دوازده ساعت مرگبار بارسلون

دوازده ساعت مرگبار بارسلون
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهر بارسلون اسپانیا و حومه آن در دوازده ساعتی که بعدازظهر پنجشنبه آغاز شد و تا نخستین ساعات بامداد جمعه ادامه یافت دستخوش حوادث مختلفی بود.

آگهی

در روز پنجشنبه انفجار در خانه‌ای در شهر کوچک الکانار در ۲۰۰ کیلومتری جنوب بارسلون یک کشته و ۱۶ زخمی بر جای گذاشت. به گفته پلیس این انفجار که در اثر انباشت گاز روی داده است، با حمله با خودروی ون در بارسلون ارتباط داشت و افراد حاضر در این خانه، در حال آماده سازی یک دستگاه انفجاری بودند.

اندکی بعد حمله با یک خودروی ون فیات سفید رنگ در شهر بارسلون به عابران در ایستگاه مترو و بلوار رامبلا (Las Ramblas) ۱۳ کشته و حدود ۱۰۰ زخمی برجای گذاشت. رسانه های اسپانیا می گویند در میان قربانیان دست کم یک کودک وجود دارد. حال ۱۵ نفر از مجروحان وخیم گزارش شده است. راننده خودرو همچنان متواری است. داعش با انتشار بیانیه‌ای در خبرگزاری اعماق، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

بامداد جمعه نیز یک خودروی ون در شهر ساحلی کمبریلز جمعیت حاضر را زیر گرفت و ۶ نفر از جمله یک پلیس را زخمی کرد. نیروهای امنیتی به سمت ۵ سرنشین خودرو تیراندازی کردند که در پی آن چهار نفر بلافاصله کشته شدند و نفر پنجم پس از انتقال به بیمارستان جان باخت.

برخی از رسانه های اسپانیایی از جمله روزنامه لاوانگاردیا ادعا می کنند که تردیدهای زیادی درباره هویت عامل اصلی حمله بارسلون به نام ادریس اوکابیر وجود دارد. همچنین به ادعای روزنامه «پاریزین» برادر ادریس، موسی عامل اصلی حمله بوده است و برای به اشتباه انداختن پلیس از هویت برادرش استفاده کرده است.

پلیس کاتالونیا اعلام کرده است که خودرویی دیگر در یک ایست بازرسی شهر سنت خوست دسورن به نیروهای پلیس حمله کرده است که این حادثه نیز دستکم یک زخمی برجای گذاشته است.

یک خودروی ون دیگر که گفته می‌شود از سوی متهم حمله مرگبار بارسلون اجاره شده بود نیز در منطقه « ویک» کاتالونیا کشف شد.

پلیس بارسلون در آخرین بیانیه خود اعلام کرده است هیچکدام از مظنونان بازداشت شده، راننده ونی که به رهگذران حمله کرده نبوده است. پلیس بارسلون تروریستی بودن حمله ون به گردشگران را تایید کرد.


پلیس می گوید بسیاری از مصدومان به بیمارستان منتقل شده اند و حال برخی از آنها وخیم گزارش شده است.

مکان وقوع حمله در مرکز بارسلون یکی از پرترددترین مناطق این شهر است. از مردم خواسته شده از مراجعه به میدان کاتالونیا، میدان مرکزی بارسلون خودداری کنند.

آگهی

پلیس تمام ایستگاههای محل حادثه را بسته است.


تایانی رییس پارلمان اروپا اولین مقام اروپایی است که به وقایع بارسلون واکنش نشان داده است و با قربانیان همدردی کرده است. بسیاری از وزرای خارجی کشورهای اروپایی نسبت به این حمله واکنش نشان داده اند.

توییت زیر ویدیویی است از تعقیب و گریز یک مظنون:هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس اسپانیا: حمله با چاقو در نزدیکی بارسلون اقدامی تروریستی است

هزاران تن از ساکنان کاتالونیا با راهپیمایی در بارسلون بار دیگر خواستار استقلال شدند

روشن شدن مشعل المپیک با تیر آتشین «رابین هود»؛ سالگرد لحظاتی که نفس میلیون‌ها نفر را در سینه حبس کرد