سیاست ضد و نقیض فرانسه در قبال بحران سوریه

سیاست ضد و نقیض فرانسه در قبال بحران سوریه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه روز جمعه گفت که برقراری صلح در سوریه با حضور بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور ممکن نیست. وی افزود که آقای اسد «نمی‌تواند بخشی از راه حل سوریه» باشد.

این سخنان در حالی بیان می‌شود که پیش از این امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفته بود که از دید او «جانشین مشروعی برای اسد وجود ندارد.» اظهار نظری که موجب ناخشنودی مخالفان دولت سوریه شده بود. به ویژه به این دلیل که از سال ۲۰۱۱ و آغاز بحران سوریه، فرانسه همواره در صف نخست حامیان مخالفان بود.

به نظر می‌رسد سخنان اخیر وزیر خارجه فرانسه در ادامه سیاست دولت قبلی این کشور باشد. فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه از همان آغاز بحران سوریه بارها تاکید کرده بود که آقای اسد جایی در آینده سیاسی این کشور ندارد.

با این وجود اظهار نظر آقای لودریان تفاوت اساسی با مواضع قبلی رئیس جمهوری فرانسه دارد. آقای ماکرون بارها تاکید کرده بود که خروج اسد از قدرت شرط مذاکره با سوریه نیست. سیاست خارجی دولت فرانسه بر مبنای نقش آفرینی بیشتر در پرونده سوریه پایه ریزی شده و به همین دلیل رئیس جمهوری این کشور خواستار گفتگو با روسیه، متحد اصلی دمشق برای حل بحران سوریه است.

در ابتدای تابستان سال جاری، پاریس برای تشکیل یک «گروه تماس» با حضور «تمام طرف‌های مناقشه» در سوریه اعلام آمادگی کرد. با این وجود فرانسه نتوانسته بود فهرست مورد قبول «همه طرف‌ها» را تهیه کند.

در همین رابطه یک منبع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفت که حضور ایران در این مذاکرات ضروری اما دشوار است. وی با بیان اینکه تشکیل چنین نشستی بدون حضور ایران بی‌فایده است گفت: «نشست درباره سوریه بدون ایران مانند این است که به سینما برویم.» اما در عین حال تاکید کرد که حضور ایران، خشم آمریکا را برمی‌انگیزد.

در محافل دیپلماتیک فرانسه گفته می‌شود که «گروه تماس» بر حول محور اعضای دائم شورای امنیت و با همکاری «قدرت‌های منطقه‌ای» و در «شکل‌های مختلف» تشکیل خواهد شد.

از سال ۲۰۱۱ تا کنون بارها نشست‌های مختلف در سطوح و اشکال متفاوت برای حل بحران سوریه تشکیل شده، حتی در سال ۲۰۱۵ «گروه بین‌المللی حمایت از سوریه» با حضور ایران تشکیل شد، اما هیچ‌کدام از آنها منجر به یافتن راه حلی برای پایان بحران سوریه نشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردی که با تهدید به انفجار انتحاری وارد کنسولگری ایران در پاریس شده بود، خود را تسلیم پلیس کرد

حمله با چاقو به دو دختربچه در استراسبورگ فرانسه؛ مهاجم بازداشت شد

قوانین عجیب فرانسه؛ از ممنوعیت برهنگی در خانه تا مخالفت والدین با ازدواج فرزندان