از فروش۲۰ تن تخم مرغ آلوده در دانمارک تا بازداشت دو نفر در هلند

از فروش۲۰ تن تخم مرغ آلوده در دانمارک تا بازداشت دو نفر در هلند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مقامات بهداشتی دانمارک شامگاه پنجشنبه خبر توزیع بیش از ۲۰ تن تخم مرغ آلوده در این کشور را تایید کردند. بگفته مسئولان غذا و بهداشت دانمارک تخم مرغ های آلوده به فیپرونیل عمدتا در کافه تریا ها و سالن های غذاخوری شرکت ها و ادارات توزیع شده اند. مصرف زیاد و طولانی مدت چنین تخم مرغ هایی تاثیرات مخربی بر روی کبد، کلیه و غده تیروئید فرد مصرف کننده بر جای خواهد گذاشت.

پلیس هلند روز پنجشنبه دو نفر را در ارتباط با تخم مرغ‌های آلوده بازداشت کرد. به گفته سخنگوی دادستانی هلند دو فرد بازداشت شده مدیران شرکتی هستند که احتمالا از ماده شیمیایی فیپرونیل برای پرورش مرغ استفاده کرده‌اند. رسانه‌های هلند نام این شرکت را «چیکن فرند» اعلام کرده‌اند.

همچنین گمان می رود شرکت توزیع تخم مرغ در بلژیک به نام «پولتری ویژن» در استفاده از ماده ممنوع فیپرونیل دست داشته است.

بعدازظهر پنجشنبه هم مسئولان بهداشت رومانی از کشف حدود یک تن تخم مرغ آلوده در خاک این کشور خبر دادند.

علاوه بر دانمارک و رومانی هشت کشور اروپایی (لوکزامبورگ، فرانسه، هلند، آلمان، سوئیس، سوئد، بلژیک و بریتانیا) نسبت به تخم مرغ های آلوده هشدار داده‌اند. در بریتانیا دولت این کشور اعلام کرده است که نزدیک به ۷۰۰ هزار قطعه تخم مرغ واراداتی آلوده‌اند. پیش از این لندن تعداد تخم مرغ‌های آلوده را ۲۱ هزار عدد اعلام کرده بود.

مقامات بهداشتی چندین کشور اروپایی بویژه فرانسه، هلند و بلژیک در روز پنجشنبه تعدادی از مرغداری ها را مورد بازرسی قرار دادند.

همزمان وزیر کشاورزی بلژیک، هلند را متهم کرد که از ماه نوامبر سال ۲۰۱۶ میلادی در جریان استفاده از ماده فیپرونیل و «مشکلات بهداشتی» تخم مرغ‌ها بوده اما همسایگان خود را مطلع نکرده است. در مقابل آژانس امنیت غذایی هلند با انتشار بیانیه‌ای این اتهام را رد کرد و آنرا غیرواقعی خواند.

بلژیک نخستین کشوری بود که نسبت به خطر استفاده از تخم مرغ‌های آلوده به کمیسیون اروپا هشدار داد.

مقامات بهداشتی اروپایی نه تنها از فروش مستقیم تخم مرغ‌‌ها در فروشگاه‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند بلکه استفاده از آنها در مواد غذایی دیگر مانند سالاد، ساندویچ‌ و شیرینی نیز موجب نگرانی شده است. در همین زمینه وزیر کشاورزی فرانسه اعلام کرد که از ۸۰ شرکت بزرگ که محصولات غذایی با ترکیب تخم مرغ تولید می کنند بازرسی خواهد شد.

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۳ استفاده از ماده فیپرونیل را بجز در موارد خاص در کشاورزی و دامداری ممنوع کرد. از این ماده در کشاورزی برای کشتن موجودات موذی مانند موریانه، مورچه‌ و سوسک‌ استفاده می شود و استفاده از آن در هرگونه ماده غذایی که توسط انسان مصرف می شود در سراسر اروپا ممنوع است. این ماده همچنین موجب مرگ زنبور عسل می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران تخم مرغ‌های آلوده به فرانسه رسید

گرتا تونبرگ، فعال سرشناس سوئدی در اعتراض به تغییرات اقلیمی در هلند بازداشت شد

گروگانگیری در کلوب شبانه‌ای در هلند؛ گروگان‌ها آزاد شدند اما وضعیت فوق‌العاده همچنان ادامه دارد