هشدار دیده‌بان حقوق بشر درباره افزایش اعدام‌ها در عربستان سعودی

هشدار دیده‌بان حقوق بشر درباره افزایش اعدام‌ها در عربستان سعودی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دیده‌بان حقوق بشر از اعدام قریب‌الوقوع ۱۴ شیعه در عربستان سعودی خبر داد.

به گفته این سازمان غیردولتی بین‌المللی دادگاه عالی عربستان سعودی اواسط ماه ژانویه در روندی غیرمنصفانه حکم اعدام این افراد را به اتهام جرائم مرتبط با اعتراضات صادر کرده بود.

با تحولات صورت گرفته در حاکمیت عربستان سعودی در ۲۱ ژوئن گذشته، تعداد اعدام‌ها در این کشور فزونی گرفته است. از آن زمان پنجاه روز می‌گذرد و طی این مدت ۳۵ نفر اعدام شده‌اند. حال آنکه این رقم در شش ماهه نخست سال جاری میلادی در مجموع ۳۹ نفر بوده است. ۹ نفر از اعدامی‌های ماه ژوئن مرتکب جرائم مرتبط با مواد مخدر شده بودند.

گفته می‌شود مقام‌های امنیتی عربستان سعودی ۱۴ شیعه محکوم به اعدام را در اواسط ماه ژوئن به زندانی در ریاض منتقل کرده‌اند. برخی از آنها در سلول‌های انفرادی بدون هیچ ارتباطی با دنیای بیرون و حتی خانواده‌شان در حبس هستند.

این ۱۴ نفر بخشی از بازداشت‌شدگان پرونده «۲۴عضو قطیف» هستند که در جریان اعتراضات سال‌های ۲۰۱۱-۲۰۱۲ منطقه قطیف دستگیر شده بودند. همگی آنها به جرائم مرتبط با اعتراضات و برخی نیز به اعمال خشونت علیه پلیس متهم هستند.

رسانه‌های عربستان از این ۲۴ مرد بعنوان «سلول تروریسم» یاد می‌کنند که به بیش از ۵۰ حمله مسلحانه علیه نیروهای امنیتی دست زده‌اند و موجب کشته و زخمی شدن تعدادی از نیروهای پلیس شده‌اند.

علاوه بر این دیده‌بان حقوق بشر ماه گذشته از انتقال ۱۵ تن دیگر به ریاض خبر داده است. این افراد به اتهام جاسوسی برای ایران به اعدام محکوم شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان چهار شهروند شیعه را اعدام کرد

سازمان دختر شایسته جهان ادعای شرکت نماینده عربستان در رقابت‌های امسال را تکذیب کرد

عربستان سعودی برای اولین بار در مسابقه دختر شایسته جهان شرکت می‌کند