Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مرشد هندی به جرم تجاوز به بیست سال زندان محکوم شد

مرشد هندی به جرم تجاوز به بیست سال زندان محکوم شد
Copyright 
نگارش از Soroush Alavi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دادگاهی در هند روز دوشنبه مجازات «گورمیت رام رحیم سینگ» مرشد صاحب نفوذ را که سه روز پیش در پرونده تجاوز به دو زن مجرم شناخته شده بود، اعلام و وی را به تحمل بیست سال حبس محکوم کرد. در گزارشهای اولیه خبر از محکومیت ده ساله این مرشد حکایت داشت، پلیس محلی و دفتر مرکزی تحقیقات خبر نیز محکومیت بیست ساله وی را تایید کرده اند.

دادگاه شهر پنج کولا در ایالت هاریانای هند، گورمیت رام رحیم سینگ رییس ۵۰ ساله فرقه «درا ساشا سودا» را در ارتکاب دو فقره تجاوز به دو زن پیرو فرقه مجرم شناخت که در سال ۲۰۰۲ میلادی صورت گرفته بود.

Top stories now on https://t.co/Fbzw6mR9Q5#NDTVTopStoriespic.twitter.com/gvxtrI89Jz

— NDTV (@ndtv) 28 août 2017

صدور حکم محکومیت این مرشد در روز جمعه تظاهرات و درگیریهای شدیدی را در دو ایالت هاریانا و پنجاب در شمال هند بدنبال داشت. در جریان ناآرامی‌ها و در اعتراض به حکم دادگاه حدود ۲۰۰ هزار نفر از هواداران گورمیت رام رحیم سینگ به خیابانهای شهر پنج کولا ریختند. این اعتراض‌ها عمدتا با تخریب اموال عمومی و آتش کشیدن خودروها همراه بود و مرگ ۳۸ نفر و مجروح شدن بیش از ۲۰۰ تن را بدنبال داشت.

شدت ناآرامی و درگیریها به قدری بود که نارندرا مودی، نخست وزیر هند را به واکنش واداشت تا مراتب نگرانی خود را از ناآرامی‌ها اعلام کند.

دفاتر، مراکز دولتی و همچنین مدارس در ایالت هاریانا تا روز دوشنبه تعطیل اعلام شده است و مقامات برای قطع اینترنت در این منطقه دستوراتی صادر کرده اند.

همزمان ۸ نفر از اعضای فرقه «درا ساشا سودا» بدلیل اغتشاش دستگیر شده اند و پلیس به ‘بازداشت‌های احتیاطی’ نیز روی آورده است.

گورمیت رام رحیم سینگ کیست؟

گورمیت رام رحیم سینگ در سال ۱۹۹۰ میلادی و در سن ۲۳ سالگی ریاست فرقه «درا ساشا سودا» را که از سال ۱۹۴۸ میلادی فعالیت داشت، در دست گرفت. مرکز فعالیتهای این فرقه در ایالت هاریاناست و بیش از ۵۰ شاخه در کشور دارد. گفته می شود شمار پیروان این فرقه در هند به بیش از ۵۰ میلیون نفر می رسد.

در برخی از گزارش‌های منتشر شده صحبت از ارتباط گورمیت رام رحیم سینگ با حزب ملی گرای بهاراتیا جاناتا به میان رفته است.

نفوذ گورمیت رام رحیم سینگ در کشور به حدی رسیده احزاب سیاسی در هند برای جلب آرای مردم سعی می کنند به او نزدیک شوند. این مرشد همانند سیاستمداران از محافظ برخوردار است.

این اولین بار نیست که گورمیت رام رحیم سینگ در مقابل دادگاه قرار گرفته است. پیش از این در سال ۲۰۱۵ به اتهام تشویق ۴۰۰ تن از پیروانش برای عقیم کردن خود تحت تعقیب کیفری قرار گرفت. ادعا شده وی از پیروانش خواسته تا برای نزدیکی بیشتر به خدا خود را عقیم کنند. در سال ۲۰۰۲ در پرنده قتل یک روزنامه نگار نام وی به چشم می خورد.

گورمیت رام رحیم سینگ علاوه بر ریاست بر فرقه «درا ساشا سودا» فعالیت‌های اجتماعی زیادی هم دارد و بازیگری، خوانندگی و کارگردانی هم می کند.

Who is Gurmeet Ram Rahim Singh? https://t.co/7FCKq1Z1sq#RamRahimSentencingpic.twitter.com/828Fl6LtGI

— Al Jazeera English (@AJEnglish) 28 août 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محکومیت «مرشد» به جرم تجاوز دو ایالت هند را ناآرام کرد

در بنگلادش چه خبر است؟ دولت معترضان به سهمیه‌ای‌ها را «رضاکار» خطاب کرد

سهمیه‌بندی مشاغل دولتی در بنگلادش؛ دانشجویان برغم ۱۸ کشته عقب نمی‌نشینند