Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

یمن: نیم میلیون نفر مبتلا به وبا در پیامد جنگ

یمن: نیم میلیون نفر مبتلا به وبا در پیامد جنگ
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آمار مبتلایان به بیماری وبا در کشور جنگزده یمن در چهار ماه گذشته به ۵۰۰ هزار نفر رسید.

سازمان بهداشت جهانی می گوید از زمان انتشار این بیماری تاکنون ۱۹۷۵ نفر جان خود را از دست داده اند.

بیماری وبا که علامت اصلی آن اسهال شدید است از طریق آب و غذای آلوده به باکتری ویبریو کلرا منتقل می شود. زیرساخت های بهداشتی و سیستم فاضلاب در یمن بواسطه شدت جنگ در وضعیت بدی قرار دارد و بخش زیادی از مردم این کشور به آب تمیز دسترسی ندارند و در شرایطی که ۱۴ میلیون نفر از دسترسی به آب سالم محرومند شیوع بیماریهای واگیردار افزایش یافته است.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی اگرچه از ماه ژوییه تا کنون موارد ثبت شدۀ وبا رو به رکود است اما هنوز روزانه ۵۰۰۰ نفر در یمن به این بیماری مبتلا شده اند. بیشتر این مبتلایان علایم خفیفی از بیماری نشان می دهند ولی در موارد جدی، عفونت در عرض چند ساعت به مرگ منجر می شود.

سازمان بهداشت جهانی، با اشاره به محدودیت شدید امکانات درمانی و بیمارستانی کشور یمن و کمبود دارو ناشی از جنگ، تأکید دارد که ۳۰ هزار کارمند بخش درمانی یکسال است حقوق نگرفته اند.

سازمان بهداشت جهانی سعی دارد با همکاری نهادهای دیگر درمانگاه های ویژه ای برای معالجه مبتلایان در یمن احداث و شرایط بهتری در زمینه آب رسانی و بهداشتی برای مردم فراهم کند.

اما در عین همه این تلاشها تأکید اصلی بر ضرورت پایان جنگی است که از زمان شروع و دخالت نیروهای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در ماه مارس ۲۰۱۵ نزدیک به ده هزار کشته به بار آورده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از هر ۱۲۰ یمنی یک نفر مبتلا به وباست

یمن؛ وبا در انتظار آنها که از سوء تغذیه جان بدر می برند

سازمان جهانی بهداشت: بیماری وبا می‌تواند در ایام حج از یمن به عربستان سرایت کند