ماکرون: جایگزینی برای برجام وجود ندارد

ماکرون: جایگزینی برای برجام وجود ندارد
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه با حمایت مجدد از توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ گفت: «هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد.»

آگهی

آقای ماکرون این سخنان را روز سه شنبه در کاخ الیزه در جمع سفرای این کشور و در جریان تبیین محورهای اصلی سیاست خارجی کشورش بیان کرد.

رییس جمهوری فرانسه همچنین در بخش دیگری از سخنانش خواهان روابطی سازنده و مبتنی بر تعهد با تهران شد.

موضع پاریس در قبال تهران زمانی مطرح می شود که دولت ایالات متحده آمریکا موضعی بسته نسبت به توافق برجام دارد. دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده پیشتر ادعا کرده بود اقدامات بی ثبات کننده ایران در خاورمیانه با روح توافق هسته ای مغایرت دارد، در نتیجه تهران از روح برجام پیروی نکرده است.

در جریان آخرین دور مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵، فرانسه و به‌ویژه وزیر امور خارجه وقت، لوران فابیوس مواضع سرسختانه‌ای نسبت به ایران داشت.


مبارزه با تروریسم اولویت سیاست خارجی فرانسه

رییس جمهوری فرانسه از برپایی یک کنفرانس مقابله با تروریسم در سال ۲۰۱۸ در پاریس خبر داد. نحوه شناسایی و قطع منابع مالی گروههای تروریستی در دستور جلسه این کنفرانس قرار دارد.

امانوئل ماکرون تصریح کرد دیپلماسی کشورش با تامین امنیت شهروندان فرانسوی تعریف می شود. به اعتقاد وی مقابله با تروریسم از طریق مسدود کردن منابع مالی تروریستها میسر می شود.


نشست بین المللی آب و هوا در پاریس

رییس جمهوری فرانسه همچنین از برگزاری یک نشست بین المللی درباره بررسی تغییرات اقلیمی در ماه دسامبر سال جاری پرده برداشت. این نشست حدود دو سال پس از نشست موفق بررسی تغیرات اقلیمی در پاریس که به «توافق تغییرات اقلیمی پاریس» منجر شد برگزار می شود.

آگهی

مبارزه علیه قاچاق پناهجویان

پیش از دیدار امانوئل ماکرون با سفرای فرانسه، پاریس میزبان آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا، پائولو جنتیلونی، نخست وزیر ایتالیا، ادریس دبی، رییس جمهور چاد، محمدو ایسوفو، رییس جمهوری نیجر، فایز السراج، نخست وزیر لیبی و مقامات اتحادیه اروپا در امور بین الملل بود.

شرکت کنندگان این نشست، با انتشار بیانیه ای ۹ صفحه ای به حمایت از کشورهای بحران زده، کمک به کشورهایی که پناهجویان از آنجا عبور می کنند و تقویت مبارزه علیه قاچاق پناهجویان تاکید کردند.


کمک به توسعه کشورهای بحران زده برای مقابله با بحران پناهجویان از دیگر راه کارهایی است که در سیاست خارجی فرانسه گنجانده شده است.

آگهی

در این راستا امانوئل ماکرون به زودی به واگادوگو، پایتخت بورکینافاسو سفر خواهد کرد. در این سفر تشکیل محور آفریقا، مدیترانه و اروپا برای مقابله با بحران پناهجویان در دستور کار قرار دارد.

به گزارش روزنامه لوموند سخنرانی رییس جمهوری فرانسه در جمع ۱۷۰ سفیر حدود یک ساعت ادامه داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلینکن: مشکل واضح است، مشکل ایران است چون نقش مسئولانه ندارد

پایان غیبت چند ماهه؛ رییس‌الوزرایِ حکومت طالبان به سر کارش در کابل بازگشت

دستور رهبران کودتا به پلیس نیجر: سفیر فرانسه را اخراج کنید