ترامپ: هر دو طرف مسئول خشونتهای شارلوتزویل هستند

ترامپ: هر دو طرف مسئول خشونتهای شارلوتزویل هستند
نگارش از Soroush Alavi

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه طی سخنانی باردیگر درباره تظاهرات و درگیری های روز شنبه در شهر شارلوتزویل ویرجینیا بین مخالفان نژادپرستی و گروههای راست افراطی که به مرگ یک نفر منجر شد، اظهار نظر کرد. رییس جمهوری آمریکا در جریان یک کنفرانس خبری بار دیگر این خشونتها را محکوم کرد اما این بار دو طرف درگیر را مسئول دانست.

دونالد ترامپ گفت: «با دقت تصاویر را مرور کردم. با دقت و توجه بیشتر از دیگران. در یک سو یک گروه بد، و در مقابل، گروهی بسیار خشن وجود داشت. هیچ کس نمی خواهد از این موضوع صحبت کند. من گروههای نئونازی را محکوم کردم، عملکرد گروههای مختلفی را سرزنش کردم، اما همه آنها نئونازی نبودند. همه وابسته به گروه برتری نژاد سفید نبودند.»

رییس جمهوری آمریکا در واکنش به اقدام طرفداران گروههای ضد نژادپرستی در پایین کشیدن مجسمه ژنرال رابرت لی، از طرفداران برده داری و فرمانده نیروهای ایالات برده دار در جنگهای داخلی ایالات متحده، گفت: «آیا جورج واشنگتن صاحب برده بود؟ بنابراین آیا باید مجسمه وی را به پایین کشید؟ آیا باید با مجسمه توماس جفرسون هم این کار را کرد؟ نظر شما درباره او چیست؟ آیا وی را دوست دارید؟ آیا می گویید چون او یکی از برده داران بزرگ بوده حالا باید مجسمه او را به پایین کشید؟»

از سوی دیگر دیوید دوک، رهبر سابق گروه نژادپرست «کوکلاکس کلان» در واکنش به سخنان دونالد ترامپ با انتشار توییتی از وی بدلیل صداقت و شجاعت و بیان حقیقت تشکر کرد. وی در این توییت طرفداران گروههای چپ گرا را تروریست خوانده و اقدامات آنها را محکوم کرده است.


در مقابل چاک شومر، سناتور دموکرات در توییت خود دونالد ترامپ را بدلیل این موضع گیری به باد انتقاد گرفت و تصریح کرد: «رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد که طرفداری از کسی نمی کند اما با این سخنان بصورت واضح خلاف آنرا ثابت کرد. زمانی که دیوید دوک و گروه برتری نژادی سفیدپوستان از سخنان شما خوشحال هستند این به معنای آنست که موضع گیری بسیار بدی داشتید.»


مطالب مرتبط