تظاهرات در پایتخت آرژانتین در اعتراض به گم شدن یک فعال بومی

تظاهرات در پایتخت آرژانتین در اعتراض به گم شدن یک فعال بومی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هزاران نفر در بوینوس آیرس پایتخت آرژانتین روز جمعه، در اعتراض به گم شدن یک فعال بومی که از ۱۰ روز پیش در منطقه پاتاگونیا ناپدید شده است، راهپیمایی کردند.

آگهی

فعالان حقوق بشر خواستار اقدام جدی دولت برای پیدا کردن سانتیاگو مالدونادو، صنعتگر ۲۸ ساله که از اول ماه اوت امسال ناپدید شده، هستند. گمان می‌رود که وی در زمان اعتراض به اشغال اراضی در استان چابوت، توسط نیروهای گارد ژاندارمری ملی دستگیر شده باشد.

تاتی آلمایدا، یک فعال گروه حقوقی مادرران گلازا د مایو در سخنرانی خود در جمع معترضان گفـت: «دولت مسئول گم شدن مالدونادو است.»

پاتریشیا بولریج وزیر امنیت آرژانتین گفته است «با توجه به آنکه فعالان در اعتراضی که مالدونادو در آن شرکت داشت، چهره خود را پوشانده بودند، هیچ نشانه‌ای از اینکه او توسط نیروهای گارد دستگیر شده باشد، وجود ندارد.» با این‌ حال، خانواده و شاهدان معتقدند که مالدونادو در محل اعتراض به اشغال اراضی حضور داشته است.

پیش از این کمپانی ایتالیایی «بنتون» پذیرفته بود تا برای ختم غائله در این منطقه، حدود ۲۵۰۰ هکتار از اراضی تحت تملکش در این منطقه را به آدولفو گرز اسکوویل، برنده جایزه صلح نوبل آرژانتین، واگذار کند.

موریسیو ماکری، رییس جمهوری آرژانتین به یک رادیوی محلی گفت «جستجو برای یافتن فرد گمشده، بدون کمک آن سازمان‌ مروج خشونت و با ایده‌های غیردموکراتیک، ادامه دارد.»

فعالان حقوق بشر با توجه به موارد متعدد سوء استفاده نیروهای امنیتی از قدرت، احتمال ربوده شدن آقای مالدونادو توسط این نیروها را مطرح می کنند. آنان بر این باورند که حدود ۳۰ هزار نفر، در بین سالهای ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۳ در کشورهای تحت دیکتاتوری آمریکای لاتین، مخفیانه بازداشت، شکنجه و کشته شده‌اند.

مساله ناپدید شدن این فعال بومی به یک کمپین در زمان انتخابات مقدماتی مجلس با رییس جمهوری سابق چپگرایان، کریستینا فرناندز و هوادارانش، تبدیل شده تا با خانواده مالدونادو درمورد سخنان ماکری صحبت کرده و درمورد سخنان ماکری انتقاد کنند. فرناندز که نامزد انتخابات ماکری در مجلس سناست، در جریان این تظاهرات گفت: «هرگز گمان نمی‌بردم که بار دیگر پس از شنیدن ماجرای گم شدن یک جوان از سوی خانواده‌اش منقلب شوم.»

در هفته گذشته، عکسهای مالدونادو همراه با درخواست برای اطلاعات در مورد او به همراه شعارهای سیاسی در محکومیت دولت، در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است.

مرکز مطالعات حقوقی و اجتماعی، یک گروه حقوق بشری مستقر در بوینس آیرس، سازمان ملل متحد را در مورد ماجرای ناپدید شدن این فعال بومی درجریان گذاشته است. سازمان ملل متحد نسبت به سلامت جسمی و روانی مالدونادو ابراز نگرانی کرده و خواستار اقدام دولت در این باره شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویر دور پایانی رقابت جهانی رقص تانگو در آرژانتین؛ برترین‌های ۲۰۲۳ معرفی شدند

آتش گرفتن اتوبوس در بزرگراهی در آرژانتین

ستایشگر ترامپ و «ضد سیستم»؛ درخشش نامزد راست افراطی آرژانتین در انتخابات مقدماتی