دردسرهای بی‌پایان شارلوتزویل برای ترامپ

دردسرهای بی‌پایان شارلوتزویل برای ترامپ
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، یک روز پس از آنکه تحت فشار رسانه ها مستقیما گروه های نژادپرست و نئونازی را در تظاهرات روز شنبه شهر شارلوتزویل ویرجینیا محکوم کرد، با شرکت در یک کنفرانس خبری در برج ترامپ در واکنشی جدید دو طرف درگیری در شارلوتزویل را مقصر دانست. این در حالی است که در این درگیری‌ها، راست‌های نژادپرست یکی از مخالفان نژادپرستی را به قتل رساندند و ده‌ها تن زخمی شدند. سخنان جدید ترامپ واکنش‌های گسترده ای را به‌دنبال داشته است.

رهبران حزب دموکرات و برخی از جمهوریخواهان از جمله پل رایان انتقاد شدیدی از سخنان رئیس جمهوری آمریکا کرده اند.از سوی دیگر بسیاری از گروه‌های نژادپرست از سخنان تازه ترامپ استقبال کرده اند.

رسانه های آمریکا ادعا می کنند که رئیس جمهوری در بسیاری از اظهارنظرهایش خلاف واقعیت سخن گفته است. سی ان ان می نویسد که سخنان متناقض دونالد ترامپ در دو واکنش رئیس جمهوری آمریکا نسبت به اتفاقات شارلوتزویل نشان می دهد که او واقعیت‌ها را نادیده گرفته است و سخنان او کاملا جهت دار بوده است.

ترامپ بار دیگر در سخنانش نسبت به حادثه زیرگرفتن تظاهرات کنندگان در شارلوتزویل با تردید جواب داد و گفت: «اینکه این کار قتل و یا ترور بوده چه اهمیت دارد. مهم این است که این کار بسیار وحشتناک بوده است.»

او بار دیگر از استیو بَنِن مشاور خود تعریف و تمجید کرد. استیو بَنِن پیش از ورود به کاخ سفید یکی از نظریه پردازان و استراتژیست های راست افراطی و نژادپرست آمریکا بود. ترامپ باردیگر از استیو بَنِن و حضورش در کاخ سفید دفاع کرد.

ترامپ باردیگر رسانه های آمریکایی را تقلبی و جعلی خواند و با مخاطب قراردادن آمریکایی ها اعلام کرد که رسانه ها نمی خواهند مردم واقعیت ماجراهای شارلوتزویل را بدانند. او در این باره حضور گروههای ضد نژادپرستی که در شارلوتزویل بودند اعلام کرد که این گروهها نیز به اندازه گروههای راستگرا در گسترش تنشها و درگیریها نقش داشته اند. ترامپ البته تاکید کرد که رسانه ها نمی خواهند مردم آمریکا این واقعیت را بدانند. رئیس جمهوری آمریکا گفت که از نزدیک اتفاقات را دنبال کرده است و مردم آمریکا واقعیت ها را ندیده اند.

ترامپ در پاسخ به خبرنگاران نپذیرفت که عامل اصلی خشونتها گروههای راست افراطی بوده اند، این در حالیست که رئیس جمهوری آمریکا در اولین واکنش خود نسبت به اتفاقات در شارلوتزویل گروههای نژادپرست و راستگرای افراطی را عامل خشونتها دانسته بود. رسانه های آمریکا می گویند تفاوت فاحش میان اولین واکنش ترامپ و سخنان او در برج ترامپ نشان می دهد که وی همچنان تحت فشار گروههای نژادپرست است. در همین زمینه دیوید دوک، یکی از رهبران سابق کوکلاکس کلانهای ایالات متحده که خود نیز در تظاهرات شارلوتزویل حاضر بود، در توییتی از رئیس جمهوری آمریکا تمجید کرد و شهامت وی در بیان واقعیت‌ها نسبت به گروههای چپ را ستود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جمع آوری نمادهای برده داری از سطح شهر شارلوتزویل آمریکا چهار سال پس از درگیری‌های خونین

سیاست خارجی دونالد ترامپ در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

محاکمه تاریخی رئیس جمهوری سابق؛ دادستان پرونده: ‌ترامپ دست به توطئه‌چینی مجرمانه زده است