Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیا همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در تاریخ مقرر برگزار خواهد شد؟

آیا همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در تاریخ مقرر برگزار خواهد شد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

با وجود تاکید همیشگی رهبران کردستان عراق بر قطعی بودن تاریخ همه‌پرسی برای استقلال این اقلیم، طی روزهای اخیر گمانه‌زنی‌ها بر سر تعویق آن قوت گرفته است.

مسعود بارزانی، رئیس دولت اقلیم کردستان عراق در گفت‌وگوی تلفنی اخیر (۱۲ اوت) با رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا و در پاسخ به درخواست او مبنی بر تعویق همه‌پرسی استقلال عنوان کرده که «مردم اقلیم کردستان خواهان تضمین‌ها و بدیل‌هایی برای تعیین سرنوشت خود هستند.»

هنوز وزیر خارجه آمریکا پاسخ روشنی به این خواسته مردم یا رهبران اقلیم کردستان نداده اما موافقت خود را با اعزام نماینده‌ای به بغداد برای رفع مسايل سیاسی حل نشده از طریق گفت‌و‌گو اعلام کرده است.

در همین حال هوشیار زیباری، دستیار مسعود بارزانی بار دیگر روز شنبه از قطعی بودن تاریخ ۲۵ سپتامبر (سوم مهرماه) برای برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق خبر داده بود.

گرچه وزیر خارجه آمریکا پیش تر در ماه ژوئن نگرانی خود را از این موضوع که مبادا به دلیل مطرح بودن اولویت‌های مهمتر نظیر شکست پیکارجویان داعش، موضوع همه‌پرسی در حاشیه قرار گیرد، اما ظاهرا تحولات اخیر طی هفته‌های گذشته نگرانی آمریکا و اروپا را نسبت به تبعات همه‌پرسی و احتمال بروز مناقشه‌ای تازه در منطقه برانگیخته است؛ به ویژه که ایران، ترکیه و سوریه هم صریحا مخالفت خود را با همه‌پرسی استقلال کردستان اعلام کرده‌اند.

از سوی دیگر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل هفته گذشته با اعلام حمایت خود از استقلال کردستان، کردها را «مردمی شجاع و هوادار غرب» خواند. به گزارش جروزالم پست آقای نتانیاهو در دیدار با هیاتی از کنگره آمریکا، از «نظر مثبت خود» برای تشکیل دولت مستقل کردستان در قسمت هایی از عراق صحبت کرده است.

برغم عزم جدی رهبران اقلیم کردستان در برپایی همه‌پرسی، تا اجرای این مهم در تاریخ از پیش تعیین شده حدود چهل روز باقی مانده و در این میان نقش بازیگران سیاسی در منطقه را نباید نادیده گرفت؛ هر یک از آنها در تلاش است تا سرنوشت اقلیم کردستان را بر اساس منافع ملی خود رقم بزند و احتمالا منافع ساکنان این اقلیم در اولویت بعدی قرار دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت اقلیم کردستان عراق: تاریخ ۲۵ سپتامبر برای همه پرسی استقلال قطعی است

سالروز استقلال اسرائيل و آوارگی فلسطینیان؛ «امید به بازگشت به امید به زنده ماندن بدل شده است»

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم