Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

عربستان چهار شهروند شیعه را اعدام کرد

عربستان چهار شهروند شیعه را اعدام کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

تلویزیون عربستان سعودی روز سه شنبه به نقل از وزارت کشور از اعدام چهار مرد به اتهام تروریسم در منطقه شیعه نشین قطیف در استان شرقی خبر داد.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است که این چهار نفر با پیوستن به گروهی شبه نظامی به یک ایستگاه پلیس حمله مسلحانه کرده بودند.

اگرچه در گزارش وزارت کشور عربستان به شیعه و یا سنی بودن این افراد اشاره نشده است، رسانه های اجتماعی و خبرگزاریهای عربی با ذکر نام این چهار نفر آنها را از شیعیان منطقه قطیف معرفی کردند.

Saudi Arabia executes four on protest charges after torture, unfair trials, no serious offencehttps://t.co/8IqmPI209Ypic.twitter.com/DiNdrqQdYj

— ESOHR (@ESOHumanRights) July 12, 2017

این افراد همراه با بیست تن دیگر در زندانی در استان شرقی عربستان در انتظار اجرای حکم اعدام بوده اند. در فهرست جرایم هیچ یک از این چهار نفر اتهام قتل وجود نداشته و حکم آنها بدلیل مشارکت در اعتراضات و اقدام مسلحانه علیه پادشاهی عربستان صادر شده بود.

روستای عوامیه که از ماه می امسال محل درگیری میان شیعیان و نیروهای امنیت عربستان بوده نیز از توابع منطقه قطیف در استان شرقی است.

ماه گذشته فعالان حقوق بشری نگرانی خود را از اعدام ۱۴ شیعه در عربستان با اتهام های مرتبط با شرکت در اعتراضات سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ ابراز کرده بودند.

در بیانیه مشترک دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل، افزایش حکم اعدام بر علیه اقلیت شیعه در عربستان «هشدار دهنده است و نشان می دهد که مقامات این کشور می خواهند با استفاده از مجازات اعدام، مقابله به مثل کرده و مخالفان را تحت عنوان مبارزه با تروریسم سرکوب کنند.»

Saudi Arabia: 14 protesters facing execution after unfair trials amnesty</a> <a href="https://twitter.com/hrw">hrw joint statement https://t.co/6aC813FiLPpic.twitter.com/mHENK9y0VN

— amnestypress (@amnestypress) June 6, 2017

عربستان سعودی یکی از کشورها با بالاترین میزان اعدام است. تنها در سال۲۰۱۶، پادشاهی عربستان ۴۷ زندانی را با اتهامات مرتبط با تروریسم اعدام کردند. از جمله این افراد می توان از شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعه نام برد که در ژانویه ۲۰۱۶ در ملا عام اعدام شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان در یک روز شش نفر را اعدام کرد

نمر باقر النمر، روحانی شیعه مخالف حکومت عربستان سعودی اعدام شد

شمار قربانیان مراسم حج در گرمای ۵۱ درجه عربستان از هزار نفر گذشت