نزدیک به۵۰ پناهجو بطور عمدی در آب‌های یمن غرق شدند

نزدیک به۵۰ پناهجو بطور عمدی در آب‌های یمن غرق شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

اجساد نزدیک به ۵۰ پناهجوی سومالیایی و اتیوپی‌ تبار در آب‌های یمن پیدا شد. گفته می‌شود قاچاقچیانی که بامداد چهارشنبه ده‌ها پناهجوی جوان را در قایقی سوار کرده‌ و در دل آب‌های عمیق بودند با رویت قایقی دولتی بیش از ۱۲۰ تن از آنها را در آب انداختند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌گوید در جریان گشت‌زنی در آبهای ساحلی یمن اجساد دست‌کم ۲۹ پناهجو را در گودالی کم‌عمق پیدا کرده است. برای ۲۷ پناهجوی نجات‌یافته و باقی مانده در قایق هم فوریت‌های پزشکی درنظر گرفته شده است. از سرنوشت ۲۲ پناهجوی دیگر اطلاعی در دست نیست. میانگین سنی این پناهجویان ۱۶ سال گزارش شده است.
به گفته شاهدان عینی، با نزدیک شدن قایق دولتی، قاچاقاچیان به سومالی گریختند تا به تجارتشان ادامه دهند.

لوران د بوک، مدیر عملیات سازمان بین‌المللی مهاجرت در یمن این حادثه را «غیرانسانی و تکان‌دهنده» خواند و گفت که پناهجویان جوان با امیدهای واهی به آینده‌ای بهتر برای رسیدن به مقصد پول زیادی به قاچاقچیان می‌دهند.

علیرغم درگیری‌های خشونت‌بار داخلی در یمن، آب‌های میان یمن و شاخ آفریقا به یکی از مهمترین مسیرهای پناهجویان برای فرار از شاخ آفریقا و پناه گرفتن در یکی از کشورهای های نفت‌خیز و ثروتمند حاشیه خلیج‌فارس تبدیل شده است.

به گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون نزدیک به ۵۵ هزار پناهجو شاخ آفریقا بویژه اتیوپی و سومالی را به مقصد یمن ترک کردند. یک سوم از آنها زن بوده‌اند.

بسیاری از سومالیایی‌ها در پی بروز هرج و مرج داخلی ناشی از حملات مرگبار گروه‌های افراطی نظیر «شباب» و بسیاری از اتیوپی‌ها در پی اعتراضات ضددولتی خشونت‌بار و ماه‌ها وضعیت اضطراری در کشور، خانه و زندگی خود را ترک و راه دریا را در پیش گرفته‌اند با این امید که در آنسوی آب‌ها سرنوشت بهتری داشته باشند.

با این حال رنج و درد پناهجویانی که برای زندگی بهتر، انواع مشقت‌ها را به جان می‌خرند و دل به دریا می‌زنند تمامی ندارد و هر روز آنها با ترس و دلهره سر می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه هواپیمای حامل ۳۰۳ تبعه هند به مقصد نیکاراگوئه را زمین‌گیر کرد

از همه جا رانده؛ ۲۵۰ پناهجوی روهینگیایی به مقصد نرسیده به دریا عودت شدند

شش زن مهاجر با ارسال پیام برای خبرنگاران از داخل یک کامیون یخچال‌دار نجات یافتند