Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

شارلوتزویل؛‌ واکنشهای تند فرماندهان ارتش آمریکا به سخنان دونالد ترامپ

شارلوتزویل؛‌ واکنشهای تند فرماندهان ارتش آمریکا به سخنان دونالد ترامپ
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در واکنشی بی سابقه فرماندهان ارتش ایالات متحده خشونتهای راستگرایان افراطی و گروههای نژادپرست در شارلوتزویل را محکوم کردند. ۵ تن از فرماندهان ارتش گروههای برتری جوی سفیدپوست را متهم کردند. واکنش مقامات ارتش در حالی صورت می گیرد که کمتر در تاریخ معاصر ایالات متحده دیده شده است که نظامیان درباره چالشهای داخلی کشور اظهارنظر کنند.

انتقاد این فرماندهان ارتش تنها از گروههای راست افراطی و نژاد پرست از آن جهت حایز اهمیت است که دونالد ترامپ روز سه شنبه در یک واکنش بی سابقه تمام گروههای درگیر را عامل خشونتها دانست و به این ترتیب فعالان ضدنژادپرستی را با راستهای افراطی یکسان دانست. > No place for racial hatred or extremism in USMC</a>. Our core values of Honor, Courage, and Commitment frame the way Marines live and act.</p>— Robert B. Neller (GenRobertNeller) 15 août 2017

جان ریچاردسون،‌ یکی از فرماندهان نیروی دریایی آمریکا اولین مقام نظامی بود که در توییتر خود نوشت در این کشور جایی برای تنفر و برتری نژادی وجود ندارد و ماهیت وجودی ارتش آمریکا بر اصول ضدنژادپرستی بنا شده است. فرمانده واحد پشتیبانی ارتش آمریکا نیز نوشت:‌« ارتش ایالات متحده نژادپرستی، افراطی گری و تنفر و برتری جویی را تحمل نخواهد کرد.»

Events in Charlottesville unacceptable & musnt be tolerated USNavy</a> forever stands against intolerance & hatred...<a href="https://t.co/tg0cETibaq">https://t.co/tg0cETibaq</a></p>— Adm. John Richardson (CNORichardson) 13 août 2017

دو رییس جمهوری سابق ایالات متحده جورج بوش پدر و پسر نیز یکروز پس از سخنان دونالدترامپ واکنش تندی به گروههای سفیدپوست افراطی و حملات خشونت آمیز آنها در شارلوتزویل داشتند.

این دو یک بیانیه مشترک صادر کردند که در بخشی از آن می خوانیم:‌«آمریکا همیشه ناگزیر تبعیض های نژادی را پس خواهد زد.یهودی ستیزی و تنفر در این کشور جایی نخواهد داشت. همه ما یکسان و برابر آفریده شده ایم و خالق ما حقوقی برابر به ما اعطا کرده است.»

حتی استیو بنن، یکی از مشاوران ارشد دونالد ترامپ که بسیاری او را استراتژیست گروههای افراطی و نژادپرست می خوانند در مصاحبه با یک هفته نامه آمریکایی برتری جویان نژاد سفیدپوست را نوعی دلقک خواند که کاملا از جامعه آمریکا عقب مانده اند.

استیو بنن که بسیاری او را طراح سیاستهای راستگرایانه دوانلد ترامپ می دانند،‌ در گفتگو با خبرنگار این هفته نامه گفت:‌«‌ملی‌گرایی قومی قطعا بازنده است. این گرایشی حاشیه‌ای است که رسانه‌ها آن را بزرگ جلوه می‌دهند و ما باید کمک کنیم آن را از میان برداریم یا بیش از گذشته آن را حذف کنیم.»

در میان جمهوریخواهان نیز بسیاری از سناتورها و نمایندگان سرشناس از اظهارنظرهای رییس جمهوری آمریکا درباره وقایع شارلوتزویل انتقاد کردند.سناتور لیندسی گراهام نوشت:‌« در یک جبهه قرار دادن گروههای نژادپرست و فاشیست در کنار فعالان ضدنژادپرستی از لحاظ اخلاقی برای من چالش برانگیز است و به نظرم خطرناک. به همین دلیل نمی توانم با نظردونالد ترامپ در اینباره موافق باشم.»‌

جان مک کین سناتور جمهوریخواه و نامزد پیشین ریاست جمهوری آمریکا نیز در توییتر خود نوشت: «هیچ برابری معنوی و اخلاقی بین نژادپرستی و حمایت از حقوق بشر و برابری و برادری وجود ندارد.» > There’s no moral equivalency between racists & Americans standing up to defy hate& bigotry. The President of the United States should say so

— John McCain (@SenJohnMcCain) 16 août 2017

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده هم در آخرین توییت خود از انتقادات آشفته شده و نوشته است که هیچگاه او نخواسته نژادپرستان، کوکلوکس کلانها و دیگر گروهها را با بقیه گروههای حاضر در شارلوتزویل یکسان بخواند.

…can’t change history, but you can learn from it. Robert E Lee, Stonewall Jackson – who’s next, Washington, Jefferson? So foolish! Also…

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 17 août 2017

Mr. President,you can’t allow #WhiteSupremacists to share only part of blame.They support idea which cost nation & world so much pain 5/6

— Marco Rubio (@marcorubio) 15 août 2017

شرکت‌های بزرگ رایانه ای ایالات متحده که اکثرا مستقر در «سیلیکون ولی» سن فرانسیسکو هستند روز چهارشنبه در واکنش شدید به حادثه شارلوتزویل برخی از شبکه‌های اجتماعی گروه‌های نئونازی و نژادپرستان سفید پوست آمریکا را حذف کردند.

در همین رابطه جامعه یهودیان آمریکا نیز نسبت به وقایع شارلوتزویل واکنش داشت و فعالان نژادپرست و برتری جویان را دشمن واقعی ارزشهای ایالات متحده خواند. بسیاری از یهودیان حاضر در آمریکا از نسلهای جدید پدرو مادرانی هستند که از سرکوب و کشتار آلمان نازی گریخته اند و انتظار ندارند ۷۲ سال پس از پایان جنگ دوم جهانی شاهد فعالیتهای فاشیستی و ضدیهودی آن دوره در آمریکا باشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جمع آوری نمادهای برده داری از سطح شهر شارلوتزویل آمریکا چهار سال پس از درگیری‌های خونین

درگیری طرفداران و مخالفان دونالد ترامپ به خشونت کشیده شد

جانسون به جای جکسون؛ ترامپ موقع مسخره کردن حواس‌پرتی بایدن دچار فراموشی شد