و هسته ای کره شمالی را جنبه پیش بینی ناپذیر آن دانست.

آگهی

بیشتر بخوانید: تحریم‌های جدید علیه کره شمالی روی میز شورای امنیت

جنگ احتمالی چگونه آغاز خواهد شد؟

اغلب تحلیلگران بر این باورند که در صورت بروز جنگ بر سر برنامه موشکی و اتمی کره شمالی این جنگ نه با برنامه ریزی قبلی بلکه به طور اتفاقی و بر سر یک حادثه آغاز خواهد شد. گزینه اولِ هیچ کدام از طرفهای درگیر در شرایط فعلی استفاده از سلاح هسته ای نیست. کره شمالی با آزمایشهای اتمی و موشکی به دنبال تثبیت جایگاه خود در منطقه و همچنین به عنوان یک قدرت هسته ای است.

در وضعیت کنونی ضمانتی نیز برای محدود ماندن یک «جنگ محدود» وجود ندارد. هر کدام از طرف ها که به دنبال آغاز جنگ محدود باشد، می تواند در نهایت با جنگی تمام عیار روبرو شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین: تحریم‌های سنگینتر موجب تغییر رژیم پیونگ یانگ نمی‌شود

نگاهی به تاریخچه آزمایش‌های اتمی کره شمالی

کره شمالی چندین موشک جدید کروز به سمت دریا شلیک کرد